Új taggal bővült a BRICS 

Szerző: | 2025. január. 8. | Geopolitika, Kiemelt, Világgazdaság

Indonézia hivatalosan is a BRICS legújabb tagjává vált kedden, jelentette be a soros brazil elnökség. Ezzel a szövetség létszáma 10-re nőtt.

Szerző: Karl Mátyás Gracián, a Makronóm Intézet elemzője

Épp hogy elkezdődött az év, máris komoly hírrel állt elő a BRICS szövetség soros elnöki posztját betöltő Brazília: kedd délután bejelentetette, hogy a brazil kormány üdvözli Indonézia csatlakozását a BRICS-hez, amely csoport a fejlődő országok legjelentősebb gazdasági és politikai tömörülése. A csatlakozással a BRICS taglétszáma 10-re emelkedett, ami tovább erősíti a szervezet globális befolyását. 

Indonéziát 2023-ban, a BRICS nagy bővítése előtt sok elemző lehetséges BRICS-tagállamként tartotta számon, hiszen a 270 millió fős országnak rendkívül nagy a fejlődési potenciálja, emellett sokak szerint az évszázad közepére a világ egyik meghatározó gazdaságává válhat. Az akkori elnök, Joko Widodo azonban nem adta be a csatlakozási kérelmet, arra hivatkozva, hogy nem szeretné megfontolatlanul elsietni a folyamatot. 

A mostani csatlakozás egyik fő oka, hogy Indonéziát tavaly október óta új kormány irányítja. A 10 évig fennálló Widodo-rezsimet felváltó kabinetet Prabowo Subianto vezeti, aki prioritásként kezelte a nemzetközi szerepvállalás növelését, így az esetleges BRICS-csatlakozást is. A döntéssel Jakarta immár négy nagy gazdasági tömörülés – az említett BRICS, az ASEAN, az RCEP (Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség) és a CPTPP (Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség) – tagja lett, ezáltal növelve az ország gazdasági erejét és globális versenyhelyzetét. 

Indonézia rendkívül fontos a BRICS számára 

Indonézia Délkelet-Ázsia legnagyobb gazdaságával és népességével a régió kulcsszereplője, emellett a világ negyedik legnépesebb országa és a legnépesebb muszlim többségű állam. Kiváló az ország elhelyezkedése, mivel összeköti az Indiai- és a Csendes-óceánt, emellett határos a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonalával, a Malaka-szorossal, ahol a globális kereskedelem mintegy 30 százaléka halad át. Vagyis az ellenőrzése alatt álló tengeri útvonalak kulcsfontosságúak mind a regionális, mind a globális ellátási láncok számára.  

Ezen túlmenően jelentős nyersanyagkészletek találhatók a területén. Ezek közül legfontosabb a nikkel, ugyanis  

az Európai Unió által kritikus nyersanyagnak nyilvánított nikkel termelésének az 50 százalékát Indonézia teszi ki.  

Emellett az országban található olaj, földgáz, pálmaolaj is tovább növeli a gazdasági súlyát. 

Indonézia gazdasági fejlődése az elmúlt években kiemelkedő volt. Infrastrukturális beruházásai, például a nagy sebességű Jakarta–Bandung-vasútvonal, a szintén BRICS-tag Kína támogatásával valósultak meg, ami szorosabbra fűzte kapcsolatait a feltörekvő gazdaságokkal. Ugyanakkor az utóbbi évtizedben pragmatikus és semleges külpolitikát folytatott, megőrizve kiegyensúlyozott kapcsolatait a nyugati országokkal is, felvéve egy kiegyensúlyozott közvetítő vagy ingaállamszerepet. 

A BRICS egyre növekvő szerepe 

Az elmúlt években fokozatosan erősödött a BRICS-szövetség, különösen az orosz–ukrán háború kitörése után. Korábban több mint 14 évig nem volt bővült, míg 2024-ben 4 új taggal, Etiópiával, az Egyesült Arab Emírségekkel, Iránnal és Egyiptommal gyarapodott a társulás. Emellett több partnerségi megállapodást is kötött számos más fejlődő országgal, többek között Malajziával, Kazahsztánnal és Thaifölddel. 
Indonézia csatlakozásával a tömörülés a világ népességének 45, együttes GDP-je pedig a globális termelés 28 százalékát teszi ki.  

A BRICS 10 teljes jogú tagja a globális, vásárlőerő-paritáson alapuló GDP 38,8 százalékát adja. Ezzel jelentősen megelőzi a G7-et,  

a világ nagy részét gyarmatosító hét nyugati ország csoportját, amelynek a tagjai mindössze 29,1 százalékot tesznek ki. A fejlődést tekintve, az előrejelzések szerint a BRICS-államok 2024-ben 4,4 százalékos gazdasági növekedést értek el, míg a G7-országok esetében ez az arány mindössze 1,7 volt. 

A BRICS folyamatos bővülése egyértelmű jele annak, hogy a blokk alternatívát szeretne nyújtani a nyugati dominanciájú gazdasági és politikai renddel szemben. Ennek az egyik jele egy közös tartalékvaluta létrehozásának a terve, amely a dollár dominanciáját szüntetné meg, valamint az energiapiacok szabályozásának befolyásolása és a technológiai együttműködés elmélyítése a mesterséges intelligenciától az űrkutatásig. 

Indonézia szerepvállalása tovább erősíti a BRICS jelenlétét Délkelet-Ázsiában, ahol eddig nem volt közvetlen képviselete. Ezzel

a csoport kiterjeszti befolyását egy gazdaságilag és geopolitikailag kulcsfontosságú régióra, miközben kihasználja Indonézia kapcsolatait az ASEAN-országokkal és más ázsiai gazdaságokkal.  

A Nyugat számára intő jelzés, hogy a globális dél államai komolyan veszik a világ gazdasági és politikai rendszerének reformját. A BRICS bővülése a globális széttagoltságot is fokozhatja, tovább mélyítve a megosztottságot a nyugati és a fejlődő világ között, miközben a gazdasági szankciók és a geopolitikai feszültségek erősödhetnek. Ha azonban a Nyugat nem reagál megfelelően, a globális hatalmi egyensúly jelentősen elmozdulhat a fejlődő országok javára. Indonézia csatlakozása új lehetőségeket nyithat a BRICS számára, miközben tovább erősíti a szervezet szerepét a globális világrendben. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: X/BRICS News

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn