Vízumvita az USA-ban: a Trump előtt álló politikai dilemma

Szerző: | 2025. január. 8. | Geopolitika, Társadalom

A megválasztott elnök koalíciója két táborra oszlott a magasan képzett bevándorlók ügyében, mindez az amerikai vagyoni egyenlőtlenségek okozta egyre nagyobb problémákra vezethető vissza.

Múlt hónapban heves vita robbant ki az X-en (korábban Twitter), amely Donald Trump megválasztott amerikai elnök támogatóit két táborra osztotta a bevándorlás kérdésében. Az egyik oldal szigorú korlátozásokat sürgetett mindennemű migrációval szemben, míg a másik kivételeket javasolt, különösen a magasan képzett technikai dolgozók esetében. 

 

A vita középpontjában ezen  munkavállalók számára biztosított H-1B vízum állt. A meglepő célpont pedig: a Szilícium-völgy indiai mérnökei. 

Az indiaiakat a kelet-ázsiaiakkal együtt régóta „példás kisebbségként” tartják számon az Egyesült Államokban. Sokan közülük magasan képzettek, keményen dolgoznak, kerülik a konfliktusokat, és mondhatni beilleszkednek az amerikai társadalomba. Ennek ellenére most mégis a jobboldal célpontjává váltak – persze egészen más okból

Az 1960-as években az Egyesült Államok enyhíteni kezdte a bevándorlási törvényeket, részben azért, hogy világszerte tehetségeket vonzzon. Ez a folyamat jelentős számú indiai tudós, orvos, majd szoftvermérnök beáramlásához vezetett. Az USA lakosságának csupán 1 százalékát kitevő indiai származásúak 2021-re jelentős mértékben túlreprezentáltak lettek a technológiai iparban, a Szilícium-völgy munkaerejének körülbelül 6 százalékát alkotva. Továbbá, számos nagy szoftvercég élén állnak indiai–amerikai vezetők, közülük a legismertebb Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója. Az Egyesült Államokba érkező indiaiak számára a H-1B vízum megszerzése jelenti a legális belépési útvonalat.  

Évente 85 ezer ilyen vízumot adnak ki, amelyek több mint 70 százalékát indiai, míg 12 százalékát kínai állampolgároknak ítélik oda. 

Az illegális bevándorlás és a gazdasági feszültségek 

Az illegális bevándorlás – Trump elnökválasztási kampányának egyik fő pillére – a jobboldali szavazók egyik legfontosabb kérdése volt. Most azonban egy újabb vita bontakozott ki a H-1B vízumon keresztüli legális migráció körül. Ez új fejezetet jelent, tekintve, hogy a H-1B-vel az Egyesült Államokba érkezőket gyakran felelős, a társadalom fejlődéséhez jelentősen hozzájáruló személyekként ismerik el. 

Bár ez a vita sok szakértő figyelmét felkeltette, fontos felismerni, hogy ez az USA gazdaságát érintő nagyobb problémák tünete, amely az ország legtöbb lakóját érinti – beleértve a konzervatívokat is. 

Az amerikai gazdaság jó a vagyon megteremtésében, de nem különösebben nagylelkű annak elosztásában. A RAND Corporation 2020-as tanulmányának becsléseit felhasználva Nick Hanauer, a Civic Ventures nevű agytröszt alapítója kiszámolta, hogy az elmúlt fél évszázad során a leggazdagabb 1 százalék több mint 50 ezer milliárd dollárt vont el a lakosság alsó 90 százalékától. 

A vagyoni aránytalanság az Egyesült Államokban a legmagasabb a fejlett nyugati országok között. Bár az amerikai társadalomban mindig is jellemző volt az egyenlőtlenség, az elmélyülő különbségek most már elkezdték sújtani a középosztályt is. 

Például sokan már nem engedhetik meg maguknak az olyan alapvető szükségleteket, mint a lakhatás, amely a jövedelmek 30–60 százalékát is felemésztheti. Pedig a lakhatás szűkös, egy becslés szerint az országban 2022-ben körülbelül 4,5 millió otthon hiányzott. 

Emellett a lakosság körülbelül fele küzd az egészségügyi költségek megfizetésével. Az amerikaiak gyakran adósodnak el, hogy fedezni tudják az orvosi kiadásokat és a váratlan költségeiket, így összességében több mint 1000 milliárd dollár hitelkártya-adósságot halmoztak fel. 

A migrációs retorika eltolódása 

Ilyen időkben nem csoda, hogy az emberek szkeptikusabban állnak a migrációval kapcsolatos kérdésekhez. Az a tény, hogy az elmúlt néhány évtizedben a technológiai szektor növekedett a legjobban – miközben a H-1B vízum magasabb jövedelmekkel járó állásokhoz kötődik más iparágakhoz képest –, talán azt az érzetet kelti egyesekben, hogy hátrányos helyzetbe kerülnek, amikor általuk kívülállóknak tartott emberek foglalják el ezeket a pozíciókat. 

Trump harsány bevándorlásellenes retorikája így előbb-utóbb az illegálisról a legális migrációra való figyelemváltásba is átcsaphat – az utóbbira láthattunk példát az X-en. 

A támogatói körében tapasztalható elégedetlenség és a vízum körüli viták ellenére az új kormányzat várhatóan támogatja a meglévő vízumprogramot. Ennek oka az Egyesült Államok és Kína közötti verseny a gazdaság modernizálásáért és a mesterséges intelligencia területének dominálásáért. 

A világ legokosabb, legtehetségesebb szakembereinek a vonzása elengedhetetlen része ennek a modernizációs folyamatnak, és ez magyarázatot ad arra, miért védi Trump és legközelebbi tanácsadói, például a Tesla alapítója, Elon Musk – aki maga is profitált a H-1B vízumból – hangosan a programot. 

A gazdasági rendszer feszültségei 

Ez az incidens rávilágít az Egyesült Államok végletekig versengő gazdaságának feszültségeire. Egyrészről az ország a legjobb tehetségeket kívánja vonzani, másrészről meg kell birkóznia az elhanyagoltnak érzett polgárok elégedetlenségével.  

Ahogy a mesterséges intelligencia tovább fenyegeti az emberek megélhetését, valószínű, hogy még több vita fog megjelenni a nyilvánosság előtt. 

Ez pedig nemcsak a H-1B vízum sorsát érinti, hanem szélesebb értelemben tükrözi az amerikai társadalom és gazdaság mélyebb kihívásait, amelyekkel az új kormányzatnak a következő években szembe kell néznie. 

Források: South China Morning Post; SCMP

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn