Az EU tavaly több orosz LNG-t vásárolt, mint valaha 

Szerző: | 2025. január. 10. | Geopolitika, Szankciók, Zöldenergia

Az Európai Unió cseppfolyósítottföldgáz (LNG)-importja összességében 20 százalékkal csökkent 2024-ben, ám az orosz LNG behozatalát tekintve megdőlt a rekord. Mit eredményezhetnek a márciustól hatályos újabb szankciók? 

Hiába az orosz energiaforrásokról való teljes leválásra való törekvés, tavaly az EU több orosz LNG-t vásárolt, mint valaha. Ez legalább 16,65 milliót tonnát tett ki, ami rekordmennyiség, amióta a legnagyobb orosz termelőegység, a Jamal LNG 2017 végén megkezdte működését. Az üzem termelésének a 80 százaléka az Európai Unióba kerül. Összehasonlításképpen: 2022-ben 15,21, 2023-ban pedig 15,18 millió tonna érkezett az értékes nyersanyagból.  

Az orosz LNG részesedése a teljes uniós LNG-importból a 2023-as 15-ről 20 százalékra emelkedett 2024-ben.  

A növekedést az orosz nyersanyag olcsóbb elérhetősége mellett az ukrán gáztranzit 2024. december 31-i megszűnése is hajtotta. 

Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államokból importált LNG mennyisége csökkent – leginkább ennek köszönhető a kevesebb összbehozatal. A világ legnagyobb LNG-exportőre 2020 óta az EU legnagyobb beszállítója is. A 2023-as több mint 40 millió tonnát meghaladó mennyiséggel szemben 2024-ben 40 millió tonna alá csökkent az USA-ból importált LNG (1. ábra). Ennek az oka egyrészt a tavalyi alacsonyabb európai fogyasztás, másrészt, hogy az amerikai termelők az ázsiai piacon sokkal magasabb áron és rövidebb szállítási útvonalon értékesíthették a terméküket.  

1. ábra

Mi van a szankcióinkkal? 

Ezeket az adatokat látva ismét felmerülhet a kérdés, hogy mennyire hatékonyak az EU által Moszkva ellen bevezetett szankciók, illetve hogy a tagállamok mennyire elkötelezettek azon hangzatos célok mellett, amelyek szerint 2027-re a blokk teljesen leválik az orosz fosszilis energiaforrásokról.  

Brüsszel a 2022 februárja óta elfogadott 15 szankciócsomag keretében már igyekezett megszorítani az orosz nyersanyagexportot: többek között blokkolta az Arctic 2 LNG-projektet és számos LNG-szállító hajót is korlátozott. A tavaly júniusban elfogadott 14. szankciócsomag értelmében az EU betiltotta az Oroszországban épülő LNG-projektek számára történő áru-, technológia- és szolgáltatásszállítást. Az idén márciustól pedig tilos az orosz LNG-szállítmányok átrakodása uniós tagállam kikötőjében – ez azért is fontos, mert az EU-s kikötőkbe érkező cseppfolyósított földgáz 20 százalékát harmadik országokba továbbítják. Emellett további tilalmakat léptetnek életbe az orosz LNG-nek az uniós földgázhálózathoz nem csatlakozó terminálokba történő behozatalára. 

A márciustól életbe lépő korlátozások viszont az orosz LNG importjának további növekedését is okozhatják.  

A jelenlegi adatok alapján a Jamal terminálból az EU számára eladott LNG hosszú távú szerződések alapján cserél gazdát, bizonyos részét viszont azonnali ügyletek keretein belül értékesítik. Az ilyen tranzakciók aránya 2023-ban 23 százalék volt, 2024-ben viszont 33-ra növekedett, látszik tehát, hogy így is egy felfelé ívelő trendről van szó. A szakértők előrevetítik, hogy a szankciók miatt megugorhat az azonnali ügyletek száma, így a jelenleg még az EU-ban tartózkodó, de harmadik piacokra szánt LNG-készletek azonnali ügyletek tárgyává válhatnak, ezzel tovább növelve az unióba érkező orosz cseppfolyósított földgáz mennyiségét. 

Spot market, azonnali piac – spot ügyletek, azonnali ügyletek 

A spot market – magyarra fordítva talán leginkább az azonnali piac kifejezés használható – a földgáz esetében egy olyan piac, amelyen a földgázt azonnali vagy nagyon rövid távú szállításra, általában 30 napos vagy annál rövidebb időtartamra vásárolják és adják el.  

Az ügylet nem jelent folyamatos megállapodást a vevő és az eladó között. Az azonnali piac nagyobb valószínűséggel alakul ki olyan helyen, ahol számos csővezeték-összeköttetés van, ami lehetővé teszi a vevők és az eladók nagy számát. A dél-louisianai Henry Hub a legismertebb spot földgázpiac, és ez a leginkább irányadó.  

Az EU decemberben tárazott be a legtöbbet 

Havi alapon számolva elmondható, hogy az unió összességében decemberben importálta a legtöbb LNG-t – érthetően, a téli hónapok miatti magasabb kereslet miatt.  

A teljes decemberi behozatal 10,89 millió tonna volt, ami 23 százalékos növekedés a novemberi 8,86 millióhoz képest, és a legnagyobb mennyiség a 2024. januári 11,18 millióhoz viszonyítva. 

A korábban említett éves import csökkenése a tárolókapacitásokon is érezhető: az európai gáztározók töltöttsége éppenhogy 70 százalék fölötti, ami jócskán elmarad a 2024-es januári adatoktól, és a 76 százalékos ötéves átlag alatt is van. 

Az ukrán tranzit hiánya, valamint a készletek gyorsabb apadása miatt Európa valószínűleg a szokásosnál több LNG-t vásárol az elkövetkező hónapokban, ami megakadályozhatja, hogy a spot árak a szokásos tél végi csökkenést mutassák. Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy a megnövekedett LNG-kínálat, különösen az Egyesült Államok részéről, elegendő lesz az európai kereslet növekedésének kielégítésére. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Marcin Bielecki

Források:  

Bruegel – European natural gas imports 

Financial Times – EU imports record quantities of Russian LNG in 2024 

High North News – EU Imports More Russian LNG in 2024 Than Ever Before, Mostly From Arctic 

High North News – European Commission’s Von Der Leyen Suggests EU Could Replace Russian LNG with U.S. Supply 

Reuters – Europe’s LNG imports surge, but not at Asia’s expense 

S&P Global – COMMODITIES 2025: EU ban on Russian LNG transshipment to take effect amid rising imports 

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn