Nem volt elég egymilliárd dollár ahhoz, hogy Indonézia feloldja az iPhone 16 tilalmát 

Szerző: | 2025. január. 11. | Társadalom, Technológia

Az indonéz kormány annyira kitart az iPhone 16 értékesítésének a tilalma mellett, hogy még az Apple 1 milliárd dolláros ajánlatát is elutasította. 

Indonézia új vezetője, Prabowo Subianto már az elnöksége első napjaiban egyértelmű üzenetet küldött azoknak a külföldi technológiai vállalatoknak, amelyek a világ negyedik legnépesebb országában szeretnének értékesíteni: fektessenek be helyben, különben elveszítik hozzáférésüket a piachoz. A kormány októberben tiltotta meg az iPhone 16 értékesítését, miután az Apple nem teljesítette azt az előírást, amely szerint a mobiltelefonok és a tabletek alkatrészeinek 40 százalékát helyileg kell beszerezni. Az intézkedés nem csak az Apple-t érinti, a Google Pixel telefonok forgalmazását is betiltották ugyanezen probléma miatt. 

Az Apple tavaly kezdetben mindössze 10 millió dolláros befektetést javasolt, amit később 100 millió dollárra emelt, de az ipari minisztérium ezeket az ajánlatokat nem találta elég vonzónak. A tisztviselők szerint ezek az összegek eltörpülnek a vállalat indonéziai értékesítési bevételeihez képest. Rosan Roeslani befektetési miniszter bejelentette, hogy az Apple első lépésként elkötelezte magát egy 2026 elején megnyíló, egymilliárd dolláros AirTag-gyár létrehozása mellett. 

Indonézia régóta alkalmaz kereskedelmi szabályozásokat a külföldi befektetések vonzására, a helyi gyártás ösztönzésére, valamint a hazai iparágak védelmére. A 280 milliós országban jelenleg 354 millió aktív mobiltelefon van használatban – közölte az ipari minisztérium. Ez a jelentős piac komoly tárgyalási alapot biztosít számukra. 

Az Apple négy fejlesztői akadémiát működtet Indonéziában, ahol diákokat és mérnököket képeznek alkalmazások fejlesztésére, de a cégnek gyártólétesítménye még nincs az országban. Az Apple vezetői jelenleg Jakartában tartózkodnak, hogy a kormánnyal megvitassák a javasolt befektetéseket. A tárgyalások kimenetele bizonytalan, de az indonéz kormány határozott álláspontja szerint csak olyan megoldás fogadható el, amely jelentősen hozzájárul a helyi ipar növeléséhez. 

Hosszú távon Indonézia is maga alatt vághatja a fát 

Az American Chamber of Commerce in Indonesia szerint a külföldi vállalatok számára komoly kihívást jelent  a helyi eszközökre vonatkozó küszöbértékek teljesítése, mivel bizonyos ágazatokban, például az elektronikában nem állnak rendelkezésre hazai gyártású árucikkek. Az üzleti szereplők és a közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy az Apple és a Google termékeinek a tilalma a befektetők körében ronthatja Indonézia vonzerejét, különösen, mivel az olyan regionális versenytársak, mint Vietnám vagy Malajzia, befektetőbarátabb politikát folytatnak. 

Az ügy kimenetele nemcsak az Apple és Indonézia kapcsolatára lehet hatással, hanem precedenst teremthet más multinacionális vállalatok és fejlődő országok közötti tárgyalásokra is. A helyi piac szabályozása a különböző iparágakban eltérő követelményeket támaszt, és egyes befektetőket elriaszthat, az indonéz kormány azonban kitart amellett, hogy a szabályozás hosszú távon az ország gazdasági fejlődését szolgálja. 

Kapcsolódó:

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn