A frissen megjelent tavaly decemberi kiskereskedelmi adatok enyhe, 1,2 százalékos visszaesést mutatnak havi alapon. A kiskereskedelmi forgalom már januártól élénkülhet, amit a reálbérek dinamikus növekedése, a lakossági pénzügyi ösztönzők, a lakossági állampapírok érdemi kamatfizetései és az otthonfelújítások is támogatnak.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása
Decemberben havi alapon 1,2 százalékkal visszaesett a kiskereskedelmi forgalom, míg éves bázison összességében stagnált.
A gyengébb decemberi forgalomban a karácsony játszotta a legnagyobb szerepet. A tavalyi évben az áthelyezett munkanapok nyomán a karácsony egy hatnapos hosszú hétvégét eredményezett, amikor az üzletek többsége zárva tartott, miközben 2023-ban ez csak egy négynapos hosszú hétvége volt.
A hosszabb karácsonyi időszak a fogyasztói szokásokat is megváltoztatta, sokan döntöttek úgy, hogy inkább külföldön töltik ezt a néhány napot, és ezt a turisztikai adatok is alátámasztják. Mindez hozzájárult a gyengébb kiskereskedelmi adatokhoz.
Kissé mérséklődött az üzemanyag-forgalom
Az üzemanyag-forgalom esetében is a bázishatást kell kiemelni, ugyanis 2023 végén az év eleji jövedékiadó-emelésekre tekintettel megjelenhetett a készletezési hatás, vagyis sokan előre hozhatták a fogyasztást. 2023 decemberében havi alapon 5,4 százalékkal nőtt itt a forgalom, míg most 3 százalékos volt a mérséklődés, amiben szintén a hosszabb karácsony és a külföldi utazások játszottak szerepet.
A 2024-es év adatai
A tavalyi év egészét tekintve a kiskereskedelmi forgalom 2,6 százalékkal nőtt. Ez elmarad a korábbi várakozásoktól, amiben a külföldi online vásárlások és a vártnál tartósabban fennmaradó óvatossági motívum szerepét kell kiemelni. A kiskereskedelmen belül az üzemanyag-forgalom stagnált, miközben az élelmiszer-forgalom 3,7, a nem élelmiszer jellegű kiskereskedelem pedig 2,4 százalékos bővülést mutatott. Ugyanakkor az óvatossági motívum oldódását mutatja, hogy utóbbi szegmens az év második felében már élénkülést mutatott.
Mi várható januártól?
A kiskereskedelmi forgalom várakozásaink szerint januártól ismét lendületet vehet, a decemberi adat csak átmeneti megtorpanást jelent.
A reálbérek várhatóan az idei évben is dinamikusan, 4-5 százalékkal emelkedhetnek, és ez tovább támogatja a fogyasztás felfutását,
emellett a Munkáshitel, a lakossági állampapírok kamatkifizetése, illetve júliustól a családi adókedvezmény emelése is részben a fogyasztásban csapódhat le, miközben az otthonfelújítások nyomán a kiskereskedelem egyes szegmensei is érdemi keresletélénkülést tapasztalhatnak.
Fotó: Pexels
KAPCSOLÓDÓ: