Az év elején több mint 800 ezren részesülnek állampapírkamat-kifizetésben, ez az idén 1700 milliárd forintot jelent. Mindez a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása, a költségvetési hiány és az államadósság csökkentése mellett valósul meg.
Az év első hónapjában az államháztartás központi alrendszere 67,8 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 166,1 milliárdos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 35,4 milliárdos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 62,9 milliárdos többletet mutattak. A központi alrendszer adó- és járulékbevételei az előző évhez viszonyítva 12,5 százalékkal magasabban teljesültek.
Az aktív korúak mellett a nyugdíjasok is több pénzből gazdálkodhatnak az idei évtől. A kormány a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzése érdekében idén 3,2 százalékkal emelt összeget fizet ki a nyugdíjasok számára, így januárban 499,2 milliárd forintot fordít nyugellátásokra. A gyógyító-megelőző ellátásra kiadott összegek is meghaladták az egy évvel korábbit, az év első hónapjában a kormány 224,4 milliárdot fordított erre a célra.
Ezen kifizetések összességében 51,1 milliárd forinttal múlták felül az előző évben azonos jogcímeken teljesített kifizetéseket.
Babaváró támogatásokra 21,6 milliárd forintot költött a kormány az idén januárban, ez 3,4 milliárddal haladja meg az egy évvel korábban folyósított forrásokat. A kabinet 2010 óta több mint négyszeresére növelte a családtámogatásokat, ennek köszönhetően 200 ezer gyermekkel több született, mint amennyi a családbarát fordulat nélkül jött volna világra.
A kormány a fiatal munkavállalók életkezdésének támogatása érdekében akár 4 millió forintos szabadon felhasználható, kamatmentes Munkáshitel-konstrukciót dolgozott ki, állami kezességvállalás mellett. Erre a konstrukcióra a kabinet az idén 10,5 milliárd forintos előirányzattal számol.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Pixabay