Elon Musk immár új szerepében, a Kormányzati Hatékonyság Minisztériuma (DOGE) vezetőjeként a hétvégén bejelentette, hogy csalásellenes intézkedésekről állapodott meg az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumával. Első lépésként heti egymilliárd dollárnyi fizetési visszaélést állítana meg.
Egy február 8-i, a közösségi médiában megosztott bejegyzésében Musk a probléma mértékét őrülten nagynak nevezte, és olyan becslésekre hivatkozott, amelyek szerint évente legalább 50 milliárd dollár vész el a helytelen kifizetések miatt, beleértve a társadalombiztosítás vagy akár az ideiglenes azonosítószám nélküli embereknek juttatott összegeket. Akár elhunytaknak is kifizethettek juttatásokat.
Hiba persze minden bürokráciában becsúszhat, viszont a mostani esetek mértéke rendszerszintű gondokra mutat. Maguk a pénzügyminisztérium tisztviselői becsülték úgy, hogy éves szinten akár 100 milliárd dolláros kifizetés juthat olyan „jogosultakhoz”, akiknek nem ellenőrizhető a személyazonossága. Persze akit nem ismerünk, és nem is tudunk leellenőrizni, annak a jogosultsága is megkérdőjelezhető.
A DOGE-t vezető Musk a posztjában elárulta, hogy a pénzügyminisztérium munkatársaitól becslést kért arra vonatkozóan, hogy ennek mekkora része „nyilvánvaló és egyértelmű” csalás, és a konszenzus az volt, hogy legalább a fele, azaz 50 milliárd – csaknem heti 1 milliárd dollár.
Ebben a hírben az a megdöbbentő, hogy többet képzeltünk az amerikai pénzügyminisztérium számviteli rendjéről és fegyelméről.
Elon Musk elmondta, hogy a Pénzügyminisztériummal új csalásellenes intézkedésekről állapodott meg. Ezek közül az egyik, hogy ezentúl minden állami kifizetésnek tartalmaznia kell egy kategorizáló kódot vagy címkét, illetve mindegyikhez indoklást kell fűzni a megjegyzés rovatban.
Szerinte ezek nélkülözhetetlenek a pénzügyi ellenőrzésekhez, mégis gyakran üresen hagyják a kitöltés helyét, így szinte lehetetlen nyomon követni, hogy hová gurulnak az adófizetők dollárjai. Bár azt is hangsúlyozta, hogy egyelőre nem vizsgálják meg ezeket az indoklásokat, abban bízva, hogy már a kifizetésekhez fűzött kötelező magyarázatok is visszatartják a pazarlást és a csalást.
Még az előző kormányok elindítottak egy reformot a nem megfelelő kiadások csökkentésére és a pazarlás megszüntetésére, ám aPénzügyminisztérium ezt nem hajtotta végre hatékonyan. Ennek a „Ne fizess” (Do Not Pay) listának kellett volna megakadályoznia például a csaló szervezeteknek, az elhunytaknak, a feltételezett terroristaszervezeteknek vagy személyeknek történő átutalásokat.
Musk szerint ezt a listát sem állították össze megfelelő szigorral, és arra is felhívta a figyelmet, hogy akár egy évig is eltarthat, amíg a nevek bekerülnek ebbe az összeállításba, és heti vagy akár napi frissítést kér a folyamatos csalások megelőzése érdekében.
A republikánusok dicsérték a DOGE erőfeszítéseit a kormányzati pazarlás azonosítására, míg a demokraták elítélték a tárca intézkedéseit mint hatalommal való visszaélést, mondván, hogy a szervezet működését a kongresszus nem felügyeli. A DOGE ellen a kongresszus tagjai, a szövetségi alkalmazottak szakszervezetei és a magánélet védelmezői is tiltakoztak, emellett számos per indult a tevékenysége miatt. Nemrég egy bíró megakadályozta, hogy a „Musk-minisztérium” hozzáférjen több millió amerikai pénzügyi adataihoz.
Scott Bessent pénzügyminiszter azonban megvédte a DOGE tevékenységét. A Bloombergnek adott interjújában azt mondta, hogy a tárca magasan képzett szakemberekből áll, és „nem egy kóbor banda, ami körbe-körbe szaladgál”.
Egyes kritikusok szerint a minisztérium követi a szilícium-völgyi startupkultúra sajátos jelszavát: „lépj gyorsan, és törd össze a dolgokat”. Azaz könnyen nyúlnak innovatív, fürge, ám bomlasztó megoldásokhoz.
Musk szerint az önelégültség az oka annak, hogy a Pénzügyminisztérium korábbi vezetése alatt nem történtek intézkedések a csalárd kormányzati kifizetések ellen. Emellett kifejezte az elismerését azoknak a hivatali dolgozóknak, akik évek óta fel akartak lépni ezek ellen, de a korábbi vezetés akadályozta őket. Szerinte a tárcánál minden a panaszok minimalizálására irányult.
(Forrás: The Epoch Times)
Kapcsolódó: