Fényes jövő várhat az amerikai LNG-iparra
2025. március 24., hétfő

Fényes jövő várhat az amerikai LNG-iparra 

Több mint egy év után először kaphat engedélyt egy amerikai vállalat egy nagy LNG-terminál működtetésére. Ez a döntés a Trump által előtérbe helyezett amerikai cseppfolyósítottföldgáz-ipar felvirágoztatásának első mozzanatát jelzi. Az elnök az exportengedélyek moratóriuma mellett elődjének egy másik döntését is felülvizsgálja az offshore termelés érdekében. 

Donald Trump amerikai elnök eltörölte a cseppfolyósított földgáz, azaz az LNG exportjára vonatkozó, Joe Biden által bevezetett korlátozásokat, illetve több mint 625 millió hektár tengeri terület kőolaj- és földgázprojektek előtti megnyitását jelentette be.  

Biden 2024 januárjában fagyasztotta be az LNG-exportengedélyek kiadását, emellett új földgázterminálok megnyitását is elnapolta – annak ellenére, hogy az ukrajnai háború következtében az amerikai LNG iránti igény megugrott Európában és Ázsiában, ezzel az export is növekedett. Döntéseit a kőolaj- és földgázipar szereplői – csakúgy, mint a republikánusok – felháborodással fogadták. 

Több mint egy év után kaphat engedély egy nagy LNG-projekt 

Trump már hivatalba lépésének napján eltörölte az LNG-exportengedélyek moratóriumát. Ennek köszönhetően a Commonwealth LNG lett az első vállalat, amely február 14-én, több mint egy év után feltételes engedélyt kapott egy évente 9,5 millió tonna kapacitású exportlétesítmény működtetésére Louisiana államban. Innen a tervek szerint Ázsiába és Európába szállítanak majd. 

„A mai napon az energiaügyi minisztérium (DOE) megtette az első lépést, hogy biztosítsa a jövőnket mint a világ megbízható energiaellátója, és újra szabályos rendet teremtsen a földgázexporttal kapcsolatos szabályozási folyamatokban” – mondta Chris Wright energiaügyi miniszter. 

Az amerikai LNG-export erősíti az amerikai gazdaságot, és az amerikai munkahelyek bővülését is támogatja, miközben világszerte növeli az energiabiztonságot.  

A Commonwealth vezérigazgatója elmondta, a termelés várhatóan 2029-ben kezdődik meg, mivel a cég szeptemberre várja a beruházásról való végleges döntést. 

Az Egyesült Államokban nagyjából egy tucat nagy LNG-projekt engedélyeztetési folyamatát függesztették fel az előző adminisztráció idején, így az ezzel foglalkozó energiaügyi minisztériumnak bőven akad dolga. Főleg Trump amellett való elkötelezettségének fényében, hogy növelni szeretné az amerikai energiatermelést, különösen az olyan fosszilis tüzelőanyagok esetében, mint a kőolaj és a földgáz, illetve szeretné leépíteni az ezt nehezítő akadályokat. Január 14-én elnöki rendeletben hozta létre a nemzeti energiadominanciáért felelős tanácsot azzal a céllal, hogy a már így is rekordnagyságú belföldi kőolaj- és földgáztermelésnek további lendületet adjon.  

Több pénzt fogunk csinálni, mint amennyit bárki valaha csinált energiából. Az Egyesült Államoknak tiszta, nagyon tiszta és szép energiaforrásai vannak. […] Folyékony arany rejtőzik a lábunk alatt, amit ki is fogunk aknázni”  

– mondta az elnök. 

Hozzátette, a létrehozott tanács széles körű hatáskört kap az energiaügyekben, az engedélyezésben, a termelésben, az elosztásban, a szabályozásban, a szállítás folyamataiban és az ezekben részt vevő ügynökségek fölött is, mégpedig a bürokrácia csökkentése és a magánszektor beruházásainak növelése érdekében.  

A teljesen felesleges szabályozás helyett az innovációra fogunk összpontosítani  

– mondta Trump. 

Trump az offshore-termelés fellendítését is megoldaná 

Joe Biden az offshore energiatermelést is megakadályozta, amikor  

több mint 625 millió hektárnyi tengeri területet zárt el az ilyen jellegű projektek elől.  

A keleti és a nyugati partok mentén egyaránt védelem alá kerültek területek: a Mexikói-öböl keleti, illetve Alaszkánál a Bering-tenger egyes északi részein. A rendelet nem érinti a Mexikói-öböl nagy területeit, ahol a legtöbb offshore fúrás zajlik, de védelem alá helyezi Kalifornia, Florida és más államok partvidékét a jövőbeliekkel kapcsolatosan.  

„Felbecsülhetetlen értékű pénz esett ki a költségvetésből [Biden döntése miatt]. Ezek hatalmas területek az óceánban, amelyeket egyszerűen feladott”véleményezte Trump elődje lépését. Ezeket egyébként bonyolultabb lesz visszavonni, mivel kongresszusi döntés kell a szóban forgó térségek védelméről szóló rendelkezések hatályon kívül helyezéséhez. Biden egy olyan törvény alapján intézkedett, amely lehetővé teszi, hogy az elnök megtiltsa a külső kontinentális talapzat egyes részeinek bérbeadását az ásványkincs-kitermelés céljával. Ideértendők a kőolaj- és a földgázfúrások is abban az esetben, ha a területeket túl érzékenynek ítélik a fúráshoz. Trump azonban jelezte, már utasította a belügyminisztert, hogy vizsgálja meg az elődje által hozott döntések visszavonásának lehetőségét. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat