Európa kontra Amerika: meddig eszkalálódhat a vámháború?
2025. március 24., hétfő

Európa kontra Amerika: meddig eszkalálódhat a vámháború? 

Donald Trump ismét lendületbe hozta az USA és az EU közötti kereskedelmi vitákat. A kölcsönös vámtarifák, az eltérő szabályozások és a feldolgozott amerikai élelmiszerekkel szembeni bizalmatlanság mind azt vetíti előre, hogy a konfliktus még sokáig eltarthat. De az Európai Unió valóban igazságtalanul bánik az amerikai termékekkel, vagy Washington túloz?

Amit ők tesznek velünk, mi is azt tesszük velük” 

Donald Trump az idén márciustól 25 százalékos amerikai importvámot jelentett be az acélra és az alumíniumra, majd közölte: „Azokkal az országokkal szemben, amelyek vámot vetnek ki ránk, mi is ugyanannyit fogunk kiszabni”. Ezzel új szintre emelte a régóta fennálló feszültséget az Egyesült Államok és az Európai Unió között. A bejelentés szerint április 1-jétől a Trump-kormányzat „kölcsönös” (reciprocal) vámokat vezetne be minden olyan ország ellen, amely a mostaninál magasabb illetékeket alkalmaz az amerikai termékekre. A közgazdászok szerint ezen kiegyenlítő vámok valószínűleg alternatívát jelentenek egy átfogóbb adó kivetésével szemben. A kereskedelmi adatok szerint Argentína, Brazília, India és Törökország és az Egyesült Államok vámjai között a legnagyobb a különbség, ugyanakkor jelen állás szerint az EU sem tud kibújni az új retorziók célkeresztjéből. 

Ez a „szemet szemért” megközelítés – ahogyan Trump az egyik kampányígéretében fogalmazott – szinte minden szektorra kiterjedhet, az autóipartól a mezőgazdasági termékeken át a technológiai szolgáltatásokig. Ami különösen aggasztó az EU számára, hogy Trump a 10 százalékos uniós autóimportvámot – amely jelentősen magasabb a 2,5 százalékos amerikainál – egy hozzávetőleg 30 százalékos tényleges vámteherrel torolhatja meg (figyelembe véve az európai hozzáadottérték-adót, azaz az áfát, valamint az uniós szubvenciós rendszert is).  

Ez a lépés óriási csapást mérhet a német, a francia vagy az olasz autógyártókra és bénító hatással lehet a teljes európai gépjárműiparra. 

Trump azzal vádolja az EU-t, hogy „nem veszik át az autóinkat, a mezőgazdasági termékeinket, szinte semmit nem fogadnak be tőlünk, míg mi mindent beengedünk onnan”. Tény, hogy az uniós piacot az agrár- és élelmiszeripari szabványok, valamint bizonyos esetekben a védett földrajzi árujelzők (GI) szigorú szabályrendszere uralja. A kérdés azonban ennél összetettebb: bár az áruforgalmi egyenleg valóban az EU-nak kedvez, a szolgáltatások terén az Egyesült Államoknak is jelentős az exporttöbblete. 

Mit mutatnak a számok? 

A transzatlanti kereskedelmi mérleg mélyebb megértéséhez fontos megkülönböztetni az áruk és a szolgáltatások forgalmát. 

  • Az áruforgalomban az elmúlt 15 évben az EU következetesen többet exportált az USA-ba, mint amennyit onnan importált. Az Eurostat adatai szerint 2023-ban az Egyesült Államok áruforgalmi hiánya az unióval szemben elérte a 158 milliárd dollárt. 2013 és 2023 között az EU áruforgalmi többlete 81 milliárd euróról egészen 166 milliárdig emelkedett (2021-ben). 
  • Ugyanakkor a szolgáltatások területén az USA-nak jelentős a fölénye: 2023-ban 104 milliárd eurós exporttöbbletet ért el az EU-val szemben. 

Ha ezt a két tényezőt összeadjuk, akkor a teljes kereskedelmi deficit „csupán” 54 milliárd euróra olvad, ami a 27 ezermilliárd dolláros amerikai gazdaság tükrében korántsem akkora fenyegetés, mint azt Trump állítja.  

Ő azonban rendre az áruk területére fókuszál, és ebből a szempontból valóban van különbség az átlagszintekben (például a már említett, az autókra kivetett 10 százalékos uniós vámmal szemben egy 2,5 százalékos amerikai áll). 

Ami további vita forrása lehet, az a mezőgazdasági szektor: az EU átlagosan 3,5 százalékponttal magasabb vámtarifát vet ki az élelmiszerekre és az italokra, mint az Egyesült Államok. Ezenfelül a vegyi termékek vámjai is átlagosan 1 százalékponttal magasabbak az unióban. 
Mindennek fényében Trump „egyenlőségre” törekvő politikája nem teljesen alaptalan, hiszen valóban léteznek ilyen különbségek. Mindez ugyanakkor sokkal bonyolultabb annál, hogy csupán vámokkal el lehessen intézni: az agrár- és élelmiszer-biztonsági, sőt szabályozási kérdések, mint a Big Tech-vállalatok vagy a szellemi tulajdonjogok védelme szintén komoly vitatéma. 

Retorziós vámok és szabályozási nyomás 

Az Európai Unió kijelentette, hogy „határozott és arányos” választ ad az amerikai intézkedésekre. Amennyiben Trump folytatja a 25 százalékos vámok kivetését az acélra és az alumíniumra, valamint továbbiakra készül, Brüsszel készen áll akár 50 százalékos védővámokat is bevezetni – összesen 4,8 milliárd euró értékben. Ezek elsősorban az ikonikus amerikai termékeket érintenék: a bourbon whiskey-t, a Harley-Davidson motorkerékpárokat, a motorcsónakokat, valamint bizonyos acél- és alumíniumtermékeket. 

Sőt nemcsak vámokról van szó: az EU a szabályozási képességével is nyomás alatt tarthatja az USA-nak fontos iparágakat, ezen belül különösen nagy gondot jelenthet Washingtonnak a Big Tech-szektor szigorú európai ellenőrzése. Ezáltal ugyanis a platformszolgáltatók (X, Meta stb.) az uniós adatvédelmi, tartalomszabályozási és adófizetési előírások közé szorulhatnak. Emellett további korlátozásokat vezethetnek be az amerikai tanácsadó és pénzügyi cégek, valamint a digitális platformok működésében. 

Mindeközben természetesen az EU a tárgyalási lehetőségeket sem zárja ki. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a közelmúltban megerősítette: az unió készen áll több amerikai árut – például cseppfolyósított földgázt (LNG) – vásárolni az USA-tól a kereskedelmi mérleg javítása érdekében. Hasonlóképp Bernd Lange, az Európai Parlament kereskedelmi bizottságának elnöke is jelezte: „Nyitottak vagyunk arra, hogy a 10 százalékos autóimportvámot közelítsük az amerikai 2,5 százalékos szinthez”, emellett felmerült a védelmi kiadások növelése és amerikai fegyverek beszerzése is. 

Nem bízunk az amerikai árukban? 

A kereskedelmi viták jelentős része a mezőgazdasági termékek piacán összpontosul. Az EU szigorú egészségügyi és élelmiszer-biztonsági szabályai (SPS – sanitary and phytosanitary standards) sok amerikai terméket kizárnak vagy szigorúan korlátoznak. Hosszú pereskedés és WTO-jelentések sora kísérte például az amerikai marhahús importjának a tilalmát, amelyet az EU 1996-ban a hormonkezelt marhahúsra hivatkozva vezetett be, és egészen 2009-ig érvényben tartott. Akkoriban a „jobb félni, mint megijedni” elv alapján tiltották le ezeket a hormonkezelt húsokat, amit az Egyesült Államok többször protekcionizmusnak minősített. 

Noha 2009-ben végül megszületett egy kompromisszum, amelynek keretében hormonmentes amerikai marhahúst korlátozott mennyiségben beengednek az uniós piacra, 2019-ben ismét kiújult a vita, mert az USA úgy vélte, hogy az EU nem tartja magát maradéktalanul a megállapodáshoz. Ezt követően egy újabb egyezmény 35 ezer tonnára növelte az importálható hormonmentes amerikai marhahús éves mennyiségét. 

Emellett az unió híres a földrajzi árujelzők (GI-k) védelméről, ami azt jelenti, hogy csak bizonyos területről származó élelmiszerek, italok és borok viselhetnek egyes védett elnevezéseket (például a „parmezán” vagy az „asiago” sajt). Az USA-ban ezek a márkanevek sokszor generikus, vagyis általánosító megnevezésként jelennek meg, de az EU ezeket nem engedi a belső piacra, ha nem felelnek meg a szigorú eredetvédelmi előírásoknak. Washington ezt is tiszta protekcionizmusnak tartja, míg az unió szerint a minőségi előírások és a védett eredetmegjelölések a saját élelmiszer-kultúra megőrzését szolgálják. 

Mindez a fogyasztói szokásokkal és preferenciákkal is összekapcsolódik:  

Európában kevésbé bíznak a nagyipari, intenzív módszerekkel előállított amerikai mezőgazdasági termékekben, miközben a tengerentúli vásárlók általában előszeretettel választják a magas presztízsű európai árukat (borok, luxusmárkák, autók, dizájnercikkek).  

Ez a keresletkülönbség is hozzájárul ahhoz, hogy az EU makacsul tartja magát az élelmiszer-biztonsági szabályokhoz, és ezzel együtt töretlenül fennáll az áruexporttöbblet. 

Új világrend vagy ismétlődő válság?  

A vámtarifák kölcsönös megemelésével olyan kereskedelmi háború alakulhat ki, amely mindkét oldalt komolyan megviselheti. Az Egyesült Államokban a lakossági fogyasztói árak további emelkedésével számolnak: a szakértők becslése szerint a már bejelentett vagy kilátásba helyezett vámok az árak akár 0,7 százalékos egyszeri ugrását is okozhatják. Ez pedig veszélyes lehet egy olyan gazdaságban, amely nemrég küzdötte túl magát a koronavírus-járvány utáni rekordmagas infláción. 

Eközben a kereskedelmi háborús retorika és a kölcsönös fenyegetések komoly bizonytalanságot szülnek a világpiacon is. Ennek a végkifejlete azonban teljesen nyitott, és elképzelhető, hogy az EU és az USA az utolsó pillanatban megállapodik egymással, csökkentik a vámokat és bizonyos szektorokban utat nyitnak a kölcsönös kereskedelemnek. Ez a forgatókönyv a vámok globális leszereléséhez is vezethetne, ha többen hajlanának a kölcsönös engedményekre. 

Egy másik lehetőség az, hogy továbbgyűrűzik a vámháború, ami végső soron mindkét félnek ártana, sőt a jelenlegi globális kereskedelmi rendszer teljes újrahangolásához vezetne. Ebben a folyamatban az USA, amely korábban a szabadkereskedelem szószólója volt, most a rendszer felforgatójaként jelenik meg. Az EU pedig – miközben folyamatos válaszlépésekre kényszerül – egyre inkább megtanulhatja, hogyan nyúljon hatékony eszközökhöz (Anti-Coercion Instrument, frissített EU Enforcement Regulation). 

Mindkét nagyhatalom abban érdekelt, hogy a kereskedelmi konfliktus ne okozzon összeomlást a globális színtéren. Amíg az európai cégek autókat, luxuscikkeket és szolgáltatásokat adnak el Amerikában, addig a tengerentúli techóriások és agrárvállalatok sem szívesen zárnák ki magukat az EU piacáról – még ha a gyártási és szabályozási modelljeiket át is kell formálniuk. 

Az USA és az EU közötti vámtarifa-emelés és a kölcsönös fenyegetések egyelőre nem csillapodnak, így könnyen lehet, hogy tanúi leszünk egy hosszú és elhúzódó kereskedelmi háborúnak. A fő kérdés: sikerül-e megtalálni azt az egyensúlyt, amelyben az Egyesült Államok elfogadhatónak tartja az EU védővámjait, miközben az unió megőrzi a jogát a saját piacának védelmére és minőségi szabványainak betartására. Az elkövetkező hónapok tárgyalásai megmutatják, hogy ez a komoly érdekütközés megoldható-e békés úton – vagy akár hosszabb távon is a gazdasági és politikai bizonytalanság lesz az új világrendben uralkodó hangulat. 

(Források: Deutsche Welle; The Conversation; CBS; Euractive)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat