Az új generáció pénzügyi szokásairól több adásban is esett már szó. A Fintech Világában ezen a héten Érczfalvi András műsorvezető és Csányi Kristóf, a Peak tanácsadója Konczér Esztert, az OTP Bank fiatalságstratégiájáért felelős product ownerét látták vendégül.
A fiatalok az egyik legfontosabb célközönsége a legtöbb piaci vállalatnak. Ez a bankok, kimondottan a hagyományos (inkumbens) intézmények esetében ez különösen fontos. Az előző 5-10 évben ugyanis a neobankok komoly kihívói lettek a hagyományos pénzintézeteknek, különösen a fiatalok, az új bankszámlások akvirálásával.
A fiatal ügyfelek megszerzésének az egyik kulcsa a pénzügyi oktatás lehet – ez az OTP Bank fiatalságstratégiájának is az egyik fontos eleme. Konczér Eszter betekintést nyújtott a hitelintézet fiatalokkal kapcsolatos Junior Tracking kutatásába és az erre épülő stratégiába is.
Hogyan segíthetjük a fiatalokat a pénzügyi tudatosságban?
Az OTP Bank célja, hogy a szülőket és a fiatalokat is támogassa a pénzügyi edukációban, a fiatalok ugyanis legtöbbször a szüleiktől és a családjuktól tanulják el a pénzügyi szokásokat. Ezek ugyanakkor gyakran nem megfelelők vagy károsak. Magyarországon az oktatási rendszerben kevés szerepet kap a pénzügyi oktatás, a szülők azonban sok esetben maguk sem pénzügyileg tudatosak.
A helyzetet nehezíti, hogy hazánkban a pénzügyek gyakran tabutémának számítanak a legtöbb családban. Ez tovább nehezíti a fiatalok helyzetét, hogy megértsék a mindennapi pénzügyek alapjait, és jó szokásokat tudjanak kialakítani.
A szülők szerepe a példamutatásban kulcsfontosságú, ezért az OTP Bank nagy hangsúlyt fektet az oktatásukra, a segítésükre is.
Korán megismerkedünk a pénzzel
A pénzügyi tudatosság alacsony Magyarországon, ennek ellenére már nagyon fiatal korban találkozunk a pénzzel. Az OTP Bank kutatásai szerint hétéves kortól kezdenek el pénzt kezelni a gyerekek, főként a suliban a büfében.
Kutatásukban a 16–30 éves korosztályt kérdezték és vizsgálták. A pénzügyi terveikről készült kutatás szerint sokan borúsan látják a jövőt: bizonytalanok abban, hogy lesz-e lehetőségük lakást vagy autót venni.
Ennek ellenére a megtakarítás iránti igényük erős, de sokan nem tudják, hogyan kezdjenek neki. Emellett az új generációk gyakran más célokat tűznek ki, mint a korábbiak.
A klasszikus célok (lakás, autó) még mindig jelen vannak, de egyre többen gyűjtenek mobilitásra, élményekre, utazásra.
A vésztartalék fontossága is megjelenik náluk – felismerték, hogy fontos az anyagi biztonság.
A teljes adás az alábbi Spotify-linken visszahallgatható.
Címlapfotó: Pexels