Amíg az USA-ban a piacok januárban még legfeljebb 1 vagy 2 kamatvágást áraztak be, a mostani várakozások már inkább a 2-3 lépés irányába mutatnak. Itthon nyáron vagy ősszel jöhet szóba kamatvágás, és várhatóan az év végéig 50 bázisponttal csökkenhet az alapkamat.
Molnár Dániel a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása
Nem okozott meglepetést a jegybank délutáni kamatdöntése, nem is lehetett előzetesen számítani arra, hogy a mai ülésen lazulnak a kamatkondíciók.
A legutóbbi ülés óta eltelt időszakban némiképp átalakult a gazdasági környezet, ugyanakkor a jegybanknak továbbra sincs érdemi mozgástere az alapkamat csökkentésére.
A januári infláció az előzetesen vártnál érdemben magasabb lett. Ebben szerepet játszottak a monetáris politika hatáskörén kívül eső tényezők is, mint a száraz időjárás miatti gyengébb mezőgazdasági termés árfelhajtó hatása vagy az adóemelések szerepe, amely mellett a forint értékvesztése és több területen az erőteljesebb havi átárazások hatása is megjelent. Ez a tendencia pedig mindenképpen óvatosságra inthette a jegybanki döntéshozókat.
Az inflációs pálya kapcsán kiemelten fontosak lesznek a következő hónapok adatai, a kamatvágás akkor kerülhet terítékre ismét, ha az árfolyamatok is enyhülnek.
Mi a helyzet nemzetközi téren?
A nemzetközi pénzpiaci környezet – a fentiekkel szemben – kedvezőbbé vált az elmúlt időszakban. Az amerikai vámpolitikával kapcsolatos félelmek enyhültek, ugyanakkor ami nagyobb hatással volt, hogy az orosz–ukrán háború kapcsán is előtérbe került a békekötés kérdése.
E kedvező hírek pedig érdemben javították a feltörekvő piacok, köztük a magyar gazdaság kockázati megítélését, amely a forint árfolyamának erősödésében mutatkozott meg leginkább.
A nemzetközi környezet stabilizálódása mindenképpen jó hír a Monetáris Tanács számára, azonban továbbra is jelentős a bizonytalanság a kilátások kapcsán. Szintén kedvező előjelnek tekinthető, hogy az elmúlt időszakban a Feddel kapcsolatos kamatvárakozások is csökkentek. Amíg a piacok januárban még legfeljebb 1 vagy 2 kamatvágást áraztak be, a mostani várakozások már inkább a 2-3 irányába mutatnak.
Mi várható Varga Mihály jegybankelnökségétől?
Varga Mihály jegybankelnökségétől nem várunk irányváltást a monetáris politikában, arra számítunk, hogy a következő hónapokban sem lesz tér a monetáris kondíciók lazítására.
Kedvező esetben, vagyis ha az infláció a következő hónapokban a várakozásainknak megfelelően lassul, miközben a nemzetközi környezet is javul és a Fed-kamatvárakozások is tovább csökkennek, akkor esetleg a júniusi ülésen nyílhat tér a lazításra.
Jelenleg azonban nagyobb esély mutatkozik arra, hogy a kamatcsökkentési ciklus csak a szeptemberi üléssel folytatódik, év végéig pedig összesen 50 bázisponttal mérséklődhet a hazai alapkamat.
Fotó: Pixabay
KAPCSOLÓDÓ: