Merz Németországa: piacpárti reformok, erősebb védelem, szigorúbb migrációs politika
2025. március 24., hétfő

Merz Németországa: piacpárti reformok, erősebb védelem, szigorúbb migrációs politika 

Friedrich Merz egy erősebb geopolitikai fókuszú kormányt alakíthat, amely szigorúbb migrációs politikát és keményebb fellépést ígér Pekinggel és Moszkvával szemben, miközben a költségvetési fegyelem fenntartásához csak ipari és innovációs célú hitelek felvételét engedélyezné.

Friedrich Merz nyerte a vasárnapi német választásokat, de egyelőre nem világos, hogy pontosan hogyan fog kinézni az új német kormány. Hetekbe telik majd, amíg a Merz vezette CDU/CSU megállapodásra jut, de más irányba fogja vinni Németországot, mint Olaf Scholz és korábban Angela Merkel. 

Többet a védelemre! 

Két nappal a választások előtt Merz figyelmeztetett, hogy Európának fel kell készülnie arra, hogy az USA nélkül is meg tudja védeni magát. Ígéretet tett a német védelmi ipar fellendítésére, és várhatóan gyorsan végrehajtja korábbi elhatározását, miszerint megszünteti elődje blokkját a nagy hatótávolságú Taurus cirkálórakéták Ukrajnába történő szállítására. 

A kancellári hivatalban töltött első hetek egyik fő témája az lesz, hogy Berlin hogyan tervezi előteremteni a pénzt a Scholz-kormány alatt a Bundeswehr felszerelésének korszerűsítését finanszírozó 100 milliárd eurós alap bővítéséhez. 

Ezt a pénzalapot már felosztották, és 2027-ig hatalmas beszerzési programokra fogják elkölteni, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy Berlin hogyan tervezi teljesíteni a NATO-val szembeni kötelezettségeit az állami költségvetésből. 

Energia 

Az elmúlt néhány évben a német energiapolitika a megújuló energiába történő beruházások felpörgetésére, az atomreaktorok leállítására és az orosz import kiváltására irányuló külföldi gázszállítások biztosítására törekedett.  

Merz megfogadta, hogy következetesen megújuló energiát fog használni úgy, hogy politikai családja, az Európai Néppárt is ellenzi az EU zöldenergiacéljait. 

Eközben melegebb hangot ütött meg az atomenergiával szemben, mint Scholz, ami megkérdőjelezi az atomenergiával kapcsolatos, régóta fennálló német tabut. Bár az ország valószínűleg nem fogja újraindítani bezárt reaktorait, Berlin engedékenyebb nukleáris álláspontja segíthet az atompárti országoknak meggyőzni Brüsszelt, hogy az atomenergiát a megújuló energiaforrásokhoz hasonlóan kezelje.  

Merz azt is elmondta, hogy hatályon kívül akarja helyezni Németország nehezen kiharcolt épületenergetikai törvényét, amely a tiszta fűtés bevezetésének felgyorsítását célozza, ami jelzés lehet az európai zöldszkeptikusok számára.  

Klíma 

A kampány során aggodalmát fejezte ki az éghajlat-politika vállalkozásokra gyakorolt hatásával kapcsolatban, és megfogadta, hogy a gazdasági növekedést minden más aggodalom fölé helyezi, valamint számos uniós zöldszabályozás visszavonására szólított fel. 

A környezetvédők szószólói azonban bíznak abban, hogy ez nem így lesz. Az ipar általában véve kevesebb bürokráciát akar, de következetes politikát is. Az ipari ösztönzők segítségével azonban a vállalatok zöldebbé és hatékonyabbá válhatnak. 

Fenntarthatóság 

Scholzhoz hasonlóan Merz is el akarja halasztani a vállalati fenntarthatósági jelentéstételre vonatkozó szabályokat, hogy fellendítse a gyengélkedő német ipart. 

Ez azt jelenti, hogy

nagyjából biztosra vehető, hogy Németország támogatni fogja a zöldszabályokra vonatkozó erős, átfogó egyszerűsítési törvényjavaslatot,

amelyet az Európai Bizottság várhatóan február 26-án tesz közzé. 

Ez a Merz-győzelem azt is jelenti, hogy az Európai Parlamentet uraló Európai Néppárt ismét erős szövetségesre tesz szert az EU legnagyobb gazdaságában. Az Európai Néppárt már eddig is keményen szorgalmazta az erdőirtás elleni uniós szabály felhígítását a tőle jobbra álló csoportok támogatásával (eddig többnyire sikertelenül). 

Mobilitás 

Merz egy recesszióban lévő gazdaságot örököl, amelyet az autóipari ágazatot sújtó válság tovább ránt, és felismerte a problémákat: a magas energia- és munkaerőköltségeket, valamint a kemény versenyt az elektromos járművekre való átállásban. De eddig nem árulta el részletesen, hogyan kíván segíteni az autógyártóknak. 

Kampánybeszédeiben a bürokrácia csökkentését és a magas költségek mérséklését ígérte, de nem állt el attól, hogy támogassa Németország adósságfékének reformját, ami miatt Merz keze meg lesz kötve, amikor az ilyen kezdeményezések finanszírozásáról van szó. A német autógyártók nagymértékben függnek a kínai piactól, ami Scholzot arra késztette, hogy engedjen Peking kívánságainak, például a Kínában gyártott elektromos autókra kivetett vámok elleni lobbizásnak. Merz keményebb álláspontot képvisel Kínával szemben. 

Kereskedelem 

Szigorúbb lesz Oroszországgal szemben is, ezért várhatóan felújítja a régi barátságát az EU vezetőivel: Merznek nem lesz könnyű dolga, ha a német exportgazdaságot olyan globális növekedési gócpontokhoz akarja kapcsolni, mint a Mercosur-országok, Mexikó vagy Délkelet-Ázsia. Felismerte, hogy egy működőképes francia–német tengely több kereskedelmi megállapodást, nagyobb biztonságot teremthet a vállalatok számára, és végső soron egy erősebb Európát. „Túl kell lépnünk a Mercosurral kapcsolatos vitánkon” – mondta a múlt hónapban a davosi Világgazdasági Fórumon, és hozzátette, hogy rendszeres és szoros kapcsolatban áll Emmanuel Macronnal. 

Elismerte, hogy a német gazdaság túlságosan függ Pekingtől, de hogy végül mennyire lesz kritikus a kereskedelmi megközelítése, azt valószínűleg az fogja meghatározni, hogy ki lesz végül a koalíciós partnere. 

Mezőgazdaság 

Merz győzelme azt jelenti, hogy Berlin az agrárpolitikában mind az Európai Néppárttal, mind pedig Christophe Hansen uniós mezőgazdasági biztossal azonos álláspontra fog helyezkedni. Az EU közös agrárpolitikájának jövőjéről szóló tárgyalások előtt Hansen a mezőgazdasági politika olyan átalakítását kezdeményezte, amely gyakorlatilag visszavonná az előző ciklus zöldprogramját, helyette a mezőgazdaság vonzóbbá és gazdaságilag életképesebbé tételét helyezné előtérbe.

Kampányprogramjában Merz azt mondta, hogy olyan KAP-ot, azaz közös agrárpolitikát akar az Európai Unióban, amely a gazdákat szolgálja. 
Ezzel szemben Scholz kormánya a biogazdálkodás támogatására és az élelmiszer-pazarlás csökkentésére irányuló kezdeményezéseket szorgalmazott. Egy évvel ezelőtt azonban összeütközésbe került a gazdákkal a mezőgazdasági gázolaj adókedvezményeinek eltörléséről szóló döntése miatt. A CDU viszont vissza akarja állítani a dízeladó-kedvezményt és szélesebb körű intézkedéseket tehet a gazdák tervezési biztonságának megerősítésére. 

Központi bankok 

Merz kancellársága a konzervatív ellenzék visszatérését jelenti a hírhedt németországi adósságfékbe való beavatkozással szemben, amely évi 0,35 százalékban korlátozza az államháztartási hiánykiadásokat, és amely sokak szerint felelős az ország infrastruktúrájának silány állapotáért.  

Scholznak az adósságfék megreformálására tett erőfeszítései a kormány összeomlását okozták, és Merz CDU-frakciója hevesen ellenez minden reformot egy bizonyos pontig. Meglepő módon egy televíziós vita során a hónap elején nyitottnak mutatkozott némi finomhangolásra, de csak azután, hogy más megoldásokat is kipróbáltak. Egy kereszténydemokrata részéről ez ugyan óvatos, de forradalmi megközelítés.  

A piacok széles körben szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy sokat tehetne Németország gazdasági hanyatlásának megállításáért: a GDP 2025-re várhatóan 0,5 százalékkal csökken. 

Pénzügyi szolgáltatások 

Az új kancellár kezében van a kulcs Európa védelmi képességeinek jelentős növeléséhez az elkövetkező években. Miközben Trump nyomást gyakorol Európára, hogy növelje a katonai kiadásokat, Brüsszelben sokan türelmetlenül várják, hogy Németország áldását adja-e arra, hogy az Európai Bizottság pénzt vegyen fel a tagállamok nevében. A NATO védelmi kiadási céljától elmaradó, magasan eladósodott országok, például Franciaország, Olaszország és Spanyolország azzal érvelnek, hogy a Brüsszeltől kapott pénz az egyetlen módja annak, hogy drasztikusan növeljék a katonai kiadásokat anélkül, hogy más költségvetési területeken politikailag népszerűtlen megszorításokat kellene végrehajtaniuk.

Merz a választási kampány során egyetértett ezzel az elképzeléssel, és a támogatói remélik, hogy ezáltal legyőzi az olyan takarékos szövetségesek ellenállását, mint Ausztria és Hollandia. Számos kevésbé ellentmondásos ötlet van az asztalon, például a védelemnek az uniós kiadási szabályok alóli mentesítése vagy a katonai alapok növelése az EU 2028-ban hatályba lépő új költségvetésében. A közös adósság támogatói azonban azzal érvelnek, hogy ezek egyike sem lesz elegendő ahhoz, hogy önmagában megbirkózzanak a kihívással. 

Verseny 

Németország ipari óriásai vergődnek, és munkahelyeket szüntetnek meg. Merztől elvárják, hogy cselekedjen. Pártja kiáltványában „Made in Germany” bajnokokat, valamint egy modern trösztellenes és versenyjogot sürgetett, „amely a globális piacot használja viszonyítási alapként”, utalva a Siemens–Alstom-üzletre, amely egy európai vasúti bajnok létrehozását célozta, és amelyet az EU megakadályozott. 
Emellett a határokon átnyúló államilag finanszírozott projektek, az úgynevezett közös európai érdekű fontos projektek híve is, mondván „Németországban a lehető leghatékonyabban” szeretné alkalmazni ezeket az eszközöket. Az ország volt az egyik motorja több olyan IPCEI-nek, vagyis közös európai érdeket szolgáló fontos projektnek, amelyek a hidrogén, az akkumulátorok és a felhő-infrastruktúra állami finanszírozásához vezettek. Azt is szeretné, ha a német nemzeti vasúttársaságot, a Deutsche Bahnt észszerűsítenék és átszerveznék, mégpedig – a verseny fokozása érdekében – az infrastruktúrát és a közlekedést szétválasztva. Tekintettel a német vasút állapotára, ez népszerű lépésnek bizonyulhat. 

A digitalizáció a jövő 

A digitális átalakulásban látja Németország ipari fellendülésének kulcsát, és az országot Európa technológiai élvonalába akarja emelni. A terve az, hogy 2030-ig a GDP 3,5 százalékát kutatásra és fejlesztésre fordítja, különös tekintettel az űrkutatásra, a kvantumszámítógépekre, a mesterséges intelligenciára és a felhőtechnológiákra. 

A legfontosabb javaslatok között szerepel egy önálló digitális minisztérium létrehozása (a közlekedési tárcával összevonva), valamint az új startupok számára átmeneti könnyítés a bürokrácia alól. 

Azt is elmondta, hogy

a berlini és brüsszeli bürokráciát drasztikusan csökkenteni kell ahhoz, hogy Németország visszanyerje versenyképességét.

Ez összhangban van az uniós intézményekben uralkodó jobbközép nézetekkel, ahol a digitális szabályok egyszerűsítése érdekében komoly erőfeszítéseket tesznek.  

Fellépés a kínai beszállítókkal szemben 

A német választásokat megelőző hónapokban a kritikus ágazatokban a kiberbiztonságra vonatkozó uniós szabályok végrehajtása érdekében a nagy kockázatot jelentő beszállítókra – mint a kínaiak, például a Huawei – vonatkozó korlátozások szigorítását (és esetleges betiltását) tűzték ki célul. 
A törvénytervezeten folyó munkával Merznek döntenie kell arról, hogy a kínai technológiával szemben Németország kritikus ágazataiban keményen fellépjen-e. A CDU kijelentette, hogy szoros gazdasági kapcsolatokat kíván fenntartani Kínával, ugyanakkor elkötelezte magát amellett, hogy lépéseket tesz a kritikus infrastruktúra és a biztonság szempontjából releváns technológia védelme érdekében.  
A párt kiáltványa az adatvédelmi politika tekintetében is átfogó irányváltást vázolt fel, olyan pragmatikusabb szabályokat szorgalmazva, amelyek lehetővé teszik az adatok felhasználását az innováció és a növekedés, valamint a bűnüldözés érdekében. 

Zéró tolerancia a kannabisszal kapcsolatban 

A győzelme csapás a kannabiszfogyasztók számára, miután ígéretet tett a kábítószer tavalyi részleges dekriminalizálásának visszavonására. Az új politikát, amely lehetővé teszi, hogy a felnőttek legfeljebb 25 gramm kannabiszt birtokolhassanak nyilvánosan és háztartásonként három növényt termeszthessenek, a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények számának növekedéséért okolja.  
Ez jó hír lehet az európai egészségügyi nyilvántartások digitalizálását célzó új uniós szabályok, az European Health Data Space támogatói számára. Merz azt is javasolta, hogy aki elektronikus betegdokumentumban tárolja az adatait, kedvezményt kaphatna az egészségbiztosítási járulékból. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Clemens Bilan

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat