Az ultrafeldolgozott élelmiszerek hatással lehetnek a tanulmányi teljesítményre – makronom.eu
2025. március 24., hétfő

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek hatással lehetnek a tanulmányi teljesítményre 

Egy spanyol tanulmány jelentős összefüggést tárt fel az ultrafeldolgozott élelmiszerek (UPF-ek) fogyasztása és az alacsonyabb tanulmányi teljesítmény között.  

A serdülőkor kritikus jelentőségű az agy fejlődése szempontjából, különösen a prefrontális kéreg alakulásában. Ebben az életszakaszban a fiatalok érzelmi világa, gondolkodásmódja és döntéshozatali folyamatai jelentősen változnak, miközben a társas kapcsolataik is átalakulnak. 

A tanulmányi teljesítmény ebben az időszakban kulcsfontosságú, hiszen meghatározhatja egy fiatal jövőbeli lehetőségeit. Ekkor fedezhetnek fel különböző tudományágakat, vehetnek részt oktatási és egyéb tevékenységekben, valamint bővíthetik a tudásukat. Mindez hozzájárul a problémamegoldó és az analitikus gondolkodási képességeik fejlődéséhez, miközben a sikeres tanulmányi eredmények növelik az önbecsülésüket és a pszichológiai jóllétüket. 

Azonban nem mindegyikük kap azonos lehetőségeket. Számos külső tényező, például a társadalmi-gazdasági háttér meghatározó szerepet játszik abban, hogy milyen oktatási intézménybe járnak, milyen tanulási eszközökhöz férnek hozzá, valamint milyen alvási és táplálkozási szokásaik alakulnak ki. 

A táplálkozás és a tanulmányi teljesítmény közötti kapcsolatot több kutatás is vizsgálta. A korábbi felmérések szerint azok a fiatalok, akik rendszeresen reggeliznek, kevesebb energiadús, egészségtelen ételt fogyasztanak és általában kiegyensúlyozottabb étrendet követnek, jobb tanulmányi eredményeket érnek el. Egyes kutatások a mediterrán étrend és az iskolai teljesítmény között is pozitív összefüggést mutattak ki. 

Ezzel szemben a magas feldolgozottélelmiszer-bevitel (UPF) kedvezőtlen hatással lehet az egészségre és a kognitív képességekre. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek népszerűsége világszerte növekszik, mivel könnyen elkészíthetők, hosszan eltarthatók és ízletesek, de a fogyasztásukhoz kapcsolódó egészségügyi kockázatok egyre nagyobb figyelmet kapnak. Egy kínai kutatás kimutatta, hogy azok a négy és hét év közötti gyermekek, akik gyakran fogyasztottak ilyeneket, például cukorkákat és édes pékárukat, alacsonyabb pontszámot értek el a szövegértési teszteken. Ugyanakkor egy brazil tanulmány nem talált egyértelmű kapcsolatot a serdülők UPF-fogyasztása és kognitív teljesítménye között. 

Ahhoz, hogy pontosabb képet kapjunk a táplálkozás és a serdülők tanulmányi eredményei közötti összefüggésekről, további kutatásokra van szükség. Ezek a vizsgálatok segíthetik a jóllétüket javító beavatkozások kidolgozását, amelyek hozzájárulhatnak az egészségesebb táplálkozási szokások kialakulásához és a jobb iskolai teljesítményhez. 

A tanulmányi eredmények romlása mögött a UPF-ek által okozott táplálkozásiegyensúly-hiány állhat, mivel ezek az élelmiszerek gyakran tartalmaznak mesterséges adalékanyagokat, hozzáadott cukrokat és telített zsírokat, miközben nélkülözik azokat az alapvető tápanyagokat – például az ómega-3 zsírsavakat –, amelyek elengedhetetlenek az agy fejlődéséhez és a kognitív funkciók megfelelő működéséhez. 

A feldolgozott élelmiszerekben található hozzáadott cukrok vércukorszint-ingadozásokat is okozhatnak, ami fokozott fáradtsághoz és csökkent éberséghez vezethet. Emellett a rendszeres UPF-fogyasztás összefüggésbe hozható a rosszabb alvásminőséggel is, ami rontja a döntéshozatali képességet, a figyelmet és a memóriát. Továbbá krónikus gyulladást is kiválthatnak a szervezetben, ami károsíthatja az agyműködést és hosszú távon ronthatja a tanulási teljesítményt. 

Bár ezek az eredmények figyelemre méltók, a kutatócsoport hangsúlyozza, hogy a vizsgálat megfigyelésen alapul, így az ok-okozati összefüggés nem állapítható meg egyértelműen. Mivel az étrendi adatokat a résztvevők önbevallás alapján szolgáltatták, az emlékezetbeli pontatlanságok is torzíthatják az eredményeket. 

Így támogatható a serdülők alacsonyabb UPF-fogyasztása 

Az iskolai környezet és a közösségi együttműködés kulcsszerepet játszhat a fiatalok egészségesebb étkezési szokásainak kialakításában. Világszerte több módszerrel is próbálkoznak, amelyekből néhány igen sikeresnek bizonyult.  

Egyes országok strukturális változtatásokat eszközöltek. A finn iskolákban például 2023 óta az automatákban nem árusítanak chipset, energiaitalokat és csokoládét, ehelyett a friss gyümölcsök, a magvak és a natúr joghurt kerültek előtérbe.  

Szlovéniában inkább az oktatás irányából közelítik meg: az általános iskolákban átfogó egészségnevelési programokat vezettek be, amelyek célja az egészséges életmódra való nevelés és a helyes szokások kialakítása. Ezek a programok osztályonként különböző témákat ölelnek fel, beleértve a személyes higiéniát, a függőségek megelőzését és a serdülőkori változások megértését. Ezek keretében a diákok interaktív foglalkozásokon vesznek részt, ahol gyakorlati tanácsokat és ismereteket szereznek az egészséges táplálkozásról és a rendszeres testmozgás fontosságáról. E kezdeményezések hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyerekek már fiatalkorban elsajátítsák az egészséges életmód alapelveit, ezáltal csökkentsék a későbbi egészségügyi kockázatokat. 

Amerikában is igyekeznek odafigyelni az egészségtudatos oktatásra. Az Edible Schoolyard program keretein belül a diákok gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a kertészkedés és a főzés terén, tanulhatnak az élelmiszer-termelésről és az egészséges táplálkozásról. Részt vesznek a kert megművelésében, a termények betakarításában és az ételek elkészítésében, miközben a tantervi tantárgyakhoz kapcsolódó ismereteket is elsajátítanak. A program azóta országos mozgalommá nőtte ki magát, több mint 5800 hasonló kezdeményezéssel az Egyesült Államokban és világszerte. 

Magyarországon szintén fontos az egészséges életmód kialakítása a fiatalok körében. Az Egészséges táplálkozást ösztönző iskola program keretében az alsó tagozatos diákok számára ingyenes oktatási anyagokat biztosítanak, amelyek segítik a pedagógusokat abban, hogy a gyerekekkel megismertessék az egészséges étkezés alapelveit és fontosságát. Ezek között szerepelnek interaktív feladatok, játékok és szemléltető eszközök, amelyek játékossá teszik a tanulást és motiválják a diákokat az egészséges életmód követésére. 

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat