A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idei évben kiemelten ellenőrzik az online térben megjelenő előfizetői csapdákat, ugyanakkor a fogyasztói tudatosságra is felhívják a figyelmet, ami a megelőzés szempontjából fontos.
Az NKFH-hoz és a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalokhoz több olyan jelzés érkezett az utóbbi időben, miszerint új típusú online csalás terjed. Több tízezer forint kár érheti azokat a fogyasztókat, akik a világhálón terjedő online előfizetői csapdák áldozatává válnak.
Ezen oldalakon jellemzően rendkívül kedvező áron kínálnak termékeket vagy szolgáltatásokat, ugyanakkor nem vagy csak rejtett helyen tájékoztatják a vásárlókat arról, hogy a tranzakcióval együtt a későbbiekben folyamatosan ismétlődő fizetési kötelezettség is jár. Így a fogyasztók csak hetekkel később szembesülnek azzal, hogy a megadott bankkártyaadataik alapján akár több tízezer forintot is levonhatnak a számlájukról folyamatosan.
Az első, szándékolt és jóváhagyott fizetést követően ezekben az esetekben a díjterhelések addig folytatódhatnak, amíg a fogyasztó le nem mondja a szolgáltatást. Ezért
az NKFH kifejezetten javasolja, hogy rendszeresen tekintsük át a bankkártya-tranzakcióinkat és a banki számlatörténetet, ami alapján fény derülhet az online csalásra.
Aki ilyet tapasztal, haladéktalanul jelentse be az esetet a számlavezető bankjánál, kérje a letiltást, illetve az úgynevezett chargeback eljárást, amely alapján a kifizetett összeg a kártyatársaság szabályzatától függően visszakerülhet a számlájára.
Ugyanakkor a fogyasztói tudatosságnak és a megelőzésnek is kiemelt szerepe van:
fontos, hogy a vásárlást megelőzően nézzünk alaposan utána a weboldalnak, gyanakodjunk, ha kirívóan alacsony áron értékesít a webáruház,
keressünk a világhálón fogyasztói véleményeket és értékeléseket, olvassuk el az általános szerződési feltételeket, hogy ezzel elkerüljük a súlyos anyagi terhekkel járó átveréseket.
Az idei évben az NKFH célzottan is vizsgálja az online értékesítést az átfogó ellenőrzése során, hogy a termékek vagy a szolgáltatások értékesítése kapcsán a vállalkozások alkalmaznak-e megtévesztő, tisztességtelen gyakorlatokat rejtett előfizetési csapdák formájában.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Pexels