A robotalkatrészek árának csökkenése és a mesterséges intelligencia fejlődése lendíti igazán előre az iparágat.
A humanoid robotok a mesterséges intelligencia (MI) fejlődésével párhuzamosan egyre többféle feladat elvégzésére képesek. A gyártási költségek csökkenése és a robotikai rendszerek folyamatos optimalizálása pedig nemcsak technológiai, hanem gazdaságossági szempontból is egyre vonzóbbá teszi őket a vállalatok számára.
Ezen emberszabású gépek egyik legnagyobb előnye a sokoldalúságuk. Ahogyan Adrian Stoch, az amerikai GXO Logistics automatizálási vezetője is rávilágított, a humanoid robotok az első olyan robotkategória, amely az üzleti igényekhez igazodva teljesen különböző feladatokat is képes ellátni. A vállalat raktáraiban jelenleg is dolgozik néhány Digit nevű robot. Elmondása szerint a jövőben ugyanaz a robot „reggel kirakodhatja a kamionokat, délután árukat válogathat, este pedig megpakolhatja a teherautókat”.
Jeff Cardenas, az austini székhelyű Apptronik vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy „a robotika számára mindig is a gazdaságosság jelentette a kihívást”. Cége, amely közel egy évtizede vált ki a Texasi Egyetem robotikai laboratóriumából, elsősorban a megfizethető robotok fejlesztésére összpontosít. Bár jelenleg egyik humanoidrobot-gyártó sem hozza nyilvánosságra a termékeinek pontos árát, mindannyian egyetértenek abban, hogy idővel a költségek csökkenni fognak, és ez kulcsfontosságú lesz az elterjedésükhöz.
Az emberszerű robotok térnyerésének az egyik oka, hogy természetesen illeszkednek az emberi környezetbe, hiszen a világunk – lépcsőkkel, folyosókkal és vállmagasságban elhelyezett polcokkal – eleve az emberi testalkatra van szabva, így ideális a humanoid formájú robotok számára.
Az iparági vélemények szerint a chatbotok után hamarosan a robotika területén is jelentős áttörés várható. A Boston Dynamics, amely több mint 20 éve tölt fel videókat egyre fejlettebb robotokról az internetre, jól példázza ezt a trendet. Melonee Wise, az Agility Robotics technológiai igazgatója pedig büszkén jegyezte meg, hogy vállalatuk volt az első az Egyesült Államokban, amely humanoid robotokat alkalmazott termelési környezetben.
Korlátok és a jövő kilátásai
Érdemes azonban megjegyezni, hogy még a technológia felépülésének az elején járunk, a humanoid robotok képességei és számuk egyelőre korlátozott. A Spanx raktárában jelenleg mindössze két Digit dolgozik – árulta el Stoch. Szerinte az iparágban, ahol még mindig ezernyi részfeladatot kell automatizálni, sokféle humanoid robotra lehet szükség a valódi térhódításukhoz.
Ayanna Howard robotikai szakember szerint a jövőben több különböző testfelépítésű robotot láthatunk, a legsokoldalúbbak olyan „torzók” lesznek karral és fejjel, amelyeket szinte bármilyen platformra – kerekekre vagy négy lábra – rá lehet helyezni. Más szóval, az általános célú robotok csak annyiban lehetnek humanoidok, amennyiben azt várjuk tőlük, hogy úgy gondolkodjanak, mint mi – bármilyen is legyen a testfelépítésük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy bár a humanoid robotok már megjelentek a munkahelyeken, a tömeges elterjedésükhöz idő kell.
Már itthon is megjelentek
Kecskeméten a Mercedes-Benz tavaly márciusban kezdte el tesztelni az új, emberszerű Apollo robotokat. Ezeknek az előnye, hogy anélkül teszi lehetővé az automatizációt, hogy költséges változtatásokat kellene végrehajtani a gyár elrendezésében, hiszen ezek a robotok ugyanazokon a tereken mozognak, mint a hús-vér alkalmazottak.
Az általános célú robotok egyik vezető fejlesztője, az Apptronik bejelentette, hogy a Mercedes-Benzzel kötött megállapodásuk értelmében az autógyártó a jövőben a humanoidok felhasználási lehetőségeit vizsgálja több munkafolyamatban is. A vállalat elképzelései szerint az olyan monoton, nehéz fizikai munkákban helyettesítenék robotokkal az embereket, amelyekre egyre nehezebb munkaerőt találni. Ehhez ráadásul – ahogy arra utaltunk is – a gyáregységeket sem kell átalakítani.
Már otthonra is vehetünk egyet
Januártól az Unitree márka kizárólagos magyarországi forgalmazójánál elérhetővé vált a világ első tömeggyártásban készült, kereskedelmi forgalomban kapható, valós méretű humanoid robotja. Az Unitree G1 egy jelentős előrelépés a humanoid robotika területén, hiszen nemcsak felülmúlja a korábbi modellek mobilitási képességeit, hanem olyan fejlett technológiákkal és funkciókkal szerelték fel, amelyek megkönnyítik az emberhez hasonló tulajdonságú humanoidok beilleszkedését a munka világába.
A robot könnyedén navigál összetett akadályok között, stabilan közlekedik domboldalon és egyenetlen, csúszós terepen akár gyalogolva, akár futva. Különlegessége a teherhordó képessége, amely lehetővé teszi, hogy eltérő súlyelosztás mellett is megőrizze az egyensúlyát. A karjai és a lábai az emberi végtagok mozgástartományát is meghaladják, így olyan mozdulatokat is végre tud hajtani, amelyekre az emberi test nem lenne képes.
A humanoid robotok megjelenése tehát egyértelműen egy új korszak kezdetét jelzi, azonban a technológia még mindig számos kihívással küzd. Noha egyre több vállalat kísérletezik ezekkel az emberszerű gépekkel, az elterjedésükhöz nemcsak további fejlesztésekre, hanem az áruk további csökkenésére és a megfelelő alkalmazási területek meghatározására is szükség lenne. A jelenlegi trendek alapján azonban jól látható, hogy a humanoid robotok szerepe fokozatosan növekszik, és a következő években egyre több iparágban oszthatnak rájuk praktikus, gazdaságos feladatokat. A kérdés már nem az, hogy ezek a robotok megjelennek-e a munkahelyeken, hanem az, hogy milyen ütemben és milyen formában válnak majd az ipari és szolgáltatói szektor szerves részévé.
Kapcsolódó: