A YouGov felmérése szerint 7 nyugat-európai ország lakosai többnyire úgy vélik, hogy az elmúlt évtizedben túlzott volt a bevándorlás, és elégedetlenek azzal, ahogy a kormányok ezt a problémát kezelik. A bevándorlás az egyik legégetőbb kérdéssé vált, amely meghatározza a politikai vitákat.
A YouGov a februári EuroTrack felmérése keretében hét nyugat-európai országban (Nagy-Britannia, Dánia, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország) legalább 1000 fős mintával dolgozva vizsgálta a bevándorlással kapcsolatos attitűdök alakulását. A többség szerint az elmúlt tíz évben túlságosan erőteljes volt a bevándorlás az országukba: leginkább a németek és a spanyolok vélekednek így 81, illetve 80 százalékkal, a dánok a legkevésbé 55-tel, míg Nagy-Britanniában a válaszadók 70 százaléka vélte túl erőteljesnek.
Ami a bevándorlás hatását illeti, minden országban volt olyan válaszadó, aki szerint annak a mértéke többnyire rossz hatással volt az országára. Leginkább az olaszok vélekedtek így (56 százalék), őket követik a németek 55 százalékkal.
A briteknek csupán 42 százaléka szerint volt a bevándorlás rossz hatással az országra – ez a második legalacsonyabb arány az összes, a felmérésben szereplő állam közül. Harminc százalékuk úgy vélte, hogy egyszerre volt jó és rossz, míg 21 százalékuk szerint tett többnyire jó – ez a legmagasabb arány a hét felmért ország közül.
A nyugat-európaiak a bevándorlást tekintik a legfontosabb problémának, és helytelenítik, ahogyan a kormányaik azt kezelik
Az európaiak által az országuk előtt álló két legfontosabb problémának tartott kérdést rendszeresen nyomon követő EuroTrack-felmérés szerint a bevándorlás kiemelt helyen szerepel. A listán szereplő 13 kérdés közül minden vizsgált országban legalább a negyedik helyen található.
A bevándorlást a németek tartják a legnagyobb problémának: 42 százalékuk vélekedik így, ezt követi náluk a gazdaság (41 százalék), gyakorlatilag holtversenyben. A YouGov felmérése a közelmúltbeli német választási kampány alatt szintén a bevándorlást jelölte meg a választók szerinti legfontosabb kérdésként.
Nagy-Britanniában az emberek 33 százaléka a bevándorlást az ország előtt álló két legfontosabb probléma egyikeként említette. A bevándorlás kormányzati szintű kezelésével mindenhol elégedetlenek. Németországban és Franciaországban a megkérdezettek 83, illetve 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kormányuk rosszul kezeli a kérdést, míg Nagy-Britanniában ez az arány 72, Dániában pedig 52 százalék.
A YouGov felmérése megerősíti a magyar kormány bevándorláshoz való hozzáállásának legitimitását. Az Európai Uniót vezető francia–német tengely és más nyugat-európai országok esetében is a lakosság jelentős hányada a bevándorlást tekinti az egyik legsúlyosabb olyan problémának, amit a kormányoknak a lehető leghamarabb kezelnie kell: egyfelől a szociális ellátórendszer képtelen kezelni a beáramló embertömegeket, másfelől az ellenőrizetlen migráció biztonsági kihívásokkal párosul, heti szinten bekövetkező terrorcselekmények formájában. Az ez által létrejövő kockázatokat a nyugat-európai lakosság egyre inkább felismeri, ennek köszönhetően több olyan, zömében a Patrióták frakcióját erősítő politikai erő (az osztrák Szabadságpárt, a francia Nemzeti Tömörülés, a spanyol Vox és a portugál Chega) erősödött meg az elmúlt években, amely az illegális migráció megfékezését tűzte ki a zászlajára.
Kapcsolódó:
Borítókép: Wikimedia Commons