Rendkívüli ülést tartott tegnap az Európai Unió Tanácsa, amelyen Magyarország kivételével 26 tagállami vezető írta alá az Ukrajna melletti kiállásról szóló nyilatkozatot. A háború rendezése mellett szó volt a tagországok fegyverkezésének támogatásáról.
A védelmi kiadások jelentős növeléséről egyeztek meg az európai vezetők a március 6-án tartott rendkívüli EU-csúcson. Az ülésen egy az „Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását” tiszteletben tartó békére való felhívást is aláírtak – Magyarország kivételével.
Egy másik nyilatkozatban mind a 27 tagállami vezető elfogadta azt a javaslatot, amely eurómilliárdokat tenne szabaddá a védelmi költségvetés növelésére, és felszólítja az Európai Bizottságot, hogy találja meg a módját a jelentős nemzeti szintű védelmi kiadások támogatásának minden tagállamban. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke bemutatott egy másik tervezetet is, amely egy 150 milliárd eurós hitelfelvételről szól, amelyből a tagállamok hadseregfejlesztésére költenének – erről azonban a hónap végén, egy másik találkozón tárgyalnak, miután kiértékelték a javaslatot. Emellett
bejelentett egy Európa újrafelfegyverzéséről szóló tervet, amelynek keretében a blokk akár 800 milliárd eurót is mozgósíthat ilyen célokra.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök ezzel kapcsolatban megjegyezte: „Európának meg kell nyernie a fegyverkezési versenyt”.
A csúcson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vett. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Emmanuel Macron az ülés után bejelentette, hogy az EU több mint 30 milliárd euró támogatást biztosít Ukrajnának a lefoglalt orosz vagyonokból. A francia elnök ismét jelezte, Párizs készen áll, hogy nukleáris erejét az európai partnerekkel közös szolgálatba állítsa. Ezt több tagállam, de leginkább a hagyományosan ruszofób államok – mint Litvánia, Lengyelország és Csehország – üdvözölte.
Az ülésen az ukrajnai béke és az európai erők Ukrajnába telepítésének lehetőségeiről is szó volt – hiszen az EU és Kijev egyre inkább tartanak attól a nagyon is reális forgatókönyvtől, hogy Washington és Moszkva a fejük felett fog dönteni a tűszünetről vagy a békéről, és ezzel Ukrajna sorsáról.
Minderről, és az Ukrajna melletti kiállásról szóló nyilatkozat elfogadásától való tartózkodásról Orbán Viktor miniszterelnök elmondta:
Mi azt mondtuk, hogy nem a háborút kell folytatni, hanem a lehető legnagyobb erővel és energiával támogatni az Amerikai Egyesült Államok elnökét a béketárgyalásai sikerességében. Tehát nekünk az amerikaiakkal együtt kellene mennünk, és a békét kellene megcéloznunk, nem pedig a háború folytatását”.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Purger Tamás