Oroszország a kriptovalutákra támaszkodik az olajkereskedelemben – makronom.eu
2025. április 27., vasárnap

Oroszország a kriptovalutákra támaszkodik az olajkereskedelemben 

A kriptovaluták egyelőre kicsi, de egyre növekvő részben játszanak szerepet Oroszország 192 milliárd dolláros olajkereskedelmében. Tethert, Bitcoint és Ethert használnak a jüan és rúpia rubelre való zökkenőmentes átváltására, megkerülve a nyugati szankciókat.  

Bár Oroszország nyilvánosan bátorította a kriptovaluta használatát, és tavaly nyáron törvényt is elfogadott a digitális valutás fizetések engedélyezéséről a nemzetközi kereskedelemben, az ország olajkereskedelmében való használatáról korábban nem számoltak be. 

Néhány orosz olajipari vállalat Bitcoint, Ethert és stabilcoinokat, például Tethert használ a kínai jüan és az indiai rúpia orosz rubelre való átváltásának megkönnyítésére – számoltak be a Reuters forrásai, hozzátéve, hogy ez egy kicsi, de növekvő része Oroszország teljes olajkereskedelmének, amely a Nemzetközi Energiaügynökség szerint tavaly 192 milliárd dollárt tett ki. 

Az ügy érzékenysége miatt persze a Reuters forrásai nem kívánták magukat megnevezni. Mindenesetre a kriptovaluták már segítették az Egyesült Államok szankciói alatt álló országokat, például Iránt és Venezuelát, hogy fenntartsák a gazdaságukat, miközben elkerülték a dollár, a globális olajpiaci tranzakciók preferált pénznemének használatát. 

Oroszország az után gyorsította ezt a gyakorlatot, hogy Venezuela is elkezdte használni a digitális valutát a kőolaj- és üzemanyagexportban, mivel Washington újra szankciókat vezetett be ellene. Moszkva különböző rendszereket hozott létre, és a Tether (USDT) csak egy ezek közül.  

 

Az orosz jegybank nem reagált a Reuters értesüléseire. Tavaly viszont azt nyilatkozták, hogy a szankciók miatti fizetési késedelmek komoly kihívást jelentenek az orosz gazdaság számára. 

Az amerikai–orosz kapcsolatok enyhülése optimizmussal töltötte el az orosz gazdasági szereplőket. Az olaj esetében azonban dilemmával szembesülnek, mivel Amerika részéről jöhet akár a szankciók enyhítése, akár a szigorítása is. Nyugati portálok már beszámoltak az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedések lehetséges enyhítéséről, beleértve az orosz olaj árplafonjának módosítását. Ezzel párhuzamosan viszont már benyújtották az amerikai kongresszusban azt a törvényjavaslatot, amely keményebb csapást javasol Oroszország bank- és energiaszektorára, amennyiben az Ukrajnáról szóló tárgyalások nem járnak sikerrel. 

Így vélhetően a kriptovalutákat továbbra is használni fogják az orosz olajkereskedelemben, még akkor is, ha feloldják a szankciókat, és a dollár újra használható lesz. Ez egy kényelmes eszköz, segít a műveletek gyorsabb végrehajtásában, és mivel a szankciókat nem szokás megszüntetni, csak befagyasztani, azaz bármikor újra lehessen ezeket élesíteni, a kriptovaluták ideális kiskaput jelentenek.  

A kereskedelmi gyakorlatban ez úgy működik, hogy például egy kínai olajvásárló jüanban fizet egy közvetítőként működő kereskedelmi vállalatnak egy offshore számlára. A közvetítő ezt kriptovalutává konvertálja, és átutalja egy másik számlára. Onnan küldik át egy harmadik oroszországi számlára, majd átváltják rubelre.  

A Reuters egyik forrása elmondta, hogy az egyik orosz olajkereskedő Kínába irányuló eladásai esetében a kriptotranzakciók havi több tízmillió dollárt tesznek ki. Az elemzők szerint azonban továbbra is olyan hagyományos valuták teszik ki Oroszország olajtranzakcióinak zömét, mint például az Emírségek dirhamja. 

Az egyik orosz kriptotőzsdére, a Garantexre az Egyesült Államok 2022-ben szankciókat vetett ki, az Európai Unió pedig a múlt hónapban büntette ezt. A múlt héten fel is függesztette a szolgáltatásait, miután a Tether blokkolta a digitális pénztárcákat a platformon. 

Kapcsolódó:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.