Panama vízgazdálkodási projektet indít a Panama-csatorna fenntartható működésének biztosítására, válaszul az El Niño tapasztalataira. A terv részeként új mesterséges tó épül az Indio folyónál, amely az ország lakosságának felét elláthatná vízzel. Eközben Panama egyre inkább Washington felé közeledik.
A Panama-csatorna hatósága zöld utat adott az Indio folyó projektnek azzal a céllal, hogy az átkelő optimális működéséhez szükséges vízkészletet bővítsék, tekintettel a csatorna működésének létfontosságú kereskedelmi szerepére. Az átkelő vízgyűjtőjének a bővítése kulcsfontosságú a csatorna hosszú távú vízellátásának és fenntarthatóságának biztosításához, nem beszélve arról, hogy egész Panama számára munkahelyeket, befektetéseket és fejlődést hoz.
A hatóság megteszi a szükséges lépéseket a felkészüléshez: Donald Trump fenyegetései, valamint Marco Rubio külügyminiszter látogatása után a közép-amerikai ország jelezte, hogy tudomásul vette az amerikai félelmeket: például hivatalos értesítést küldött Kínának arról, hogy kilép az Egy övezet, egy út kezdeményezésből (BRI).
A Panama-csatorna igazgatótanácsa a projekt részeként ezek után jóváhagyta egy új mesterséges tó építését, amely a lakosok vízellátását és az átkelő optimális működését hivatott biztosítani. Az Indio folyó projekt egy olyan vízgazdálkodási terv, amelyet eredetileg a csatorna működését súlyosan korlátozó 2023–2024-es aszályra (El Niño) válaszul dolgoztak ki.
Ezt a programot az évtized egyik legjelentősebb állami beruházásaként tartják számon. Az Indio folyó vízgyűjtő területén lévő tó megépítéséhez szükséges források rendelkezésre állnak, így előreláthatólag a projekt 2027-ben kezdődhet, és legfeljebb 6 évig tarthat. Ennek során komolyan figyelembe kell venni az érintett közösségeket, mivel vannak olyan családok, amelyek évtizedek óta a területen élnek.

Ezzel megoldanák Panama vízügyi problémáit, mivel jelentősen megnövelnék az ország létfontosságú vízerőforrásainak tárolókapacitását.
Emellett jelentős lépés lenne a csatorna fenntarthatósága, megbízhatósága és versenyképessége felé minden panamai lakos és nem utolsósorban a globális tengeri kereskedelem javára.
A program befejeztével biztosított lenne a vízellátás a lakosság több mint felének, valamint a közeli településeknek és a csatornaüzemeltetésnek, emellett országszerte segítené a termelőtevékenységeket. A projekttervbe már előre beépítették a kártalanításra, az áttelepítésre és az érintett családok, ingatlantulajdonosok támogatására elkülönített összegeket.
Az országot sújtó környezeti válság súlyossága miatt nemcsak a Panama-csatorna, hanem országszerte a víztisztító telepek vízellátásának biztosítása is elengedhetetlen. A probléma teljes kezeléséhez meg kell állítani az erdőirtást és meg kell erősíteni a vízkészlet-gazdálkodást.
A projekt célja az is, hogy felhívja a figyelmet következő aszályra, amely e beavatkozás nélkül akár négy éven belül be is következhet.
A helyzettel azért érdemes és kell is foglalkozni, mert a Panama-csatorna továbbra is kulcsszerepet játszik a globális kereskedelemben: éves szinten a nemzetközi áruforgalom 5 százaléka halad át itt, vagyis ez a világgazdaság egyik ütőere. Európa és benne Magyarország elemi érdeke, hogy mindez gördülékenyen haladjon, hiszen a globális gazdaság fojtópontjain bármilyen anomália a világ minden táján érezteti a hatását valamilyen formában.
Kapcsolódó:
Borítókép: Wikimedia Commons