A magyar kis- és középvállalkozásokért szólaltak fel Brüsszelben
2025. április 27., vasárnap

A magyar kis- és középvállalkozásokért szólaltak fel Brüsszelben 

Hunyadi László kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár, Magyarország kkv-követe a mai napon részt vett az EU kkv-követeinek idei első egyeztetésén Brüsszelben.  

Az ülésen Magyarország álláspontját ismertette olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint a vállalkozások úgynevezett de minimis keretének emelése, az uniós adminisztratív terhek csökkentése, valamint az ESG-jelentések egyszerűsítéséről szóló Omnibusz javaslatcsomag. 

A magyar kkv-követ az állami támogatási szabályok áttekintését és felülvizsgálatát sürgette, tekintettel arra, hogy sok cég az alacsony uniós keret miatt korlátokba ütközik. A vállalkozások de minimis keretének emelése hozzájárulhat az európai vállalkozások beruházásainak további támogatott finanszírozásához, így a gazdasági növekedéshez is. A kormány 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének keretében megvalósuló Demján Sándor Program  

1400 milliárd forintnyi forrással, többek között kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárdos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését.  

A program elemei biztosítják, hogy a magyar vállalkozások a beruházásaik megvalósításával erősítsék versenyképességüket belföldi és nemzetközi színtéren egyaránt. 

A helyettes államtitkár a kkv-definíció aktualizálása kapcsán külön kiemelte a „small mid-cap”, vagyis a kkv-kategóriából éppen túlnőtt vállalkozások kérdéskörének jelentőségét. Ezeknél az egységes uniós definíció megalkotása egyre sürgetőbb feladat, amely az EU 2028–2034 közötti többéves pénzügyi keretének tervezése során lesz különösen fontos, hiszen az ebbe a kategóriába tartozó vállalkozások számára is megnyílhat az út az uniós források felé. 

Hunyadi László felszólalásában hangsúlyozta, hogy  

a magyar elnökség idején elfogadott budapesti nyilatkozatban a tagállamok világos elvárásokat fogalmaztak meg az Európai Bizottság felé, nagy hangsúlyt fektetve a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére.  

Kiemelten fontos ezek közül az ESG-jelentési kötelezettségek egyszerűsítése, amely a jelenlegi szabályozás alapján a beszállítói láncokon keresztül a kisvállalkozások számára is terhet okoz. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.