A felvidéki komáromi járásból az aktív álláskeresők legalább fele magyarországi munkahelyet keres, amennyiben gyári munkáról van szó.
Csaba Ádám, az észak-komáromi Delta hetilap főszerkesztője
Teszik ezt annak ellenére, hogy a Duna magyar oldalán valamivel alacsonyabb fizetést kapnának, mint egy hasonló szlovákiai munkáltatónál. Ennek a legfőbb oka a dél-komáromi ipari park közelsége: Észak-Komáromból többnyire jóval messzebbre kell utaznia annak, aki szakképesítés nélkül helyezkedne el egy üzemben.
Immár 9. alkalommal rendeztek Magyar Napot Észak-Komáromban, ahol a komáromi térség magyarországi munkáltatói, üzemei, munkaerő-közvetítő irodái mutatkoztak be. A komáromi munka-, szociális és családügyi hivatal az EURES európai foglalkoztatási hálózattal együttműködve a Selye János Egyetem Konferencia-központjában szervezte meg az állásbörzét. A rendezvényen nemcsak a magyarországi munkalehetőségeket mutatták be, hanem az ottani munkavállalás körülményeiről is részletesen tájékoztattak a magyarországi partnerek bevonásával.
340 szabad állás a Duna magyar oldalán
Ida Janíková, a komáromi munkaügyi hivatal munkatársa, egyúttal az EURES hálózat helyi koordinátora elmondta, a Magyar Napon 42 pozícióba keresnek munkaerőt, és 340 szabad munkahelyet kínálnak.
Hangsúlyozta, az állásbörzén a járási munkaügyi hivatal alá tartozó Adósság-tanácsadó Központ munkatársai is jelen voltak, akik ingyenes segítséget adtak az adósságcsapdába került embereknek, vázolva a szóba jöhető jogi és pénzügyi lehetőségeiket. Hét dél-komáromi gyár és vállalat is állásokat kínált, mellettük egy-egy tatai, tatabányai, esztergomi és budapesti. Ida Janíková kiemelte, olyan állásokat is kínáltak, amelyek kifejezetten a kismamákra, anyukákra, diákokra vagy nyugdíjasokra vannak szabva – például rövidített munkaidős, illetve félállásos munkák.
A közelség fontosabb a fizetésnél
Az elmúlt években is népszerű volt a rendezvény, 7-800 érdeklődő is eljött. A korábbi állásbörzéken a látogatók 10 százaléka el is helyezkedett valamelyik felkínált munkahelyen, amit Janíková jó aránynak tart. És ez az adat csak az, amiről utólag visszajelzést kapnak, ami nem minden esetben történik meg.
A szakember elmondta, többnyire a 40 év felettiek és az 50 év körüliek azok, akik magyarországi gyári munka iránt érdeklődnek. Ők már megállapodtak, és nem szeretnének messzire utazni – például a nyitrai régió üzemeibe. Sokat számít nekik, hogy a magyarországi munkáltatók zöme biztosít ingyenes buszjáratot a munkahelyre, a dél-komáromi gyárak gyorsan elérhetők, és legtöbbször a tatai, tatabányai és győri munkahelyek is közelebb vannak, mint a hasonló állások Szlovákiában. Az emberek osztanak-szoroznak, és sokan döntenek úgy, hogy hiába kínálnak magasabb bért Nyitrán, ha egy csomó idő elmegy az utazással, vagy éppen nem alhat minden nap a saját otthonában.
Nyilvánvalóan az is szerepet játszik a magyarországi munkavégzés népszerűségében, hogy komáromi régió lakosainak semmiféle gondot nem okoz a magyarnyelv-tudás – zömében ugyanis az itt felnőtt szlovák nemzetiségű lakosok is elboldogulnak kommunikációs szinten. Mivel a határok átjárhatók, egy észak-komáromi lakosnak semmivel sem kellemetlenebb a Duna magyarországi oldalán dolgozni. Ida Janíková azt is elmondta, hogy
a magyarországi kollégákkal remek határon átnyúló együttműködést alakítottak ki, jó példa erre a Magyar Nap rendszeres megszervezése.
A magyar munkaügyi szakemberek is eljönnek, és részletesen tájékoztatnak a magyarországi munkavégzés feltételeiről, körülményeiről vagy a tajkártyáról – ismertette a munkaügyi szakember.
Alacsony munkanélküliség
Szlovákiában sokat javult a munkanélküliségi ráta az elmúlt 20 évben mind országosan, mind a Komáromi járásban. A régióban 2004-ben még 16 százalék körül volt az állástalanok aránya, ez 2019-re 5,7-re esett. Ezt követően, a koronavírus-járvány beköszöntével ugyan megugrott 7,3 százalékra, ám a pandémia lecsengése után újra csökkenő tendencia jellemző. A legfrissebb, 2025. január végi adat szerint csak 3,5 százalékos a munkanélküliségi mutató. Összehasonlításképpen: a szomszédos magyarországi régióban, Komárom-Esztergom vármegyében mindössze 2 százalék az állástalanok aránya.

(Forrás: Delta)