Japánban már a gyaloglás és a vezetés is elektromos áramot termel – makronom.eu
2025. április 21., hétfő

Japánban már a gyaloglás és a vezetés is elektromos áramot termel 

Japán tovább folytatja innovációs törekvéseit a fenntartható energia területén, olyan technológiákat vezetve be, amelyek az emberi lépésekből és az autók mozgásából nyernek elektromos áramot.  

A forgalmasabb helyeken, például vasútállomásokon, bevásárlóközpontokban és a városok járdáin Japán olyan energiagyűjtő padlóburkolatokat telepített, amelyek az emberi lépések mozgási energiáját hasznosítják. Tehát „minden lépés, amit ezeken a speciális burkolatokon tesznek, elektromos áramot termel”, amit tárolnak, és a közeli létesítmények, például lámpák, digitális hirdetőtáblák és nyilvános töltőállomások működtetésére használnak fel. Ez az innovatív technológia a városi terek energiahatékonyabbá tételét célozza, miközben csökkenti a hagyományos energiahálózatok terhelését.

Ez a fajta áramtermelés nem áll meg a gyalogosforgalomnál: Japán olyan útburkolatokat is kifejlesztett, amelyeket hasonló technológiával szereltek fel, és az autók mozgási energiáját hasznosítják. Ez pedig a közvilágítást, a közlekedési jelzőlámpákat, sőt az elektromos járművek töltőállomásait is működtetheti. 

Az utakat más módon is forradalmasíthatják (vagy mondhatjuk, hogy „okosítják”). Egy másik technológia az elektromos autók útközbeni töltésére irányul: a hagyományos „vezess, állj meg, tölts, folytasd” helyett a DIPT-technológia egy teljesen új megközelítést kínál. Az útburkolatba épített indukciós tekercsek ugyanis mágneses rezonancia útján továbbítják az energiát, amit a jármű alvázára szerelt eszköz menet közben vesz fel. Egy teljesen DIPT-képes intelligens hálózat könnyebb, hatékonyabb járműtervezést tenne lehetővé, kisebb akkumulátorokkal, így összességében alacsonyabb költségekkel mind pénzügyi, mind erőforrási szempontból. 

Detroitban jelentős előrelépéseket tettek e technológia terén: a város Corktown negyedében található az ország első vezeték nélküli EV-töltő útja. A mobilitási innovációs negyedben található DIPT-képes szakasz 400 méter hosszú, és tavaly november óta üzemel kísérleti fázisban egy teljesen átlagosnak tűnő közúton úton. 

A fejlődés ára 

Detroit elektromos útjába 1,9 millió dollár közpénz és 4 millió dollár magánbefektetés áramlott. Az izraeli Electreon startupcég az úgynevezett töltés mint szolgáltatás (CaaS) modellből profitálhat, amelynek keretében bevételt kap a töltött járművek után, és így hajlandó fedezni a jelentős költségei egy részét. Az új autópálya-építés ára, beleértve az induktív ERS-t, vagyis az elektromos útrendszert, kilométerenként 6 és 20 millió euró (kb. 6,4–21,6 millió dollár) között mozoghat. Az ERS a teljes építési költségnek csak kis százalékát teszi ki, ráadásul utána nincs sok dolog vele, hiszen egy ilyen rendszernek az élettartama 20-30 év, kis karbantartási költségekkel. Emellett bele kell kalkulálni a széles körű bevezetésével elérhető költségmegtakarításokat is. 

Emellett a gyakori, rövidebb ideig tartó töltések meghosszabbítják az akkumulátor élettartamát, amely jellemzően a jármű legdrágább cserélhető alkatrésze. A DIPT-technológia csökkenti az utazási időt, és egy teljesen kiépített ökoszisztéma kiküszöbölné a töltőállomások meghibásodásával járó bizonytalanságot is. 

A japán szakértők ezeket a fejlesztéseket döntő fontosságúnak tartják a klímaváltozás elleni küzdelemben, hiszen mind az emberek, mind a járművek mozgásának energiatermelésre való felhasználásával az ország csökkenti a függőségét a fosszilis tüzelőanyagoktól, és tisztább, megújuló energiaforrásokat népszerűsít. Mindez jól beleilleszkedik Japán elképzeléseibe, miszerint a csúcstechnológia és a környezeti fenntarthatóság integrálásával kíván okosvárosokat építeni. 

Kapcsolódó:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat