Öt év alatt több mint 1000 százalékkal nőtt az Amerikából Európába irányuló befektetési migráció – makronom.eu
2025. április 27., vasárnap

Öt év alatt több mint 1000 százalékkal nőtt az Amerikából Európába irányuló befektetési migráció 

A tehetős amerikaiak Európába menekülnek a politikai-gazdasági bizonytalanság elől. A legnépszerűbb célországok között Portugália, Svájc és Málta szerepel, ahol biztonságot és magas életminőséget kínálnak. Mindeközben az USA épp saját aranyvízumprogramot készít elő. Hogyan profitálhat ebből Magyarország? 

Az elmúlt időszakban kirajzolódni látszik egy viszonylag új tendencia: növekszik a külföldre irányuló, befektetési migrációt, úgynevezett aranyvízumot kereső tehetős amerikaiak száma. Ez pedig meghatározó és strukturális változásokat jelez.  

A befektetési migráció elsősorban a politikai instabilitással vagy a gazdasági bizonytalansággal fémjelzett régiókban élő és nagy vagyont felhalmozó magánszemélyekhez kapcsolódik. 

Strukturális változás: befogadókból kivándorlók  

A Henley & Partners szerint, amely a világ vezető befektetési migrációs tanácsadó cége, az amerikai kivándorlás növekedése drámai mértékű. Ha összehasonlítjuk a 2024-es számokat a 2019-essel, akkor elképesztő, több mint 1000 százalékos az emelkedés. Csak tavaly az amerikai állampolgárok az összes feldolgozott kérelem 23 százalékát tették ki, ami rekordot jelent. 

Az Egyesült Államokban élőktől érkező megkeresések száma 2024-ben 70 százalékkal nőtt (2023-hoz képest). Ha a 2025-ös év eddigi adatait nézzük (január 1. és február 18. között), akkor ezek 144 százalékkal emelkedteka tavalyi év azonos időszakához képest.  

Málta, Portugália, Svájc, Ausztria 

A legkeresettebbek közé tartozik a máltai állampolgárság honosítással való megszerzése kivételes szolgáltatásokért, a portugál aranyvízum, valamint a svájci és az osztrák a tartózkodási programok miatt. 

Ez utóbbiak igencsak vonzók a tehetős amerikaiak számára, akik nemcsak pénzügyi diverzifikációra, hanem magas színvonalú egészségügyi ellátásra, oktatásra és a globális mobilitáshoz való hozzáférésre is vágynak. A kereslet növekedése összhangban van az általánosabb piaci mutatókkal, ami arra utal, hogy a befektetési célú migráció egyre kecsegtetőbb lehetőség azoknak, akik alternatív lakóhelyet vagy állampolgárságot szeretnének maguknak. 

A példátlan instabilitással és bizonytalansággal szembesülve a geopolitikai arbitrázs (kockázatmentes nyereség) stratégiáját alkalmazzák, hogy tartózkodási engedélyt és állampolgárságot szerezzenek, valamint kihasználják az egyes országok jogi, gazdasági, politikai és társadalmi berendezkedése közötti különbségeket, ezáltal megváltoztassák az életmódjukat és javítsanak a pénzügyi eredményeiken. 

Ezt erősítik meg az ExPatsi globális költözési szolgáltatásokra szakosodott vállalat adatai. Tavalyi felmérésük, amelyben több mint 116 ezer külföldre költözést fontolgató amerikai szerepelt, megerősíti, hogy a költözés iránti vágy egyre növekszik. A jelentésből kiderül, hogy a válaszadók kétharmada 2026-ig el akarja hagyni az Egyesült Államokat, ami aláhúzza a jómódú és mobilis állampolgárok gondolkodásmódjának változását. 

Spanyolország és Franciaország 

Nyugat-Európa favoritnak tűnik az új lakóhelyet keresők körében, Portugália, Spanyolország, Svájc és Franciaország szerepel a legnépszerűbb célpontok között. 
Az egyszerű földrajzi preferenciákon túl a motivációk is változnak: míg a hagyományos kivándorlók a személyes fejlődést vagy a kalandvágyat keresték, a politikai és társadalmi tényezők egyre dominánsabb szerepet játszanak. 

Konzervativizmus és fegyveres erőszak 

Az ExPatsi-jelentés kiemeli: azok, akik az amerikai konzervativizmusra hivatkoznak a távozás elsődleges okaként, 10 százalékkal többen lettek 2024-ben az előző évhez képest. Továbbá először vezették be válaszlehetőségként a „fegyveres erőszak fenyegetésének elkerülését”, és a felmérésben szereplők máris közel 50 százaléka választotta ezt. 

A gazdasági dimenzió is jelentős: ha az összes ExPatsi-válaszadó áttelepülne, akkor együttesen 6,5 milliárd dollárnyi éves vásárlóerőt vonnának el az amerikai gazdaságtól. Ez arra utal, hogy a migrációs tendencia túlmutat a jobb életmódot keresőkön – valódi pénzügyi következményei vannak, amelyek az elkövetkező években befolyásolhatják a gazdaságpolitikát. 

Az amerikaiak, úgy tűnik, nemcsak érdeklődnek alternatív lakóhelyek után, hanem aktívan tervezik is a kivándorlást. 

Andrew Henderson, a Nomad Capitalist alapítója és vezérigazgatója lemondott az amerikai állampolgárságáról, a karrierjét pedig a vállalkozók és a nagy vagyont felhalmozó magánszemélyek külföldre költözésével kapcsolatos tanácsadásnak szentelte. Ő a tulajdonosa a témának szentelt YouTube-csatornának, amelynek több mint egymillió feliratkozója van. Henderson számára az amerikai kultúrával való személyes összeférhetetlenség és az adószabályok bonyolultsága együttesen jelentette a döntést. Henderson cége egy különálló ügyfélkört szolgál ki: elsősorban vállalkozókat és befektetőket, akik alternatív állampolgárságot, adóoptimalizálást és globális mobilitást keresnek. Rekordszámú amerikai kap brit állampolgárságot, mert ott él, Írországgal kapcsolatban többen érdeklődtek, míg a már említett Portugália és Spanyolország továbbra is népszerű. 

B terv: vészhelyzeti tervezés 

A befektetési migráció nem csupán a külföldre költözésről, hanem a rugalmasság biztosításáról is szól egy egyre kiszámíthatatlanabb világban.  

A legtöbben nem mondanak le teljesen az amerikai állampolgárságról, de létrehoznak egy B tervet, azaz biztosítják maguknak, hogy legyen egy alternatívájuk. 

Enzo Caputo svájci ügyvéd, aki a Swiss Banking Lawyers irodáján keresztül az amerikai állampolgárok banki hozzáférésére specializálódott, megfigyelte, hogy megugrott a vagyonuk védelmét keresők megkeresése. Elmondása szerint nemcsak az ultranagy, hanem a szerényebb vagyont felhalmozók érdeklődését is tapasztalja: 200–300 ezer dollár közötti összegekre is érkeznek megkeresések. 

Trump-hatás 

Az Egyesült Államokban tapasztalható és némely körökben jól hangzó, politikai feszültségek elől való menekülés után sok esetben új kihívások lépnek a régiek helyébe, és itt elég csak a kulturális különbségeket említeni. 

A befektetési migrációs körökben az egyik leggyakrabban vitatott téma, hogy Donald Trump elnöksége jelenti-e a döntő tényezőt abban, hogy egyre több tehetős amerikai kíván áttelepülni. Több baloldali, liberális vándorolna ki, akinek nem tetszik Trump politikája. Bár sokan tényleg emiatt vizsgálják a migrációs lehetőségeket, egyre inkább tapasztalható az Egyesült Államok politikai tájképének egészével szemben növekvő kiábrándultság. 

Vagyis kijelenthető, hogy a politikai csalódás a legerősebb erő, ami a kivándorlási vágyakat hajtja az USA-ban. 

Az események némileg ironikus fordulataként éppen akkor, amikor a tehetős amerikaiak a külföldi befektetési célú migrációt mérlegelik, az amerikai kormány bejelentette, hogy valószínűleg bevezeti az aranyvízumprogramot a külföldi befektetők bevonzására. 

Egy ilyen lépés sikeres lehet, mivel az Egyesült Államok továbbra is nagyon keresett célpont a magánvagyonok számára, köszönhetően annak, hogy az oktatás, az egészségügyi ellátás színvonala, valamint az üzleti lehetőségek igencsak vonzók. Ugyanakkor a program sikere az adóvonzatoktól és az általános pályázati eljárásoktól függ. És itt egy újabb ironikus fordulat: miközben az amerikaiak egyre inkább kifelé keresik a letelepedési lehetőségeket, az Egyesült Államok továbbra is az egyik legkeresettebb célpont a világ más részeiről érkező befektetési migráció számára. Az USA már korábban is mágnesként vonzotta az Ázsiából, a Közel-Keletről és Latin-Amerikából elvágyó és nagy vagyont felhalmozó magánszemélyeket, akik közül sokan még mindig Amerikát tekintik a vagyonteremtés és a lehetőségek hazájának. 

Egy új, dinamikus korszak kezdetén 

Akár a politikai fáradtság, akár a pénzügyi diverzifikáció, akár a jobb életmód iránti vágy hajtja, az amerikai befektetési migráció hulláma tagadhatatlan. Ez azonban nem egyirányú: miközben tehát az amerikaiak külföldön keresnek alternatívákat, az Egyesült Államok a befektetési vízumprogramja révén arra készül, hogy versenybe szálljon a globális tőkéért és a tehetségekért. 

Legyen szó akár az amerikaiak ki-, akár a nemzetközi befektetők beköltözéséről, az egyértelmű, hogy a befektetési migráció egy új, dinamikus korszakba lép. 

Magyarország hasznot húzhat a növekvő amerikai befektetési migrációból, ha célzott programokkal és marketinggel vonzza magához a vagyonosokat. Egy új vagy átalakított „aranyvízumprogram”, a vonzó befektetési lehetőségek és a politikai-gazdasági stabilitás hatékony kommunikációja kulcsfontosságú lehet. Budapest így alternatív lakó- és üzleti központként jelenhet meg a globális mobilitást kereső amerikai elit térképén. 

Kapcsolódó:

Borítókép: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.