Hogyan nézhet ki az orosz gázszállítás lehetséges újraindítása? – makronom.eu
2025. április 27., vasárnap

Hogyan nézhet ki az orosz gázszállítás lehetséges újraindítása? 

Az Oroszország és Ukrajna közötti lehetséges békemegállapodás növekvő optimizmussal tölti el a gazdaság szereplőit. Az ING Bank elemzői megvizsgálták, hogy miképp indulhatna újra az orosz gáz Európába.  

A banknál a jelenleg meglévő alapesettel számolnak, de elkészítettek több forgatókönyvet, ahol különböző mértékben növekedne a szállított gáz mennyisége, és már az áramoltatások részleges újraindítása is megváltoztathatja az európai gázpiac kilátásait. 

Bár az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges békemegállapodás részeként elkezdődött a vita az Európába irányuló orosz vezetékes gáz esetleges újraindítása körül, még mindig számos akadályt kell leküzdeni, hogy ez valósággá váljon. Még mindig kétséges ugyanis, hogy a felek mennyire lesznek hajlandók a béketárgyalások folytatására, hiszen jó láthatóan nehéz feladat a két oldalt egy asztalhoz ültetni. 

Másik akadályként Európa politikusainak „becsípődését” látják, ahogyan ellenzik az orosz gáz újraindítását. A háborús retorika a megbízhatatlan szállító képét vetítette Oroszországra, amelytől függetlenedni kell, és nem valószínű, hogy ezt az álláspontjukat az EU vezetői megfordítanák. Pedig az olcsó orosz energia esélyt adna az energiaintenzív európai iparágak visszatérésének. 

Ezenfelül bizonytalansági tényezőként ott van maga Donald Trump. Az ugyan nyilvánvaló, hogy az amerikai elnök keményen igyekszik befejezni az ukrajnai háborút, de az is előfordulhat, hogy nem hajlandó túlságosan erőltetni az Európába irányuló orosz gáz újraindítását. Az USA-ban jelentős erőforrásokat szánnak az energiahordozó cseppfolyósítására, amivel várhatóan az LNG-exportkapacitás az évtized végére 65 százalékkal bővül. Csakhogy az orosz gáz újbóli megindulásával az amerikai LNG-exportőröknek alternatív célállomásokat kellene keresniük úgy, hogy közben megjelenne az a katari LNG-exportkapacitás is, amit eddig az EU piacaira irányítottak.  

Az ING alapesete 

Egyelőre a bank azzal az alapesettel számol, amelyben a fent említett akadályok miatt nem indulnának be újra orosz csővezetékek, így az európai piacon sem bővülne az energiahordozó kínálata. Feltevésük szerint maradna a jelenlegi helyzet, amikor egyedül a Török Áramlat csővezetéken keresztül érkezik a gáz, évente körülbelül 15 milliárd köbméternyi. Emellett legalább az év végéig érkezne az orosz LNG Európába, viszont növekedne a nyomás a betiltására 2026-ig, mivel a globális piacon növekszik az Egyesült Államokból és Katarból érkező LNG. Úgy gondolják, hogy  

az európai gázpiac 2025-ig feszes marad, ezért az árak is valószínűleg egész évben magasak lesznek, átlagosan 45 euró/MWh körül. 

A bank elemzői további három forgatókönyvet dolgoztak ki, amelyeknek eltérő a valószínűsége. 

1. forgatókönyv: az orosz LNG-szankciók enyhítése 

Mivel az Egyesült Államok és az EU eltérően áll a béketárgyalásokhoz, még a békekötés esetén is előfordulhat, hogy az unió vezetése nem lesz hajlandó növelni az orosz vezetékes gáztól való függőségét, tartva azt a célját, hogy 2027-ig megpróbáljon teljesen leválni az orosz fosszilis tüzelőanyagokról. 

Ezáltal a Török Áramlat maradna az egyetlen vezeték, amelyen orosz gáz érkezik, miközben Európa továbbra is vásárolná az orosz LNG-t ugyaninnen. Ebbe a forgatókönyvbe belekomponálták azt a lehetőséget is, hogy az orosz LNG európai importja fellendül, mivel az Egyesült Államok enyhíti az Arctic 2 LNG-projekt elleni szankciókat. A szankciókkal sújtott Arctic 2 LNG projekt körülbelül 9 milliárd köbméterrel növelheti a kínálatot.  

Ezzel idén a globális LNG-piac is viszonylag jobban el lenne látva, bár ez nem elég ahhoz, hogy enyhítse az ellátási aggodalmakat, ráadásul nemigen mozgatná meg az árakat.  

Az árak magasak maradnának, azért is, hogy a 2025/26-os tél előtt biztosítsák a megfelelő LNG-ellátást. 

  

2. forgatókönyv: az orosz csővezeték áramlása visszatér a tavalyi szintre 

E szerint Európa a vezetékeken keresztüli szállítással visszatérne a tavalyi szintre. Ez 15 milliárd köbméternyi orosz ellátás újraindítását jelentené, azt a mennyiséget, amit idén januárban Ukrajna egyoldalúan leállított. Amennyiben Kijev időben engedné a vezeték újraindítását, az már segítene az európai piac kilábalását illetve enyhítené a 2025/26-os tél előtti ellátási aggodalmak egy részét.  

Ebben a forgatókönyvben is számolnak a Török Áramlattal és az Arctic 2 LNG felől érkező 9 milliárd köbméterrel.  

Ebben az esetben a gázárak valószínűleg a 30–40 euró/MWh-s tartományba süllyednének.  

3. forgatókönyv: Európa (majdnem) mindent belead 

Ezt tartják a legvalószínűtlenebb forgatókönyvnek, amelyben akár az összes meglévő vezetéken újraindulna az orosz gáz áramoltatása. Egyrészt kihasználnák az Ukrajnán keresztül vezető csövek teljes kapacitását, ahol a mennyiség elérheti a 40 milliárd köbmétert is, ami összhangban van a háború előtti helyzettel.  

Ezenkívül ismét megkezdődne a szállítás a Jamal–Európa csővezetéken, amit még 2022-ben állítottak le. Ennek a teljes kapacitása 33 milliárd köbméter, de vélhetően, mivel egy ideje nem üzemel, időbe telhet az újraindítása.  

Ez a két vezeték további 73 milliárd köbméternyi éves kínálatot jelentene Európának, ami megfelel a tavalyi EU-s fogyasztás 22 százalékának. Ha ehhez hozzáadjuk azt a 15 milliárdot, ami a Török Áramlaton keresztül érkezik, akkor az olcsó vezetékes gáz kínálata 88 milliárd köbméterre emelkedne. Ezzel Oroszország ismét az EU legnagyobb gázszállítójává válna (beleértve az LNG-t is), ami azonban nem biztos, hogy mindenkinek tetszene. 

Ebben a forgatókönyvben nem számoltak az Északi Áramlattal. Az 55 milliárd köbméter kapacitású Északi Áramlat 1. súlyosan, illetve a hasonló kapacitású Északi Áramlat 2. részben megsérült a 2022-es szabotázstámadásban. Léteznek javaslatok, hogy a négy közül az egyik hogyan lehetne potenciálisan felhasználható, ami akár 27,5 milliárd köbméter szállítását is lehetővé tenné. Viszont az egyetlen megmaradt csővezeték üzemeltetését a német hivatalok nem engedélyezték.  

A kellő kapacitás tehát megvan, a kérdés az, hogy mikor melyik vezetéken tudják elindítani a szállítást, hogy az segítség legyen Európa számára a 2025/26-os télen. 

Az ING Bank elemzői szerint ennek a forgatókönyvnek a megvalósulása drasztikusan megváltoztatná az európai földgázpiac kilátásait.  Az árak jelentősen lejjebb mennének, valószínűleg olyan szintre, hogy LNG-rakománytörlések is előfordulhatnak, növelve a globális LNG-többletet. Az elemzők úgy látják, hogy az árszint nem csökkenne az amerikai cseppfolyósított földgáz Európába irányuló rövid távú határköltségei alá.  

Ez jelenleg körülbelül 5,80 dollár/MMBtu, vagyis valamivel több mint 18 euró/MWh. 

(Forrás: ING Bank

Kapcsolódó:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.