A Tesla európai eladásai közel 45 százalékkal estek vissza – makronom.eu
2025. április 27., vasárnap

A Tesla európai eladásai közel 45 százalékkal estek vissza 

Az amerikai autógyártó európai piaci részesedése csökken, amiben egyesek szerint Musk politikai szerepvállalása is közrejátszhat. 

A Tesla új autóinak az eladásai januárban csökkentek Európában – egyesek szerint Elon Musk látványos és megosztó politikai szerepvállalása miatt. 

A texasi székhelyű autógyártó januárban 9 945 járművet adott el Európában, ami 45 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi 18 161 darab – derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) adataiból. A Tesla piaci részesedése 1,8 százalékról 1 százalékra esett vissza. Februárban a visszaesés mértéke 49 százalékvolt, 28 182 darabról 16 888 darabra. 

Talán nem tetszik a vásárlóknak a politikai szerepvállalás? 

Elemzők és befektetők igyekeznek felmérni, hogy Elon Musk politikai szerepvállalása milyen hatással van a Teslára, amelyet továbbra is vezérigazgatóként irányít.  

A The Guardian szerint az ellenszenvet többek között az válthatja ki, hogy a techmilliárdos – aki, mint közismert, Donald Trump közeli tanácsadója – nyíltan a támogatásáról biztosította a német jobboldali AfD-t, egy konzervatív konferencián pedig látványosan úgy emelte a karját, hogy az egészen összetéveszthető volt a náci karlendítéssel. 

Alexander Potter elemző azonban ezt túlzásnak véli, szerinte a gyengébb eredmények a Model Y-ra való várakozási idő megnövekedésének tudhatók be.  

„Naivitás lenne azt állítani, hogy Elon Musk viselkedése nincs hatással a keresletre. Minden más tényezőt figyelembe véve a millárdos politikai törekvései valószínűleg nettó negatív hatással vannak a kiszállításokra” – írta Potter, majd hozzátette, szerinte helytelen, amikor a befektetők és/vagy az újságírók a gyengébb eredmények miatt csupán a politikát okolják.  

A Tesla.com adatainak az elemzése azt mutatja, hogy inkább a kínálatot kell tekinteni a visszaesések okának, az ugyanis az első negyedévben valószínűleg elmaradt a kiszállításoktól. Potter rámutatott, hogy a Model Y gyártását végző üzemek többhetes leállása is akadályozza a kiszállításokat. Ennek ellenére a szakértő továbbra is optimista a cég részvényáraival kapcsolatban, mivel a következő hónapokban nemcsak új termékek bemutatása, hanem a robotaxi bevezetése is várható. Megerősítette a Tesla-papírok 450 dolláros célárát, ami arra utal, hogy a részvények értéke a következő egy évben akár 62 százalékkal is emelkedhet. 

Felipe Muñoz, a Jato Dynamics globális elemzője szerint a Tesla éppen fordulóponthoz jutott. Ez egyrészt köszönhető az Elon Musk egyre aktívabb politikai szerepvállalása keltette visszhangnak, másrészt az elektromosautó-piacon élesedő versenynek. Ehhez jön, hogy a vállalat fokozatosan kivezeti legnépszerűbb modellje, a Model Y jelenlegi változatát, hogy előkészítse a frissített verzió, a Model Y Juniper bevezetését. 

A számok szerint van mitől félnie a Tesla-vezérnek 

A kutatócég februári adatai azt mutatják, hogy a Tesla riválisai a múlt hónapban Európában is előretörtek. A Volkswagen 180 százalékos növekedést könyvelt el az akkumulátoros elektromos járművek értékesítésében, bár az eladott darabszámuk alig haladta meg a 20 ezret. A BMW és a Mini együttesen 19 ezer ilyen autót adott el, miközben a kínai tulajdonban lévő BYD 94 százalékos növekedést ért el az európai piacon, több mint négyezer értékesített gépkocsival. 

A BYD árbevétele tavaly meghaladta a 100 milliárd dollárt, amivel megelőzte a Teslát, így jelenleg a világ legnagyobb árbevételű elektromosautó-gyártójának számít. 

Legutóbb 2018-ban fordult elő, hogy a kínai cég az éves bevételben lekörözte az amerikai versenytársát. 

A BYD tavaly mintegy 108,5 milliárd dolláros bevételt jelentett, ami 29 százalékkal haladja meg az előző évit, és túlszárnyalta az elemzői várakozásokat. Ezzel szemben a Tesla „csupán” 97,7 milliárdot ért el. 

A két gyártó az értékesített tisztán elektromos járművek számát tekintve nagyjából fej fej mellett halad: a BYD 1,76, míg a Tesla 1,79 millió darabot adott el 2024-ben. Ha azonban a kínai cég hibrid modelljeit is beleszámítjuk, az eladásai jelentősen meghaladják amerikai versenytársáét. 

A BYD tavaly 4,27 millió autót adott el, majdnem annyit, mint a Ford (4,5 millió), és előrejelzése szerint idén 5 és 6 millió között fog értékesíteni. A hongkongi tőzsdén jegyzett vállalat piaci értéke mintegy 160 milliárd dollár, és az idén eddig mintegy 50 százalékkal növekedett. A Teslát 780 milliárd dollárra értékelik, annak ellenére, hogy a részvényeinek árfolyama 2025-ben több mint a harmadára esett. A cég papírjai 6 százalékos emelkedéssel nyitottak hétfőn, miközben Nasdaq index közel 2 százalékkal emelkedett. 

Az összes autóeladás a 25 uniós piacon, valamint az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Svájcban 3 százalékkal, 970 ezerre csökkent februárban, miközben az elektromosautó-regisztrációk negyedével nőttek. 

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.