A januári bérnövekedés meghaladta az előzetes várakozásokat, hiszen a KSH adatai szerint 10,4 százalékkal nőttek az átlagkeresetek a hónapban. A vártnál magasabb emelkedés dacára a reálbérek növekedésének üteme – a kissé növekvő infláció hatására – idén némileg várhatóan lassulhat.
A cégek és a vállalati felmérések azt jósolták, hogy idén mérsékeltebb ütemben nőnek a keresetek, ám a makrogazdasági elemzők gyorsabb bérfejlesztési ütemről beszéltek. A KSH friss közleménye alapján a januári bérnövekedés 10,4 százalékos volt, míg a vállalati szektor bérfejlesztése 9,9 százalékot tett ki.
A januári béradatok különösen fontosak, hiszen az első hónapban tapasztalt keresetnövekedés valószínűleg hasonló ütemben folytatódik az év további hónapjaiban is – írja a Portfolio.hu elemzése.
Míg a vállalati kutatások alacsonyabb bérnövekedést jeleztek előre, a közgazdászok jellemzően inkább 10 százalék körüli emelkedést valószínűsítettek. A KSH legfrissebb adatai azonban meghaladták az elemzők előrejelzéseit is.
A KSH friss adatai szerint a januári bruttó átlagkereset 668 100 forint volt, a nettó pedig 444 300 forintot, a kedvezményeket figyelembe véve pedig 459 000 forintot ért el.
A mediánbér 539 500 forint, ami nettó 359 000-nek felel meg. (A mediánbér az a szint, amelyhez képest a munkavállalók fele kevesebbet, a másik fele pedig többet keres.)
Mindez azt jelenti, hogy bár a keresetek növekedése lassult a tavalyi évhez képest, a trendszerűen csökkenő inflációval együtt a reálbérek emelkednek, azaz a keresetek vásárlóereje nő. Ugyanakkor januárban az infláció 5,5 százalékra ugrott, ami némileg csökkenti a reálkeresetek várható növekedésének ütemét. A januári reálkeresetek (a kissé emelkedő infláció okán) 4,6 százalékkal nőttek éves alapon, ami a tavaly decemberi 6,1 százalékos reálbér-emelkedés után alacsonyabb ütemet jelent.
A Portfolio.hu friss írása szerint érdekes megfigyelni, hogy a vállalati felmérések már többször is alacsonyabb béremelkedést jeleztek, mint amennyit végül a nemzetgazdaság egészében végrehajtottak. Ugyanakkor a tényleges növekedést a valós gazdasági kilátások is befolyásolták, így a cégek a béremeléseket valószínűleg nemcsak a központi döntésektől, hanem a munkaerőpiaci helyzettől függően is alakították.
Bár az országos munkaerőpiac már nem olyan feszes, mint korábban, a vállalatok továbbra is magas bérfejlesztésekkel igyekeznek megőrizni a munkaerő lojalitását és a működés stabilitását.
A minimálbér és a bérminimum emelkedése ugyanakkor az átlag- és a mediánbért is magasabbra emeli, ami árnyalja a képet.
Az idén az infláció várhatóan továbbra is erőteljes hatással lesz a keresetek vásárlóerejére, és bár a bérnövekedés még mindig jelentős, reálértéken a korábban vártnál kisebb bővülésre számítanak az elemzők.
Források:
Megérkezett a várva várt hír: kiderült, mennyivel nőnek idén a bérek Magyarországon
A bruttó átlagkereset 668 100 forint volt, 10,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit