A novemberi COP30 klímakonferencia kapcsán Belémben egy 13 kilométeres autóutat építenek, amely keresztülvág az Amazonas védett esőerdőjén. Bár a brazil kormány a projektet „fenntartható fejlesztésként” hirdeti, környezetvédők a helyzet képmutató mivoltára figyelmeztetnek.
November 10. és 21. között rendezik a brazíliai Belémben a következő nagy éves, nemzetközi klímacsúcsot, a COP30-at. A rendezvény vezetői szintű eseményét november 6–7-én tartják, de ami a lényeg: 50 ezer vendéget várnak az Amazonas-vidék egyik legnagyobb városába. Épp a nagy látogatószám miatt a 2,5 milliós város központi útjának a terhelése helyett egy, a várost elkerülő úttest megépítését látták indokoltnak, csakhogy ez a kétszer kétsávos autóút egyszerűen keresztülvág az Amazonas védett esőerdőin.
Bár a helyi kormány a projektet fenntartható fejlesztésként hirdeti (amihez nem kevés képmutatás, illetve cinizmus szükségeltetik), környezetvédők és helyiek arra figyelmeztetnek, hogy a beruházás látványosan ellentmond a klímavédelmi céloknak, hiszen nyilvánvalóan tovább pusztítja az erdőt és az élőhelyet. A BBC beszámolói alapján a helyi közösségek és szakértők szerint a valódi megoldások helyett a gazdasági érdekek dominálnak, miközben az erdővédelem egyre inkább háttérbe szorul.
Mennyivel csökkent a brazil őserdők területe 1970 óta?
A brazil Amazonas esőerdő méretének csökkenésével kapcsolatos adatok a Brazíliai Országos Űrkutatási Intézet (INPE) műholdas megfigyelésein alapulnak. E szerint a területvesztés 1970 óta körülbelül 729 ezer négyzetkilométer. Ez a csökkenés hatalmas mértékű, közel 8 magyarországnyi, ami az őserdőterület eredeti nagyságának körülbelül a 17 százaléka. A területvesztés üteme 2008-ig jellemzően évi 10-25 ezer négyzetkilométernyi volt, ám 2009 óta, a zöldmozgalmak előretörésével mindez jelentősen, évi 4-8 ezerre mérséklődött. 2023-ban közel 8 ezer, de tavaly „csupán” 6,29 ezer négyzetkilométernyi volt a csökkenés, igaz, ez az utóbbi is kis híján 12 budapestnyi terület. Az adatok csak a brazil erdőirtásokra vonatkoznak, a régió más országaival együtt mintegy 850 ezer négyzetkilométeres területvesztést becsülnek.
Fenntartható vagy sem?
Miközben tehát a világ vezetői éppen a klímaváltozás hatásainak mérsékléséről tárgyalnak, egy új, négysávos autóúton fognak a helyszínre érkezni a belvárosból. Az állami döntéshozók szerint az út „fenntartható”, és az építés során több környezetbarát megoldást is alkalmaznak.
Azonban az egész projekt egy olyan képmutatásra és álszentségre világít rá, amely nemcsak a helyi közösségeket, hanem a globális környezetvédelmi erőfeszítéseket is aláássa, még akkor is, ha csak pár négyzetkilométerről van szó, ami eltörpül a tényleges erdőirtások mellett.
Ahogyan a BBC is beszámol róla, az új út több mint 13 kilométer hosszan vágja át az Amazonas őserdőjét, ahol már teljesen le is tarolták a fákat, hogy helyet adjanak a járműveknek. Pedig ezekről az erdőkről köztudott, hogy a világ egyik legfontosabb szén-dioxid-elnyelői és a biodiverzitás kulcsfontosságú helyszínei.
A helyi gondok a világ gondjai is
A BBC riportja szerint az új autóút, amely (az eredeti anyag szerint) a világ vezetői számára épült, „fenntartható” módon próbálja elkerülni az édesvízi ökoszisztéma teljes tönkretételét, ugyanakkor a környezetvédők és a helyiek éppen e „zöld” döntések következményeitől tartanak a legjobban. A helyiek, mint például Claudio Verequete, aki açaíbogyókat gyűjtött a térségben, már most panaszt tettek a kivágott fák miatt, miközben nem kapnak semmiféle kompenzációt a kormányzattól. A BBC-nek adott interjújában Verequete úgy fogalmazott: „Már nincs, amit betakarítsunk, mindent elpusztítottak. Most a megtakarításaimból próbálom eltartani a családom.”
Az új infrastruktúra, amely a BBC szerint többek között bicikliutakat és napelemes világítást is tartalmaz, az állami vezetés szerint „a jövő zöldebb Belémjének” alapjait fekteti le. De míg a kormány zöldmegoldásokat emleget, a BBC és a helyi tudósok figyelmeztetnek arra, hogy a vadon élő állatok mozgásának korlátozása és az erdő terjedelmének csökkenése végső soron a környezet védelmét veszélyezteti.
A kormányzat szerint a fejlesztés része a város felkészítésének a COP30-ra (lásd lentebb a hivatalos cáfolatot), de sokan, köztük az Amazonas védelmét magukénak érző helyi kutatók és a közösségek egy része úgy véli, hogy a célokat nemcsak nem szolgálja, hanem egyenesen aláássa a projekt. A világ vezetői, akik ideutaznak, miközben elvileg a fenntarthatóságot népszerűsítik, nem veszik figyelembe, hogy a környezetvédelmi intézkedések gyakran egy-egy irreleváns, akár csak egy nagy találkozó kedvéért épült infrastrukturális projekt káros hatásainak elfedésére szolgálnak.
A BBC írása az említett kettősséget jól tükrözi: miközben a klímakonferencia célja a bolygó jövőjének védelme lenne, a valódi megoldások globális szinten is hiányoznak, és helyettük inkább az olyan gazdasági érdekek kerülnek előtérbe, mint a nagyberuházások folytatása.
Már 13 éve tiltakoznak
A projekt egyébiránt már 2012 óta húzódik, és már akkor is komoly környezetvédelmi aggályokat vetett fel.
Kormányzati cáfolat: nem a COP30-ra készül az út
A Brazíliai Elnöki Hivatal kabinetfőnökéhez (Casa Civil) tartozó, a COP30 klímakonferencia előkészítésével foglalkozó rendkívüli titkárság közleményben jelezte, hogy a Pará állambeli Belém városában zajló Avenida Liberdade autóút építése nem tartozik a szövetségi kormány hatáskörébe. A BBC brit hírügynökség által készített, majd számos brazil médiumban átvett riport – „Amazonasi erdőt vágnak ki a klímacsúcsra készülő út miatt” („A estrada construída para a COP30 em Belém que vai desmatar a Amazônia”) – félrevezető módon azt sugallja, mintha az említett útépítés a brazil kormány által szervezett klímacsúcs előkészületeinek része lenne. A titkárság közleményében hangsúlyozta: az építkezés nem kapcsolódik a COP30 ENSZ-klímakonferencia keretében megvalósuló, összesen 33 tervezett infrastrukturális fejlesztéshez. A novemberi esemény előkészületei olyan beruházásokat tartalmaznak, amelyek hosszú távon is Belém lakosságának javát szolgálják majd.
A BBC anyaga újra hangsúlyozza, hogy bár a kormány „fenntarthatónak” nevezi az autóutat, a gyakorlat azt mutatja, hogy az Amazonas megóvása helyett az az ökoszisztéma területét csökkenti. A helyi környezetvédők aggódnak amiatt is, hogy az autóút megépítését követően újabb gyárak, lakóterületek alakulhatnak ki, így lehetőség nyílik további erdőirtásokra és az élőhelyek folytatódó feldarabolására.
A BBC példáján keresztül is világossá válik, hogy míg a nagy konferenciák és a projekt megépítése kapcsán a hivatalos források a beruházás(ok) fenntarthatóságról beszélnek, valójában a nyers gazdasági érdekeket előtérbe helyezve gondolkodnak. És bár bicikliúttal, illetve napelemekkel igyekeznek elfedni az útépítés súlyos környezeti terhelését, az Amazonas őserdői – ha kisebb ütemben is, mint korábban, de – tovább zsugorodnak,
Kép: Freepik
Források:
Amazon forest felled to build road for climate summit
Note on the report about construction works on Avenida Liberdade in Belém
KAPCSOLÓDÓ: