Így lehet Trump harmadjára is elnök – makronom.eu
2025. április 27., vasárnap

Így lehet Trump harmadjára is elnök

Az alkotmány csak azt írja elő, hogy senkit nem választhatnak meg harmadjára elnöknek. De mi van akkor, ha úgy tud új ciklust kezdeni, hogy tényleg nem indul az elnöki posztért?

Januárban sokan megmosolyogták Andy Ogles republikánus képviselő indítványát, amelyet az alkotmány 22. kiegészítésének megváltoztatása érdekében nyújtott be. A kiegészítés talán a legfontosabb az elnöki rendszer alappillérei közül. Ez rögzíti ugyanis, hogy valaki maximum két ciklusban töltheti be az elnöki posztot. A módosítást Franklin D. Roosevelt hosszú menetelése után fogadták el – az elnököt négyszer választották meg zsinórban –, és eddig fel sem merült senkiben, hogy változtatni kellene rajta.

Az alkotmány értelmében tehát Trump második és utolsó ciklusát kezdte meg elnökként idén januárban, Ogles indítványa pedig inkább marketingakciónak tűnt, semmint komolyan vehető kezdeményezésnek. Még a republikánusok sem szavaznának meg egy ilyen jellegű alkotmánymódosítást – az elnöki rendszer eme szegmensének éppen az a lényege, hogy elkerülje az autokrácia kialakulásának lehetőségét. Trump azonban nem lenne Trump, ha nem játszana el a gondolattal. Az elmúlt hónapokban tréfásan többször is megjegyezte, hogy elképzelhető a dolog, március végén egy NBC-interjúban pedig már egyenesen úgy fogalmazott: „Léteznek olyan lehetőségek, amelyekkel megoldható lenne”.

Igazat mondott. Bár a 22. módosítás kizárja, hogy közvetlenül elnökké válasszák egy harmadik ciklusra, az alkotmány valójában nem tiltja, hogy más módon legyen újra elnök 2029-ben.

Elméletileg, pusztán elméletileg…

Az amerikai történelemben kilenc politikus töltötte be anélkül az elnöki posztot, hogy megválasztották volna. John Tyler, Millard Fillmore, Andrew Johnson, Chester Arthur, Theodore Roosevelt, Calvin Coolidge, Harry Truman, Lyndon Johnson és Gerald Ford mind alelnökök voltak, és úgy kerültek a legmagasabb pozícióba, hogy elődjük vagy elhunyt, vagy lemondott elnöki tisztéről. Ilyen esetben az alkotmány ugyanis egyértelműen határoz: az elnök akadályoztatása, lemondása vagy halála esetén automatikusan az alelnök veszi át a helyét. A recept tehát adott. Miután a 22. módosítás nem tartalmaz olyan kitételt, hogy egy két ciklusra megválasztott elnök a mandátuma lejárta után nem választható meg alelnöknek, egy ügyes trükkel elméletileg meg lehet oldani, hogy Donald Trump újra a Fehér Ház lakója legyen 2029-ben.

Mi kell ehhez? Először is J. D. Vance jelenlegi alelnöknek kellene indulnia a választáson, Trumpot megnevezve alelnökjelöltjeként. Másodszor meg is kellene nyernie a választást. Hivatalba lépésének első napjaiban pedig vagy le kellene mondania, vagy a 25. módosításra hivatkozva értesítenie a kongresszust és a szenátust, hogy hivatali teendőit nem tudja ellátni. A törvény értelmében semmiféle indoklást nem kell hozzáfűznie, a bejelentést követően Trump megbízott elnökként automatikusan átvenné az irányítást, amely addig maradna a kezében, ameddig Vance nem üzenné meg, hogy újra képes irányítani az Egyesült Államokat. Ez pedig az elnöki ciklus legvégéig is eltarthat.

(A protokollt idáig háromszor alkalmazták: George W. Bush, Dick Cheney és Kamala Harris mindannyian voltak rövid ideig az Egyesült Államok megbízott elnökei, amikor a hivatalban lévő főnökeiket altatásban műtötték.)

House of Cards

A The Conversation egy ennél drasztikusabb ötletet is feldobott: Trump és Vance követhetnék az orosz példát is, ahol Putyin és Dmitrij Medvegyev egészen az alkotmánymódosításig űztek egy trükkös és eredményes játékot. Oroszországban 2008-ban még ugyanúgy a kétciklusos elnöki rendszer volt életben, mint az Egyesült Államokban. Putyin a második mandátuma végén megbízható szövetségesét, Medvegyevet indította az elnökválasztáson, aki (megnyerve azt) hivatalba lépése után elődjét nevezte ki miniszterelnöknek. Miután az orosz alkotmány csak a három egymást követő elnöki ciklust tiltotta, Putyin 2012-ben ismét indult az elnökválasztáson, majd megnyerve azt, Medvegyevet ültette a miniszterelnöki székbe. Az alkotmány módosítása után aztán nem volt szükség többé a trükközésre: Putyin annyi ideig lehet elnök, ahányszor újraválasztják. A gyakorlati példa alapján Vance (vagy egy tetszőleges republikánus elnök) 2029-ben létrehozhatna egy olyan pozíciót, ahonnan valójában (Putyin miniszterelnökségéhez hasonlóan) Trump gyakorolja a hatalmat.

Egy még vadabb ötlet szerint Trumpnak nem is lenne szüksége Vance-re, sőt: egy családtagját kellene indítania az elnökválasztáson. A Kártyavár című sorozatban mintaszerűen tálalt receptet ugyan az elnök nem tudja követni, miután a felesége nem amerikai születésű, így nem is választható elnöknek, de helyette bármelyik családtag megteszi, vagy valaki, aki a végletekig lojális Trumphoz. A kétszervolt elnök így a Fehér Házban bármilyen pozícióból gyakorolhatná a tényleges hatalmat.

***

Kapcsolódó:


Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Kevin Lamarque

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.