Versenyt pecáznak egymás idegein a britek és a franciák – makronom.eu
2025. április 27., vasárnap

Versenyt pecáznak egymás idegein a britek és a franciák 

Gyors válasz érkezett a britektől, akiket Franciaország addig nem akar odaengedni a EU-s hadiipari húsosfazékhoz, amíg vitája van velük a part menti halászattal kapcsolatban. Az abszurd komédia folytatódik.  

A brit kormány a napokban elutasította a francia nyomásra megfogalmazott brüsszeli javaslatot, amely szerint Nagy-Britanniát csak akkor engednék be az Európa felfegyverzésére és hadiipari felfuttatására szánt szerződési körbe, ha az bizonyos gazdasági engedményeket tesz a blokk érdekében.  

A tervek szerint az EU-s tagállamok lehívható hitelek és a költségvetési hiány Brüsszel által engedélyezett túllépésével pörgethetnék fel hadiiparukat és fegyvervásárlási projektjeiket. Macron francia elnök Buy European lobbijának köszönhetően azonban csak uniós vállalatokkal, illetve az EU-val védelmi egyezményt aláírt országok fegyvergyártóival lehetne szerződést kötni az összegekből. Vagyis megengedné az európai tagállamoknak, hogy Japánból vagy Dél-Koreából vásároljanak fegyvereket, de megtiltaná az üzletkötést Nagy-Britanniával, az Egyesült Államokkal és Törökországgal. 

Macron gondolata azonban túlmutat önmagán, és össze akarja kötni a praktikust a hasznossal. A francia elnök egyszerűen gazdasági zsarolásra használja a dokumentumot, és (az Európai Bizottság támogatásával) közölte: hajlandó elfogadni a védelmi egyezmény megkötését, de csak abban az esetben, ha Nagy-Britannia 2026 után meghosszabbítja a francia halászhajók brit partoknál folytatott tevékenységét.  

A halászat kérdését a brexit óta nem sikerült megnyugtatóan rendezni. A britek szerint a franciák az ő vizeiken teszik tönkre a brit halászok megélhetését, míg Párizs a szabályozás hiányára mutogat. Egy ideiglenes megállapodás megkötése csak olaj volt a tűzre, miután mindkét fél annak megszegésével vádolja a másikat. A kontraktus jövőre jár le, a brit kormány pedig egyáltalán nem akarja meghosszabbítani, ami egyet jelentene a francia halászhajók kitiltásával

Vagyis a második világháború óta a legnagyobb szabású fegyverkezési program legfontosabb alappilléréből az egyébként az európai védelmi politika irányítását kvázi átvevő Starmer miniszterelnök vezette Nagy-Britanniát kihagynák a fegyverkereskedelemből, mert a franciák halászni akarnak annak part menti vizein. 

A zsarolást a brit kormány egyértelműen visszautasította. Ahogyan Daniel Zeichner halászati ​​miniszter mondta: kizárt dolog, hogy bármiféle kapcsolat alakuljon ki a halászattal kapcsolatos tárgyalások és Európa védelmi, biztonságpolitikai tervei között. Nyersebben és érthetőbben is fogalmazott: „Mondhatnak a franciák, amit akarnak, de eltökélt szándékunk, hogy kiállunk az Egyesült Királyság halászati ​​ágazatának érdekeiért”.  

Vagyis Nagy-Britannia gazdasági érdekei pillanatnyilag felülírják Franciaország gazdasági érdekeit, amelyek azonban az európai védelem érdekeit írják felül – kockáztatva ezzel akár a brit–EU-s közeledés eddigi eredményeit is. 

*** 

Kapcsolódó: 

 


Fotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.