Az év első két hónapjában a kiskereskedelmi forgalom volumene 4 százalékkal nőtt, ami a fogyasztói bizalom egyértelmű erősödését jelzi. Ez nemcsak a boltok forgalmán, hanem a turizmus élénkülésében is érezhető.
A kedvező folyamatokat elsősorban a magas foglalkoztatottság és a reálbérek 17 hónapja tartó folyamatos növekedése alapozza meg.
A Központi Statisztikai Hivatal kiigazított adatai alapján februárban a kiskereskedelmi forgalom volumene éves összevetésben 3,3 százalékkal nőtt (az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal mérséklődött). Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,0, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 0,4 százalékot ért el a forgalom bővülése.
Az adócsökkentési program mellett az áremelésekkel szemben is történnek intézkedések a kormány részéről. A csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) adómentessé válik, bevezetik a két- és háromgyermekes édesanyák élethosszig tartó személyi jövedelemadó-mentességét, valamint két lépésben megduplázzák a családi adókedvezményt.
Emellett a kabinet az indokolatlan áremelésekkel szemben bevezette az árréscsökkentést, amelynek hatására az érintett termékek ára több mint 18 százalékkal lett olcsóbb.
A kormány az intézkedés betartatása érdekében a jövőben is folyamatosan figyelemmel kíséri az élelmiszerárak alakulását, a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság rendszeres ellenőrzései pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a kereskedelmi láncok betartsák a szabályozást, ezáltal a vásárlók kedvezőbb termékekhez juthassanak.
A növekvő jövedelmek és a kedvezőbb bolti árak hatására a fogyasztás bővülése a következő hónapokban tovább folytatódhat, amelyet az online pénztárgépek előzetes adatai is megerősítenek.
Mindezeken túlmutatóan kiemelt figyelmet kapnak a vidéki kisboltok, amelyek fontos szerepet töltenek be a helyi közösségek mindennapi ellátásában. Az új támogatási program keretében az 5000 fő alatti településeken működő, alapvető élelmiszereket és napi fogyasztási cikkeket árusító kisboltok akár 3 millió forint vissza nem térítendő, 100 százalékban előfinanszírozott támogatásban részesülhetnek. A kezdeményezés célja, hogy elősegítse a vidéki üzletek fennmaradását, és hozzájáruljon a helyben elérhető alapvető termékek kínálatának megőrzéséhez.
(Forrás: MTI)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Nagy Zoltán