A KSH friss adatai szerint februárban megtorpant az év eleji enyhe élénkülés: az építőipari termelés volumene 1,3 százalékkal maradt el a januáritól.
Az építőipar teljesítménye februárban továbbra is vegyes képet mutatott, és nem tudott egyértelműen kilábalni a korábbi nehézségekből. A nyers számok alapján az építőipari termelés volumene 4,5 százalékkal maradt el az előző év azonos hónapjához képest, igaz, a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított index szerint a termelés csupán 1,3 százalékkal csökkent a januári szinthez viszonyítva. Sajnos az év eleji enyhe emelkedést gyorsan ellensúlyozta a februári visszaesés – derül ki a portfolio.hu gyorselemzéséből.
Az ágazaton belül az épületek építése 11 százalékkal csökkent az előző évhez képest, viszont az egyéb építményeké 15,3 százalékkal nőtt.
Igaz, ez utóbbi adat részben az alacsony bázis hatására lett magasabb.
Így állunk a tavaly január-februári adatokhoz képest
Az év első két hónapját tekintve az építőipari termelés volumene 7 százalékkal maradt el 2024 azonos időszakához képest. Ez összecseng a portfolio.hu által is kiemelt magas bázishatással, mivel a tavalyi év eleje az ágazat számára viszonylag erős időszak volt.
Hogy alakul a rendelésállomány?
Jelenleg a rendelési mutatók sem festenek túl biztató képet. A megkötött új szerződések volumene 15,5 százalékkal alacsonyabb volt 2025 februárjában, mint egy évvel korábban.
A fentieken belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 12 százalékkal nőtt, ami némi pozitívum ebben a szegmensben.
Az egyéb építményekre vonatkozó szerződések viszont 32,9 százalékkal visszaestek, részben a 2024-es magas bázis miatt. Eközben a február végi szerződésállomány 1,8 százalékkal haladta meg az előző évit. A fentieken belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 6,9 százalékkal csökkent, ám az egyéb építményekre vonatkozóké 8,9 százalékkal nőtt.
Ez a vegyes kép azt mutatja, hogy bár vannak pozitív jelek, az ágazat keresleti oldala nem mutat egyértelmű javulást, és a jövőbeli termelési kilátások egyelőre továbbra is bizonytalanok.
Hosszú távú trendek
Jelenleg az építőipar az elmúlt 2-3 évben nehéz időszakon megy keresztül, amit több tényező magyaráz. Egyfelől éppen egy évvel ezelőtt született döntés 675 milliárd forintnyi állami beruházás átütemezéséről, ami nyilvánvalóan korlátozta az ágazati növekedés mozgásterét. Ezen túl az üzleti és a lakossági szférában is alacsony volt a beruházási kedv.
Az utóbbi hónapokban némi stabilizáció figyelhető meg, amit a hároméves mélypontról való elmozdulás is jelez. Azonban a termelés szintje továbbra is alacsony, és az emelkedő trend nem elég meggyőző ahhoz, hogy tartós fellendülésről beszéljünk. A portfolio.hu által is hangsúlyozott cikcakkos pálya tehát egyelőre folytatódik, és az ágazat teljes egészében érdemben nem változott. A stabilizáció jelei láthatók, de az olyan kulcsfontosságú tényezők, mint az uniós források, a gazdasági növekedés érdemi gyorsulása vagy a kereslet általános javulása, egyelőre váratnak magukra.
KAPCSOLÓDÓ: