Apple az amerikai vámok bejelentését követően megnövelte az Indiából az Egyesült Államokba szállított iPhone-ok mennyiségét. Azonban úgy tűnik, mentességet kapott – egyelőre.
Trump elnök „felszabadulás napi” bejelentése óta legalább tíz repülőgép indult iPhone-szállítmányokkal a Csennai nemzetközi repülőtérről az Egyesült Államokba – nyilatkozták indiai tisztviselők.
Az Apple Trump védővám-offenzívája miatt a Wall Street egyik legnagyobb vesztese lett – körülbelül 700 milliárd dolláros piaciérték-vesztést szenvedett el a múlt heti bejelentések óta. Ez rávilágít a cégcsoport dilemmájára, mivel az üzleti modelljét a fejlett kínai gyártóbázisra építette.
Átmeneti vagy hosszú távú megoldás?
Ha az Apple India teljes iPhone-termelését az Egyesült Államokba irányítaná, akkor az évi több mint 50 millió, az amerikai piacon értékesítendő készülékből mintegy 30 milliót tudna lefedni – vélekedett Wamsi Mohan, a Bank of America elemzője. Hozzátette, hogy szerinte ez csak időszakos tűzoltás, és hosszú távon nem fenntartható.
Az Apple csendben növelte indiai üzleti tevékenységét, különösen azóta, hogy a koronavírus-járvány káoszt okozott Kína ellátási láncaiban, de az okostelefon-gyártásának még mindig mintegy 80 százaléka Kínában található a Counterpoint Research szerint.
Múlt szerdán M.K. Stalin, Tamilnádu főminisztere – ez India legdélebbi állama, ahol az ország öt iPhone-gyárából négy található – találkozott Andy Priestley-vel, a kulcsfontosságú Apple-beszállító Jabil vezetőjével. A Jabil tavaly szándéknyilatkozatot írt alá az állammal az ottani létesítményének bővítéséről.
Trump magas vámokat vetett ki Indiára is
Bár Trump ugyancsak magas, 27 százalékos vámokkal bombázta Indiát, az ország igyekszik megnyugtatni az amerikai elnököt. Kétoldalú kereskedelmi megállapodásról kezdtek tárgyalásokat az Egyesült Államokkal, amitől azt remélik, hogy csökkenthető lesz a vámteher. Ráadásul India várhatóan az egyik haszonélvezője lesz Trump múlt szerdai bejelentésének, miszerint felfüggeszti a további vámokat számos olyan ország esetén, amely hajlandó tárgyalni az USA-val. Ezek továbbra is 10 százalékos vámot fizetnek az Egyesült Államokba irányuló exportjuk után.
Az Apple részvényei meredeken emelkedtek Trump nyilatkozata után, aki később kilátásba helyezte, hogy egyes vállalatokat mentesíthetnek a viszonzó vámok hatása alól.
Amerika nem opció
Az Apple számára komoly kihívás, hogy miként feleljen meg Trump azon törekvésének, amely az iPhone-ok amerikai gyártását szorgalmazza, annak ellenére, hogy ennek érdekében a kormányzat megduplázta az erőfeszítéseit. Csakhogy a szakértők szerint a cég számára ez nemcsak hatalmas költségekkel járna, de a jelentős kínai beszállítói kapcsolatok miatt gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
Dan Ives, a Wedbush elemzője szerint
három évig tartana és 30 milliárd dollárba kerülne az Apple-nek, ha az ellátási láncának mindössze 10 százalékát áthelyezné Ázsiából az Egyesült Államokba.
A komplex ellátási lánc áttelepítésének kihívásai
Az iPhone-összeszerelést jelenleg leginkább a tajvani Foxconn és a Pegatron, kisebb mértékben pedig az indiai Tata végzi. Ez a folyamat egy hosszú beszállítói lánc utolsó szeme, amelynek a legtöbb szereplője Ázsiában található.
A TechInsights piackutató csoport szerint egy iPhone 16 végső összeszereléséhez 387 egyedi alkatrészre van szükség, köztük chipekre, áramköri lapokra, akkumulátorokra, vezetékekre, lencsékre, képernyőkre, valamint fém- és műanyag alkatrészekre.
Az Apple legfrissebb nyilvános beszállítói listája szerint, amely a 2023-as pénzügyi évet fedi le, 187 vállalat felelős a cég közvetlen kiadásainak 98 százalékáért. Ezek közül 169-nek van gyártóüzeme Kína szárazföldi részén és Tajvanon.
„Technikailag össze lehetne szerelni az iPhone-okat az Egyesült Államokban – mondta a Bank of America munkatársa, Wamsi Mohan –, de a kérdés az, hogy az iPhone gyártásához beszerzett alkatrészekre is kivetnek-e vámokat.”. A Bernstein elemzői szerint az iPhone-ok amerikai összeszerelése „kivitelezhetetlen” lenne, mivel továbbra is olyan ázsiai alkatrészekre támaszkodna, amelyekre vámokat vetnek ki.
Az Apple Indiával csökkenti a függőségét Kínától
Az Apple már a vámok előtt is araszolt India felé: fokozatosan növeli a jelenlétét a világ legnépesebb országában, ezzel csökkentve Kína dominanciáját a gyártási hálózatában. Szakértők szerint a mobiltelefonok már megelőzték a gyémántokat India legnagyobb exporttermékei rangsorában, ami jól mutatja az ágazat gyors növekedését.
Az elemzők tehát egyetértenek abban, hogy az Apple indiai jelenléte folyamatosan erősödik. Bár jelenleg az iPhone-oknak csak mintegy 15 százaléka készül Indiában, a JPMorgan és a Bank of America szakértői szerint ez az arány 2027-re várhatóan 25-re nőhet.
Egyelőre fellélegezhet az almás cég
A legújabb hírek szerint az Apple sikeresen elkerülte a pandémia óta legsúlyosabb krízist. Péntek este az amerikai elnök számos népszerű elektronikai terméket mentesített a vámok alól, köztük az iPhone-t, az iPadet, a Mac-et, az Apple Watch-ot és az AirTaget.
További jó hír, hogy a más országokból importált termékekre kivetett 10 százalékos általános vámot is eltörölték ezeknél a cikkeknél.
Bár most az iparág fellélegezhet, a Bloomberg szerint ez nem végleges megoldás. Egy új, alacsonyabb, úgynevezett „ágazati vám” még bevezetésre kerülhet a félvezetőket tartalmazó termékekre, és a Kínából érkező elektronikai cikkekre továbbra is 20 százalékos tarifa vonatkozik. Trump a hétvégén kijelentette, hogy továbbra is tervez vámokat kivetni telefonokra, számítógépekre és más népszerű eszközökre, a mostani mentességeket pedig csupán átmeneti, technikai lépésnek nevezte.
Kapcsolódó: