Bár az amerikai vámok jelentős bizonytalanságot gyakoroltak a piacokra, Kína áprilisban képes volt fenntartani az exportnövekedést. A kereskedelmi teljesítmény a magas vámok ellenére meghaladta az elemzők várakozásait.
A kínai export áprilisban 8,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, annak ellenére, hogy az Egyesült Államokba irányuló export éves alapon 21 százalékkal csökkent. Ezek a mutatók azt jelzik, hogy az amerikai vámok nem roppantották meg a kínai gazdaságot, amelynek az erőfeszítései a más piacokra való átállás irányába kifizetődőnek tűnnek. Habár márciusban 12,4 százalékos volt az éves alapú növekedés, az áprilisi adat jócskán, 6,1 százalékkal mutat többet a korábbi 2 százalékos konszenzusos várakozáshoz képest. Ezt pedig nem lehet pusztán az alaphatásokkal magyarázni. A havi bővülés szintén pozitív volt: 0,6 százalék. Ennek köszönhető, hogy az exportnövekedés az első negyedévi 5,8-ról 6,4 százalékra emelkedett.
A kínai kereskedelmi mutatókat még nyugodtabb időkben is nehéz egy hónapra előre megjósolni. Az áprilisban a Donald Trump által indított vámháború és az abból származó bizonytalanságok így még nagyobb fejtörést okoztak az elemzőknek. Ez érezhető volt abból is, hogy a havi export-előrejelzések tartománya meglehetősen széles volt.
Az ING e havi jelentésének középpontjában érthető módon Kína USA-ba irányuló exportja áll, amely áprilisban látványosan, 21 százalékkal csökkent éves szinten, szemben a márciusi 9,1 százalékos bővüléssel. A nagy visszaesés lényegesen kisebb sokkot okozott, mint amire sokan számítottak, figyelembe véve a Kínára kivetett 145 százalékos amerikai vámokat. Emellett számos jelentés érkezett az Egyesült Államokba irányuló szállítmányok felfüggesztéséről. Mivel a Kínából az USA-ba küldött csomagokra vonatkozó de minimis szabályozás adta kiskapu májusban bezárult, ezen a téren további akadályok várhatók.
Ahogyan az ING a korábbi elemzéseiben rámutatott, egy bizonyos ponton túl a vámok annyira magasak lesznek, hogy átalakíthatják azon árucikkek importját, amelyek esetében van helyettesítő termék. Azonban
a kínai export jelentős részét érintően nincsenek alternatívák, így az importőrök vagy megfizetik a tarifákat, majd azok árát a fogyasztókra hárítják, vagy egyszerűen leállítják a tevékenységük érintett részeit. A korábbiak alapján inkább az előző opciót választák,
ha pedig ez valóban így lesz, az azt jelenti, hogy a szélsőségesen magas vámok végül negatívabban hatnak az importáló országokra.
A más régiókba irányuló export némileg hozzájárult az USA miatt keletkező hiány pótlásához. Az ASEAN-országokba (+20,8 százalék) és Japánba (+7,8 százalék) irányuló kivitel egyaránt gyorsabban nőtt, mint márciusban. Ha a termékek típusa alapján vizsgáljuk, elmondható, hogy éves alapon a hajóexport növekedett leginkább, 12,1 százalékkal az első negyedév 2,1 százalékával szemben, illetve a félvezetők, a high-tech áruk és az autók esetében volt még kisebb emelkedés. Eközben a háztartási eszközök, a telefonok és a játékok esetében csökkenés volt tapasztalható.
Peking kereskedelmi többletet könyvelhet el
A kínai import továbbra is zsugorodott áprilisban – 0,2 százalékkal az előző év azonos időszakához képest –, ám ez javulás a márciusi adathoz mérten, amikor is 4,3 százalékos volt a csökkenés. Az előrejelzések ennél sokkal meredekebb visszaesésre számítottak.
Az import megoszlása kevésbé volt biztató. A csúcstechnológiai áruk és a félvezetők behozatala 10,5, illetve 6,5 százalékkal gyorsult éves összehasonlításban. A többi importkategória azonban ezúttal is gyenge maradt: a mezőgazdasági termékek behozatala 15,2, a nyersolajé, 7,2, a szójababé pedig rendkívüli mértékben, 27,4 százalékkal volt alacsonyabb. Ez többek között az Egyesült Államokból érkező termékekre kivetett magas vámoknak köszönhető.
Az amerikai árucikkek kínai importja szintén zsugorodott, hiszen a márciusi 9,5 helyett áprilisban 13,8 százalékos volt a visszaesés. Az viszont, hogy Kína bizonyos kritikus termékek esetében mentességet ad az amerikai importra kivetett 125 százalékos általános vámok alól, segít korlátozni a kereskedelmi háború kínai importőrökre gyakorolt hatását.
A kínai kereskedelmi mérleg meglepetést okozott, az áprilisi 96,2 milliárd dolláros kereskedelmi többlet enyhén meghaladta az elemzők várakozásait.
Mégsem halott a kínai export?
Az adatok tehát jobbnak tűnnek, mint amire a legtöbb piaci szereplő számított, a kínai export haláláról szóló jelentések erősen eltúlzottnak bizonyulnak. A drámai vámemelések utáni első hónap adatai sokkal kisebb sokkhatásra utalnak a Covid-korszak zavaraihoz képest.
Bár ez egyelőre csak az első adatsor a vámháború kezdete óta, a számok azt sugallják, hogy az amerikai pénzügyminiszter, Scott Bessent által jelzett de facto embargó helyett
az amerikai importőrök inkább fizetik a vámokat, és továbbra is megvásárolják a kínai termékeket. Ha ez a helyzet, akkor ez megerősíti Peking tárgyalási pozícióját Washingtonnal szemben.
Amint azt az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti, némileg korlátozott kereskedelmi egyezmény is megmutatta, valószínűleg igen nehéz érdemi és átfogó megállapodást elérni. Mivel azonban a korábbi túlzott vámszintek egyik félnek sem tettek jót, a remény megvolt arra, hogy megállapodás szülessen azok mérsékléséről. A hétvégi, Svájcban tarott tárgyalásokon a feleknek sikerül is dűlőre jutni, és ideiglenesen kölcsönös engedményeket jelentettek be.
Máris hozott bizonyos eredményt az Egyesült Államok és Kína közötti, hétvégén tartott kétnapos tárgyalás. A két gazdasági szuperhatalom ideiglenes, 90 napos kölcsönös vámcsökkentést jelentette be: a legtöbb kínai importra kivetett (összesen 145 százalékos) amerikai vám 30 százalékra csökken, míg az amerikai árukra kivetett kínai tarifák 125-ről 10 százalékra mérséklődnek.
Forrás: Makronóm
Ami a belföldi növekedési kilátásokat illeti, a kereskedelem az év eleje óta több hónapon keresztül felülmúlta a várakozásokat, aminek a nagy része az export előrehozatalának tulajdonítható. Ha végül a kereskedelmi súrlódások a vártnál kevésbé fékezik a növekedést, akkor az ING jelenlegi, 4,5 százalékos éves előrejelzése és minden bizonnyal a piac 4,2 százalékos éves konszenzusos jóslata is emelkedni fog.
Ritka, hogy Kína nem teljesíti növekedési céljait, és az idén ismét „5 százalék körüli” célt tűzött ki annak ellenére, hogy tisztában vannak azzal, hogy az amerikai vámok valószínűleg fennmaradnak.
A kínai népbank múlt heti lazításával és a fiskális politika erősebb támogatására vonatkozó célokkal a politikai döntéshozók, úgy tűnik, hogy a vámok ellenszelében is a növekedés stabilitásának fenntartására törekszenek.
(Forrás: ING)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Aurelien Morissard