A zöldátállás megbukhat az USA-ban – makronom.eu
2025. június 24., kedd

A zöldátállás megbukhat az USA-ban

Zöldátállás fotó: Frepik

Peter Zeihan geopolitikai szakértő szerint a dráguló finanszírozás, az állami támogatások csökkenése és Trump magas vámjai újraírhatják az amerikai zöldenergia-szektor jövőjét.

A zöldenergia jövője az Egyesült Államokban az utóbbi évtized egyik legfontosabb gazdaságfejlesztési, illetve innovációs kérdése volt. A Biden-kormányzat alatt a zöldátállás új irányt vett, amit a technológiai fejlődés és a klímapolitikák mellett az inflációcsökkentő törvény (IRA) és számos más ágazati támogatás közvetlenül segített. Azonban Peter Zeihan geopolitikai szakértő, a The New York Times kiadó sikerkönyveinek szerzője friss gyors elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy  

jelenleg több tényező együttes hatása miatt végeszakad a zöld-aranykornak, legalábbis Amerikában biztosan. 

Nézzük a részleteket: a szakértő gyorselemzése szerint a zöldenergiaboom a jelenlegi formájában hamarosan véget érhet az Egyesült Államokban, miután a gazdasági nyomások, a finanszírozási költségek drámai emelkedése és a Trump által beígért vámok megingatják az alapokat. (Igaz most hétfőn Genfben a Kína-USA tágrgyalás után enyhülni látszik a vámháború.) A szerző mindenesetre az alábbi hat tényezőt gyűjtötte össze. 

1. A finanszírozás drágulása 

A zöldátállás egyik legnagyobb akadálya az Egyesült Államokban a babyboomer-generáció nyugdíjba vonulása. Zeihan szerint az infláció következtében a nyugdíjakra félretett pénzek folyamatosan elértéktelenednek, és a megtakarítások zöldprojektekbe történő beáramlása jelentősen csökkent, mivel a nyugdíjasok az alacsony kockázatú eszközökbe, például készpénzbe és államkötvényekbe helyezték a pénzüket. Az eredmény: kevesebb tőke áll rendelkezésre a gazdaság számára, és ennek a hatásai az egész zöldenergia-piacot érinthetik.  

A zöldfinanszírozás költségei az öt évvel korábbiakhoz képest, esetenként akár a négyszeresükre is nőthetnek, 

miközben az államkötvények és a hasonló eszközök sokkal vonzóbb alternatívát jelentenek a magasabb kockázatú beruházásokkal szemben. 

Mindez különösen az otthoni vagy a helyi naperőművi energia, továbbá a szélenergia-termelés számára problémás, hiszen míg egy hagyományos hőerőmű esetében az életciklus költségének mindössze egyötödét kell előre kifizetni (a többi kiadás az üzemanyag és a karbantartás), addig a szél- és napenergia esetében a jövőbeli energiabevételek üzemanyagköltsége nulla, ám a beruházási költségek nagy része előre kifizetendő, ami rendkívül nagy tőkebefektetést igényel.

A tőkehiány és a finanszírozási költségek növekedése azonban hatalmas kihívást jelent a zöldtechnológiák számára, mivel a legnagyobb terhet a kezdeti, előre kifizetett beruházás jelenti. 

2. A kormányzati támogatás visszavonása, az IRA-pénzek megszűnése 

A Biden-kormányzat idején az IRA- és más zöldenergia-támogatások komoly segítséget jelentettek a zöldátállás megvalósításában. Trump rendeleteinek hatására azonban ezen összegek drámaian csökkentek, és jelenleg az amerikai kormányzati segítség elérhetősége gyakorlatilag nulla. Zeihan úgy véli, hogy ez alapvetően megingatja a zöldenergia iparági növekedését, hiszen a támogatás nélküli finanszírozás jelentős terhet ró a fejlesztésekre. Az állami ösztönzők hiánya és a drága finanszírozás együttes hatása megnehezíti a projektfejlesztéseket, és akár meg is állíthatja a zöldtechnológiák terjedését. 
 

3. Az új vámok hatása a napenergiára 

Az új vámok bevezetése – különösen a kínai fotovoltaikus (PV) panelekre vonatkozók – súlyosan érintik a napenergia-ipart. Zeihan kiemeli, hogy az Egyesült Államokban az összes fotovoltaikus cella nagy része Kínában készül, gyakran rabszolgamunkával, és bár sokan hajlandók voltak figyelmen kívül hagyni ezt, a 145 százalékos vámok bevezetése már nem hagy helyet kompromisszumnak. A napenergia-rendszerekhez szükséges PV-panelek ára így több mint a duplájára emelkedhet, miközben a finanszírozási költségek is magasabbak. Ez a napenergia-piac drámai visszaesését eredményezheti, mivel a nagyobb költségek és az előre kifizetett tőke szükségessége lehetetlenné teszik a gazdaságos fejlesztéseket. 
 

4. A szélenergia helyzete 

Míg a napenergia piaca szinte teljesen elérhetetlenné vált, a szélenergia esetében Zeihan optimistább. Bár itt is vannak vámok, amelyek a legnagyobb piacot, a kínai szélgenerátorokat érintik,  

az észak-európai szélturbinagyártók jelenléte enyhíti a helyzetet. Jelenleg 10 százalékos vám terheli a szélgenerátorokat, ami bizonyos mértékű kiszámíthatóságot jelent.  

A szélenergia tehát továbbra is elérhető lehet a zöldátállás számára, ha az új tarifák nem növekednek drámaian. Így ez továbbra is a legjobb alternatíva lehet azok számára, akik el akarják kerülni a napenergia-befektetések magas költségeit, de még mindig vannak kérdések a jövőbeli költségei és az ezzel kapcsolatos kormányzati politikák tekintetében. 

5. Akkumulátorpiac: az utolsó remény? 

Az akkumulátorok terjedése, különösen a Texas állambeli tapasztalatok alapján, amely lehetővé tette, hogy a szél- és napenergia-termelést tárolják, és így csökkentsék az energiaárakat, szintén vámokkal sújtott. A Biden-kormányzat ugyanis tavaly tavasszal súlyos vámokat vetett ki a kínai elektromosjármű-akkumulátorokra, így azok gyártói alternatív megoldásokkal próbálták kitölteni a piaci rést, és eladták az autóakkukat napenergia-tárolóként. 

Az akkumulátorok összesített tárolókapacitásának drámai növekedése azonban mostantól lelassulhat, mivel a magas vámok és a kínai dominancia miatt a költségek jelentősen emelkednek. Ez különösen aggasztó lehet, mivel ezek az energiatároló rendszerek a zöldátállás egyik legolcsóbb és leghatékonyabb eszközei. 

6. Saját kapacitások: majd tíz év múlva… 

Peter Zeihan szerint a zöldátállás előrehaladása az Egyesült Államokban gyakorlatilag szinte szünetelni fog, amíg az ország nem építi ki saját gyártókapacitását, különösen a napenergia-panelek és -akkumulátorok terén. A gyártási bázis fejlesztése pedig legalább egy évtizedig tarthat. Az USA tehát valószínűleg rövid távon nem képes teljesíteni a zöldenergia iránti igényt, és a politikai környezet, különösen a Trump-kormányzat vámpolitikája miatt az iparág nagy valószínűséggel lassulni fog.

A szerzőről
Peter Zeihan világszerte ismert geopolitikai stratéga, aki főként a világ működésének megértésében segíti a vállalatokat és intézményeket. A demográfia, a gazdaság, az energia, a politika, a technológia és a biztonság területén szerzett szakértelme révén olyan elemzéseket készít, amelyek segítenek a jövőbeli kihívásokra való felkészülésben. Könyvei, köztük a The End of the World is Just the Beginning és a The Accidental Superpower bestseller lett, és a legnagyobb politikai elemzők, mint Mitt Romney és Ian Bremmer is ajánlották azokat. Zeihan a neves Stratfor intézet egyik alapító tagjaként dolgozott, majd 2012-ben saját vállalkozást alapított Zeihan on Geopolitics néven. Ma már számos, különböző szektorban tevékenykedő ügyfele számára nyújt elemzői szolgáltatásokat, beleértve az energetikai nagyvállalatokat, a pénzügyi intézményeket és a katonai szektort. 

Fotó: Freepik

Forrás: 

The Fire Hose of Chaos: The Green Transition Is Over

KAPCSOLÓDÓ:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat