Nem gond, ha az elektromosokra extravámot vetett ki Brüsszel – gondolták a kínai gyártók, és elkezdték megszórni az EU-s piacot hibridekkel és belső égésűekkel. Bejött. Viszik, mint a cukrot.
Amit vesztenek a vámon, megnyerik a réven a kínaiak – legalábbis igen ügyesen és gyorsan váltottak üzletpolitikát azok a gyártók, amelyeknek elektromos autóira az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság extravámokat rótt ki tavaly. Míg az elektromosok eladásai valóban csökkenni kezdtek Európában (az első negyedévben a vásárlások mindössze 30 százalékát tették ki, ami a legrosszabb arány 2020 óta), addig az autógyártók rekordokat kezdtek döntögetni a hibridek és a belső égésűek értékesítési területén.
A Bloomberg adatgyűjtése szerint az év első három hónapjában meghaladta a 150 ezret az eladott kínai autók száma, a március pedig egyenesen minden idők legjobb hónapja volt az ázsiai vállalatoknak. A sikersztori természetesen azzal is összefügg, hogy míg az előző Európai Bizottság még makacsul ragaszkodott az EU kibocsátáscsökkentési céljainak és mérföldköveinek ütemtervszerű eléréséhez, addig az új (az elnök ugyanaz maradt) sokkal engedékenyebb lett a belső égésűekre vonatkozó szabályokkal és határidőkkel kapcsolatban. Ez, az extravámok és az elektromosok eladási mutatóinak több éve tartó stagnálása végül arra ösztönözte a kínai gyártókat, hogy Európában a belső égésűek és a hibridek eladásait igyekezzenek felhabosítani – teljes sikerrel.
Ha nem így, akkor úgy
A gondolat tehát, miszerint a vámok lelassítják a kínai elektromosok értékesítését, helyesnek bizonyult ugyan, helyette azonban a kínai hibrideket és hagyományosakat kezdték vásárolni az európaiak.
A SAIC például, amelyik a legnagyobb, 45 százalékos brüsszeli vámot kapta, 47 ezer hibrid, plug-in hibrid és belső égésű autót adott el az EU-országokban az első negyedévben – ez több mint kétszerese a tavalyi azonos időszak termésének. A már rég a SAIC tulajdonában lévő MG belső égésű motoros és hibrid autóinak eladási mutatói Spanyolországban több mint a kétszeresére nőttek az első negyedévben, Franciaországban szinte a nulláról emelkedtek több mint 5500 darabra, Olaszországban pedig 57 százalékkal ugrottak.
A kínai gyártók márciusban az összeurópai autóeladás 5,2 százalékáért feleltek, ezzel először lépték át az 5 százalékos lélektani határt, így immár hazai pályán kelnek versenyre a Volkswagen és a Stellantis vezette európai csúcsjátékosokkal.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Dreamstime