Az első negyedévben a vártnál valamivel kedvezőbben alakult az építőipar teljesítménye. Márciusban az ágazat termelési volumene az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal nőtt, ami arra utal, hogy enyhe pozitív fordulat kezdődhetett az év elején.
A friss, első negyedéves adatok szerint az építőipari termelés volumene idén márciusban 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől, viszont az előző hónaphoz képest 0,7 százalékos növekedés volt megfigyelhető. Jelentős fellendülésről ugyanakkor még korai beszélni.
Az ágazat teljesítménye ellenben viszonylag kiegyensúlyozott volt az év első három hónapjában, ami elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a termelési szint meghaladja a tavalyi utolsó negyedévét, amelyet még erőteljesen visszahúzott az ősz során tapasztalt gyenge teljesítmény. A tavaly őszi időszak többéves mélypontot jelentett az ágazat számára, innen sikerült valamelyest felfelé mozdulni. Az enyhe javulást ugyanakkor árnyalja, hogy a termelés volumene így is 5,7 százalékkal elmarad a korábbi szinttől.
A szerződésállomány nem alakul jól
A KSH építőipari gyorsjelentése részletezi is a folyamatokat. E szerint az új szerződések volumene jelentősen visszaesett, 27,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó új szerződések volumene – a magas tavalyi bázishoz képest – 41,3 százalékkal csökkent.
Az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződések mértéke viszont 10,4 százalékkal emelkedett.
Jó hír az is, hogy a vállalkozások március végi teljes szerződésállománya 3,8 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban. Ám e területen belül az épületekre vonatkozóké 14,7 százalékkal kisebb volt, mégis
az egyéb építmények építésére vonatkozó állomány érdemben, 20,7 százalékkal nőtt.
Az építőipari termelésvolumen alakulása
Az épületek kivitelezése minimális mértékben, 0,1 százalékkal maradt el tavaly márciushoz képest, ám az egyéb építmények építése jelentősebben, 8,9 százalékkal esett vissza. Továbbá az építőipari ágazatok teljesítménye vegyes képet mutatott. Miközben az épületépítési ágazat termelése 27,8 százalékkal bővült és az egyéb építmények építésének volumene 1,8-del emelkedett, addig a legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése jelentősen, 20,1 százalékkal csökkent.

Így alakult az infláció az ágazatban
Az idei első negyedévében az építőipar termelői árai 5,4 százalékkal magasabbak voltak, mint az előző év azonos időszakában. Ezen belül az építőipar termelői árai a tavalyi év azonos időszakához képest az egyéb építmények építése és a speciális szaképítés esetében egyaránt 6, míg az épületek építésénél 4,1 százalékkal emelkedtek. A tavalyi év utolsó negyedévéhez képest pedig 2,2 százalékos áremelkedés történt.
Az építőipar és a GDP kapcsolata
Mint ismert, az első negyedévben a gazdaság összteljesítménye meglepetésre elmaradt az előző negyedévitől, de ennek pontos okait a részletes adatok hiányában még nem lehet egyértelműen megállapítani. Az építőipar – amelynek súlya viszonylag csekély – gyakorlatilag semleges hatással volt a negyedéves GDP-index alakulására, így valószínűbb, hogy inkább az iparban tapasztalható visszaesés, valamint a szolgáltatószektor vártnál mérsékeltebb növekedése okozta a gazdasági zsugorodást – értékeli a Portfolio.hu friss anyaga.
Kép: Freepik
KAPCSOLÓDÓ: