A vámháborúnak még közel sincs vége a méregtabletta-záradék miatt! – makronom.eu
2025. június 24., kedd

A vámháborúnak még közel sincs vége a méregtabletta-záradék miatt!

Vámháború - DALL-E

Kína élesen bírálja az Egyesült Királyság és az USA kereskedelmi megállapodását. A Financial Timesnak nyilatkozott a Kínai Kereskedelemi Minisztérium.

Peking élesen bírálja az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között a múlt héten megkötött kereskedelmi megállapodást, amely szerintük a kínai termékeknek a brit ellátási láncokból való kiszorítását szolgálhatja, és jelentősen megnehezíti London pekingi kapcsolatainak újjáépítését – írja a Financial Times, hivatkozva a Kínai Külügyminisztérium tegnap küldött válaszára. 

A brit gazdasági napilap friss anyaga emlékeztet, hogy a minap kötött brit–amerikai kereskedelmi egyezmény szigorú biztonsági követelményeket támaszt a brit acél- és gyógyszeripari cégekkel szemben. Ez Trump elnökségének első jelentős kereskedelmi megállapodása azóta, hogy a múlt hónapban átfogó „kölcsönös vámokat” jelentett be.  

Nem irányulhat harmadik ország ellen… 

A kínai külügyminisztérium a Financial Times megkeresésére közölte:  

alapvető elv, hogy az országok közötti megállapodások nem irányulhatnak harmadik ország ellen.  

Ez a kijelentés azonban kényes helyzetbe hozza Londont, amely a két gazdasági nagyhatalom között próbál egyensúlyozni, miközben Sir Keir Starmer kormánya éppen a Kínával való kapcsolatok javításán dolgozik – írja a lap. Ismert, hogy Peking korábban is figyelmeztette a különböző országokat, hogy ne kössenek olyan megállapodásokat az Egyesült Államokkal, amelyek veszélyeztetik a kínai érdekeket, attól tartva, hogy 

Trump bilaterális tárgyalásokkal nyomást gyakorol kereskedelmi partnereire a kínai termékek kiszorítására.  

Kína válaszul felgyorsította azon erőfeszítéseit, hogy saját ellátási láncaiból eltávolítsa a külföldi gyártású alkatrészeket, így védekezve a kereskedelmi háború okozta fennakadások ellen. 

A brit–amerikai egyezmény csökkenti a büntető jellegű amerikai vámokat a brit autó- és acélexportra, de továbbra is fenntart egy 10 százalékos alaptarifát az innen érkező árukra. A vámkedvezmények feltétele, hogy az Egyesült Királyság „gyorsan teljesítse az amerikai követelményeket” az ellátási lánc biztonságával és a „releváns termelő létesítmények tulajdonosi szerkezetével” kapcsolatban. Brit tisztviselők megerősítették, hogy Trump egyértelművé tette: a feltételek Kínát célozzák, és a vámcsökkentések az úgynevezett 232-es paragrafus szerinti vizsgálatok eredményétől függenek, amelyek az importtermékek amerikai nemzetbiztonságra gyakorolt hatását elemzik. 

 
 A brit döntés zavart szült 

London azon döntése, hogy elfogadta Washington biztonsági kikötéseit, meglepetést és aggodalmat váltott ki Pekingben, különösen azért, mert Starmer kormánya éppen a Kínával való kapcsolatok javításán dolgozott  

– állítják brit kormányzati kereskedelmi tanácsadók. „Kínának reagálnia kell – az Egyesült Királyságnak nem kellett volna elhamarkodnia ezt az egyezményt” – nyilatkozta névtelenül egy kínai kormányzati tanácsadó a Financial Times-nak. 

Csang Janseng, a China Academy of Macroeconomic Research vezető kutatója szerint pedig Washington más országokra is hasonló kikötéseket fog erőltetni, hogy elszigetelje Kínát.  

„Az Egyesült Királyság részéről nem korrekt Kínával szemben” – mondta Csang, aki méregtabletta-záradéknak (poison pill clause) nevezte ezeket a feltételeket, amelyek szerinte rosszabbak, mint a vámok. 

Hozzátette, hogy Kínának egyértelműen fel kell vetnie a kérdést a brit tárgyalásokon, de az azonnali megtorlástól tartózkodnia kell, mert „az alapvető probléma az Egyesült Államok, más országok csak másodlagos szereplők”

Fegyverszünet, de nem béke 

A lap emlékeztet: hétfőn az Egyesült Államok és Kína 90 napos fegyverszünetet kötött a kereskedelmi háborúban, amelynek keretében Washington átmenetileg 145 százalékról 40-re csökkenti a kínai importvámokat. További enyhítés akkor lehetséges, ha sikerül megállapodni a Kínából az Egyesült Államokba irányuló fentanyl-alapanyagok áramlásának megállításáról. Azaz Trump Kínára kivetett vámjai közeledhetnek az Egyesült Királyságéra szabott alacsonyabb szintekhez. Ismert az is, hogy Kína hétfőn beleegyezett, hogy az amerikai importtermékekre, például az energiahordozókra és a mezőgazdasági árukra kivetett megtorló vámokat 125-ről 10 százalékra csökkenti. 
 
 

Az Egyesült Királyság kormányának hivatalos álláspontját is idézi a lap: e szerint az USA-val kötött megállapodás „több ezer munkahelyet biztosít kulcsfontosságú szektorokban, védi a brit vállalkozásokat, és lefekteti a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok alapjait”. Hozzátették, hogy „a Kínával folytatott kereskedelem és befektetés továbbra is fontos az Egyesült Királyság számára”, és London továbbra is pragmatikus megközelítést alkalmaz a brit és globális érdekek mentén. 

Kép: DALL-E

Forrás: 

China criticises UK trade deal with US

KAPCSOLÓDÓ:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat