Románia: történelmi fordítás magyar szavazatokkal – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Románia: történelmi fordítás magyar szavazatokkal 

A román elnökválasztás második fordulóját Nicușor Dan nyerte, döntően a városi és a magyar többségű területeken tapasztalt magas részvételnek köszönhetően, amely ellensúlyozta George Simion diaszpórabeli fölényét. Dan elsődleges feladata most a parlamenti többség összekovácsolása lesz.  

A szavazatok csaknem teljes feldolgozottságát követően kijelenthetjük, hogy a bukaresti főpolgármester fölényes győzelmet aratott a román elnökválasztás második fordulóján. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy két héttel ezelőtti első körhöz képest csaknem 2 millióval többen szavaztak. Az első fordulót megnyerő George Simion (AUR) elleni kampány tehát jól működött: Nicușor Dan a szavazatok 53,6, míg ellenfele a 46,4 százalékát szerezte meg, így a különbség annak ellenére lett 830 ezres kettejük között, hogy Simion a külföldön élők körében ezúttal is több szavazatot szerzett. A részvétel 64,72 százalékos volt, ami a két héttel ezelőtti első fordulóhoz viszonyítva 11,51 százalékponttal nagyobb, egyúttal 1996 óta a legmagasabb adat. 

A leendő elnök, Dan helyzete ugyanakkor nem egyszerű: a parlamenti mandátumok 45 százalékát a radikális jobboldali pártok (AUR, POT, SOS Románia) birtokolják, miközben  a kormánykoalíció (PSD, PNL, RMDSZ) az első fordulót követően a miniszterelnök lemondásával (Marcel Ciolacu – PSD) felbomlott, így az első feladata elnökként egy olyan kormányfő megtalálása lesz, aki képes parlamenti többséget maga mögé állítani. 

Már az első exit poll eredmények is Dan győzelmét prognosztizálták, de mivel egyfelől nemzetközi összevetésben ezek a román közvélemény-kutatások meglehetősen pontatlanok, másfelől a mintavételben nem volt benne a diaszpóra, nem lehetett biztosra venni a nyilvánosságra hozott számokat. Ezúttal mintegy 1,6 millió voks érkezett külföldről, azaz a szavazólapok nagyjából 14 százaléka.

A CURS szerint Dan 54,1, Simion 45,9 százalékot ért el, a Sociopolnál 50-50 volt az arányuk, míg az Avantgarde-nál Dan 54,9, míg Simion 45,1 százalékot szerzett.

Dan az exit pollok alapján eleinte nem hirdette magát győztesnek, de a szimpatizánsai már ekkor az utcára vonultak ünnepelni. Csak a matematikai győzelme bebiztosítását követően hirdette a választások nyertesének magát, és az első interjújában arról beszélt, hogy „minden román elnöke” szeretne lenni. 

Az első forduló után Simion előnnyel fordulhatott: 41 százalék szavazott rá két hete, sőt egyes választás előtti közvélemény-kutatások is 10 százalékpontos előnyét mérték. Erre felülve a kampányában jó néhányszor tett kijelentést a fölényes második fordulós győzelmére, amennyiben a választásokat nem csalják el, így tehát tudatosan elkezdte ezt a narratívaépítést is.

Simion többször hozta példának Moldovát, ahol az év eleji elnökválasztást a diaszpóraszavazatokkal nyerték meg, és illegálisan buszoztatják a voksolókat.

Sőt, az exit pollok nyilvánosságra kerülését követően ki is hirdette a győzelmét, és leszögezte, hogy a novemberi első fordulót megnyerő Călin Georgescut nevezi ki miniszterelnöknek. Már akkor meglepő volt a magabiztossága, amit vélhetően arra alapozott, hogy két héttel ezelőtt is alulmérték a támogatottságát. 

Az tudható volt, hogy a magas részvétel nem az AUR jelöltjének kedvez: területi értelemben kirajzolódott, hogy a novemberi és a két héttel ezelőtti elnökválasztás első fordulójához, valamint a decemberi parlamenti választáshoz képest a részvétel elsősorban a magyarok dominálta, illetve a hagyományosan az USR erős bázisának (és a bukaresti főpolgármester hátországának is) számító városi térségekben nőtt legnagyobb mértékben, míg a vidéki, főként az egykori „Királyi Románia” területét lefedő részeken elmaradt a részvétel az országos átlagtól.

A városok (az eddig leadott szavazatok közel 87 százaléka innen érkezett) és a magyarlakta területek kiugróan magas részvételi adatai miatt azonban borítékolható volt, hogy az országosan is magas részvétel inkább Nicușor Dannak kedvez, de akkor még óvatosságra adtak okot a külföldön élő románok szavazatai, mivel körükben Simion két hete a voksok 61 százalékát szerezte meg, ráadásul ők egy közelmúltbeli jogszabály-módosításnak köszönhetően már korábban leadhatták a szavazatukat. 

Azonban ahogy haladt előre a voksok feldolgozása, Simion elismerte a vereségét. 

A román városok és a magyarok fordítottak 

A két héttel ezelőttihez képest 2,1 millióval többen vettek részt a voksoláson, míg a diaszpórában is nagyjából 700 ezerrel nőtt a részvétel, ami előrevetítette, hogy az utóbbi csoportban is mérséklődhet Simion előnye.

Ha a területi eredményeket nézzük, az első fordulóban a 47 megyéből 42-ben Simion kapta a legtöbb szavazatot, ezúttal azonban Dan 24-ben, míg Simion 23-ban győzött, de kiemelendő, hogy Dan kimagaslóan szerepelt a városokban és Székelyföldön, ahol a két héttel ezelőttihez képest az országos átlaggal nagyjából megegyező arányban vettek részt. 

A választási eredmények részletes elemzésével később jelentkezünk! 

Kapcsolódó:

Borítókép: Wikimedia Commons

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat