A sárkány szárnyal, a sas botladozik: Kína felé fordulnak a befektetők
2025. június 24., kedd

A sárkány szárnyal, a sas botladozik: Kína felé fordulnak a befektetők

Az amerikai gazdaságot a fenntarthatatlan államadósság, a dollár elértéktelenedése közepette emelkedő kötvényhozamok és a kereskedelmi feszültségek egyaránt szorongatják. Eközben a külföldi tőke jelentős mértékben áramlik Kínába, ami egy újabb jele annak, hogy Peking továbbra is állja a kereskedelmi háború küzdelmeit, sőt akár profitálhat is belőle. 

Az Egyesült Államok gazdasága egyre növekvő nyomással kénytelen megküzdeni a kötvényhozamok emelkedése, a dollár gyengülése és a fenntarthatatlan államadósság miatt. Eközben Kína 17,3 milliárd dolláros tőkebeáramlást könyvelhetett el áprilisban – magánbefektetők és vállalatok részéről egyaránt. Ezek a tendenciák jól mutatják, hogy a kereskedelmi háború hatására – habár a cél részben éppen a gyengébb dollár és ezáltal az amerikai export felpörgetése volt – az amerikai beruházási környezet egyre bizonytalanabbá válik, ami Kína és más ázsiai piacok felé fordítja a tőkét. 

Borús az égbolt az amerikai gazdaság fölött 

A Moody’s a növekvő államadósság miatti pénzügyi kockázatokra hivatkozva a legmagasabb AAA-ról az eggyel alacsonyabb Aa1 szintre módosította az USA besorolását. A 30 éves futamidejű állampapírok hozama május 19-én meghaladta az 5 százalékot, ami a legmagasabb érték 2023 novembere óta. A kötvényhozamok növekedése a dollár leértékelődésével párhuzamosan azt jelzi, hogy  

a piac egyre kevésbé meri vállalni az amerikai deficit finanszírozását a növekvő pénzügyi kockázatok közepette. 

A hosszabb lejáratú hozamok emelkedése nyomán növekedni fognak a kormány nettó kamatköltségei, így a hiány is. Hosszabb távon az államkötvény mint biztonsági eszköz státuszának megrendülése a dollárra, valamint a kincstárjegyek és más amerikai eszközök iránti külföldi keresletre is hatással lesz – jelezte a Société Générale egy az ügyfeleinek kiadott tájékoztatóban. 

Az államadósság finanszírozása tovább emelkedik amiatt is, hogy a nagy befektetők – mind az állami, mind az intézményi körökből – az állampapírokat fokozatosan más menedékeszközökre (például aranyra) cserélik. Ez veszélyes spirálhoz vezethet, további nyomást gyakorolva a dollárra és csökkentve az amerikai részvények vonzerejét – osztotta meg a Franklin Templeton Investment Solutions vezérigazgató-helyettese, Max Gokhman. 

„Az Egyesült Államok azon privilégiuma, hogy jóval a reális értékek alatt képes hitelfelvételre, erodálódni látszik. A Trump által hirdetett felszabadulás napja valószínűleg közelebb hozta a fenntarthatatlan amerikai adósságpálya felborulását”írták a Deutsche Bank elemzői.  

Mindeközben a beígért adócsökkentés tovább ronthatja a költségvetési dinamikát – jelezte a Bank of America. A szenátus ugyanis valószínűleg egy olyan javaslatot terjeszt elő, ami jobban növelheti a hiányt, mint amennyire azt a képviselőház szeretné.  

Az átfogó adócsökkentési törvényjavaslat a bank szerint „valószínűleg a GDP hét-nyolc százalékának megfelelő éves hiányt eredményezne a következő 10 évben”, ami jóval meghaladja a Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter által javasolt háromszázalékos határt. 

Független elemzők szerint a törvényjavaslat 3-5 ezermilliárd dollárral növelné az USA adósságát a következő évtizedben, és 2035-re – a Moody’s számításai alapján – elérheti a GDP 134 százalékát. 

Januárban már a kongresszusi költségvetési hivatal is arra figyelmeztetett, hogy a kormányzat 2029-re GDP-arányosan 107 százalékos adóssággal számolhat, azaz elérheti a második világháborút követően felállított amerikai adósságrekordot.  

Bessent ugyanakkor lekicsinyelte az Egyesült Államok államadósságával és a vámok inflációs hatásával kapcsolatos aggodalmakat, és kijelentette, hogy a Trump-kormányzat továbbra is eltökélt a szövetségi kiadások csökkentése és elkötelezett a gazdaság növekedése mellett. 

Az említett hatások mellett a Peking és Washington közötti kereskedelmi tárgyalások bármiféle visszaesése veszélyt jelenthet az amerikai piacokra a következő 3-6 hónapban, miközben a vámok még nem éreztetik az inflációra gyakorolt hatásukat. 

Kína köszöni, jól – és egyre jobban – van 

Kína eközben áprilisban nettó 10,9 milliárd dollár növekedést könyvelhetett el a hazai kötvények külföldi állományát tekintve, illetve a belföldi részvények esetében a külföldi vásárlások fölénybe kerültek a hónap végére.  

Sok beruházási bank már a május 12-én bejelentett 90 napos kereskedelmi fegyverszünetet követően megemelte a kínai gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozásait, az amerikai gazdaság nehézségeinek sűrűsödésével pedig azok az aggodalmak is elülni látszanak, hogy Kína tartós tőkekiáramlásra számíthat.  

A Goldman Sachs például a kínai GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését 4-ről 4,6 százalékra emelte, míg a jüan dollárral szembeni erősödése terén is gyorsulást várnak.  

Peking május elején egy támogató politikai csomagot is előterjesztett a gazdaság megerősítése és a piac stabilizálása érdekében, amelyben a kamatlábak és a bankok kötelező tartalékrátájának csökkentése, valamint az amerikai vámok által érintett fogyasztók és vállalkozások támogatásainak növelése is helyett kapott. 

A dollár gyengülésével és az amerikai piaci bizonytalanság növekedésével párhuzamosan a jüan globális szerepe egyre inkább felértékelődhet  

– és ez Hszi Csin-ping egyik fő gazdasági célja. Ha a dollár által nyújtott biztonság erodálódik, „a jüan az egyik legjobb alternatíva lehet, és ez a státusza tovább erősödik” mutatott rá a szingapúri Asean+3 makrogazdasági kutatóintézet vezető elemzője, Hoe Ee Khor. 

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat