Új hibrid, azaz akkus tárolóval egybeépülő naperőmű létesült a Vas vármegyei Söptén, amely napenergia-termelés és Vanadium Redox Flow alapú tárolás egy rendszerben.
Söptén, Vas vármegyében a napokban adták át egy hibrid erőmű naperőművi egységét, ezzel egyidejűleg letették a hozzá kapcsolódó villamosenergia-tároló alapkövét. A projekt egy 2,2 MW AC és 2,91 MW DC teljesítményű napelemes rendszert ötvöz egy 1 MW / 4 MWh kapacitású, CellCube gyártmányú Vanadium Redox Flow- (VRFB-) energiatárolóval. Az 5,8 millió eurós (több mint 2,3 milliárd forintos) beruházás célja
a megújuló energiaforrások hatékonyabb hasznosítása egy olyan rendszeren keresztül, amely a termelést és a tárolást integrálja.
A tárolórendszer telepítése a közeljövőben kezdődik, és várhatóan egy év múlva csatlakozik az országos villamosenergia-hálózathoz. A fejlesztés az Ideona Zrt. vezetésével valósult meg, a naperőmű kivitelezését a WHB Elektro Kft. végezte, míg az üzemeltetés és a tárolórendszer megvalósítása az NRG Services Kft. feladata.
Mit tud a VRFB-technológia?
A technológia különlegessége, hogy az energiát folyékony elektrolitban lévő vanádiumionok töltésváltozásával tárolják. Ez lehetővé teszi a rendszer számára, hogy
akár 30 évnél is hosszabb ideig működjön, minimális akkudegradációval.
A technológia rendelkezésre állási képessége jelentősen meghaladja a lítiumionos rendszerekét, és környezetbarát: nagyrészt vízbázisú, nem tartalmaz káros anyagokat, valamint robbanás- és tűzveszélymentes. Emellett teljes mértékben újrahasznosítható.
A naperőmű 4123 napelemből áll, amelyek évente körülbelül 3300 MWh energiát termelnek. A beruházás a tárolási megoldás révén hozzájárul a hazai villamosenergia-hálózat stabilitásához, erősítve az ellátásbiztonságot.
Itthon is hét éve kutatnak
Ágh Péter, Észak-Vas vármegye országgyűlési képviselője az átadón hangsúlyozta, hogy a projekt illeszkedik a térség gazdasági fejlesztési folyamataiba, és elősegíti Söpte hosszú távú fejlődését. Dr. Mihalovics Péter, az Ideona Zrt. igazgatósági elnöke elmondta, cégük 2016-ban tanácsadóként indult, de mára komplex projekteket megvalósító vállalatcsoporttá nőtte ki magát. A VRFB-technológia kutatásával hét éve, projektszintű fejlesztésével pedig öt éve foglalkoznak, egyedüli szereplőként a közép-európai régióban.
Szabó István, az NRG Services Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy a naperőművi egység telepítése sikeresen zárult, és a tárolórendszer kiépítése hamarosan megkezdődik. Purger Szilárd, a WHB Elektro Kft. ügyvezetője pedig hozzátette, hogy a projekt részeként tervezett, összesen 7 MW / 28 MWh kapacitású fejlesztések összhangban állnak a cég hosszú távú célkitűzéseivel és hozzájárulnak a fenntartható energiaellátás előmozdításához. A söptei hibrid erőmű tehát egy újabb látványos fejlesztés, határozott lépés a magyar energiapiac modernizációja felé, amely a megújuló energiaforrások korábbiaknál hatékonyabb integrációját és a hálózati stabilitás növelését célozza.
Az első VRFB-t tavaly adták át
Ez ráadásul a második ilyen fejlesztés: Öskün, Veszprém vármegyében tavaly június 4-én adtak át egy naperőművel kombinált hasonló, szintén Vanadium Redox Flow-technológiát alkalmazó hibrid energiatárolót, amely Közép-Európában egyedülálló módon 6 órán át képes tárolni a napenergiát. Abban a projektben az Ideona Zrt. a Pannon Egyetemmel, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködve a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatának támogatásával valósította meg a 250 kW teljesítményű, 1500 kWh kapacitású rendszert.
Fotó: Ideona
KAPCSOLÓDÓ: