Fókuszban a példaképek, az MI és a skillek – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Fókuszban a példaképek, az MI és a skillek 

felsőoktatás - Freepik

Tizedik alkalommal, exkluzív tartalommal jelent meg az UNI in&out, az UNIside egyetemi rangsorkiadványa inspiráló példaképekkel és a legfrissebb hazai felsőoktatási rangsorral.

Az UNI in&out 2025 Nyár kiadvány fókuszában nem csak rangsorok és toplisták állnak, sokkal inkább azok az emberek, trendek és gondolatok, amelyek a fiatalok jövőjét formálják. Hogyan válhat valakiből inspiráló példakép? Milyen készségek lesznek igazán fontosak néhány év múlva a munka világában? Mit gondolnak a hallgatók a jövőbeli karrierjükről és az egyetemi vezetők arról, mire van szükség ma az oktatásban? És vajon tényleg felforgatja az oktatást a mesterséges intelligencia? Ezekre a kérdésekre igyekszünk válaszokat adni a lapunkban közölt elemzéseink, interjúink segítségével. A válaszok sokszor meglepők, máskor nagyon is ismerősek – és mind egy irányba mutatnak: felkészülni, kapcsolódni, fejlődni. Ez a lapszám most leginkább ehhez ad kapaszkodókat. 

Példaképek, akiktől jó tanulni 

Néhány kiemelés a lapból, amelyektől igazán különleges ez a mostani kiadás. 

Fábián Ágnes, a Henkel Magyarország ügyvezető igazgatója, a Joint Venture Szövetség (JVSZ) elnöke évről évre szerepel a legbefolyásosabb nőket rangsoroló Forbes-listán, idén a 14. helyen, ami nemcsak önmagában inspiráló, hanem jelzi: a női szerepvállalással együtt is elérhetők a karriercélok. Az interjúból kiderül, milyenek a gyakornokok mindennapjai a Henkelnél, mire számíthatnak azok, akik az FMCG világában képzelik el a jövőjüket, miként gondolkodnak a nagyvállalatnál a mesterséges intelligenciáról és a fenntarthatóságról, valamint az is, mitől válik valaki igazán jó munkavállalóvá.  

Ember Márk arról mesélt a vele készített interjúban, hogy mennyire kihívásokkal teli a színészi pálya. Szerinte a siker múlandó, és csak folyamatos munkával tartható fenn. A népszerű színész hisz a tehetséggondozásban – az idén nagykövetként is támogatja a Highlights of Hungary kezdeményezést –, számára a valódi motivációt az értékteremtés és a közösségépítés jelenti.  

Pap Bianka kétszeres paralimpiai, ötszörös világ- és hatszoros Európa-bajnok magyar úszóval arról beszélgettünk, hogyan egyezteti össze a sportot a jogi egyetemmel, mit jelent számára a siker, hogyan kezeli a versenyekkel járó nyomást és milyen belső erőforrások segítik akkor, amikor nehéz napjai vannak.  

Balogh Petya szoftverfejlesztőt, „angyalbefektetőt”, a Cápák között egyik legismertebb arcát arról kérdeztük, vajon mitől jó és mitől lesz sikeres egy vállalkozó. Az ismert befektető azt is megosztotta, hogyan választja ki a munkatársait az STRT Nyrt-nél, mit gondol a mai fiatalokról, valamint hogy számára mit jelent a tehetség, a siker és a motiváció.  

Felkészülés a munka világára: fókuszban a skillek 

A kiadvány egyik fő célja, hogy a felsőoktatás és a munkaerőpiac közötti távolság áthidalásában segítséget nyújtson és rámutasson azokra a lehetőségekre, amelyek ezt a távolságot lerövidítik. Ezt a témát járja körül – és hívja fel a figyelmet a soft skillek fontosságára – Farkas Dániel szervezet- és képzésfejlesztési szakértő írásában, amely gyakorlati példákon keresztül mutatja be, hogyan fejleszthetők a legkeresettebb készségek már az egyetemi éveink alatt.  

Most publikálták először az Így dolgoztok ti kutatásukat, amelyet még tavaly, az euDiákok Iskolaszövetkezettel közösen készítettünk. Azt vizsgáltuk, hogyan látják a fiatalok a munka világát, mire vágynak, mitől tartanak és mit várnak el a leendő munkahelyüktől. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a hallgatók számára egyre fontosabbak a rugalmas keretek, a támogató közeg, a valódi fejlődési lehetőségek – és hogy a tudatos pályatervezésre már az egyetemen el kell kezdeni felkészülni. Az egyetemisták számára a skilljeik fejlesztése már központi kérdéssé válik.  

A mesterséges intelligencia és az oktatás jövője 

A mesterséges intelligencia már most komoly szerepet kap a felsőoktatásban. Az UNI in&out idei kiadásában megkérdeztük az egyetemek vezetőit, hogyan használják az MI-t, és milyen szabályozásokon dolgoznak – különösen most, hogy jogszabály is kötelezi őket erre. Azt is elárulták, milyen lehetőségeket, kihívásokat látnak és hogyan támogatják a hallgatóik digitális felkészültségét ebben a gyorsan változó környezetben. 

Ma nincs olyan kutatóintézet vagy vállalat, amely ne vizsgálná az MI szerepét a gazdaságban, az oktatásban. A legtöbben egyetértenek abban, hogy gyökeres változásokra kell felkészülni, méghozzá nagyon gyorsan. Az UNIside a Makronóm Intézet elemzését mutatja be a témában, amiből egyértelműen kiderül: az MI nemcsak kiegészítő technológia lesz a közeli jövőben, hanem szemléletváltásra késztető erő az oktatásban és az élet minden területén. A témában talán az egyik leginkább figyelemreméltónak számító digitálismarketing- és MI-fejlesztési szakértővel, Filó Angélával készítettünk interjút, aki a saját példáján keresztül mutatja be, hogyan alakul át a munka világa az új technológiák hatására.  

Rangsorok és elemzések: támpont a döntésekhez 

Az UNI in&out 2025 Nyár kiadvány friss felsőoktatási rangsorai ezúttal is az Oktatási Hivatal és a Clarivate adatai alapján készültek. Az összesített intézményi listák mellett 13 képzési terület részletes elemzése és interjús anyagai is helyet kaptak, így a kiadvány átfogó képet nyújt arról, hol érdemes továbbtanulni, mely egyetemekre a legnehezebb bekerülni és mely intézmények kínálnak valódi perspektívát a munkaerőpiac felé. Míg egy évvel ezelőtt jelentősebb átrendeződés történt a rangsorban, a mostani sorrend lényegében megegyezik a legutóbbi, 2024 decemberében publikált eredményekkel – ez a stabilitás jelzi azt is, hogy az átalakuló felsőoktatás valódi eredményeket és sikereket hoz az intézmények számára, amely biztosítja a minőségi, nemzetközi színvonalú oktatást a felsőoktatásban tanulók számára, egyúttal segítheti a tudatos pályaválasztást.  

Ismét a Semmelweis az élen – de van, amelyik nagyot lépett előre 

Az UNI in&out 2025 Nyár kiadvány legfrissebb intézményi rangsora szerint továbbra is a Semmelweis Egyetem vezeti a magyar felsőoktatási mezőnyt, megelőzve az Állatorvostudományi, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet. Bár a 2024 decemberében közölt eredményekhez képest az abszolút intézményi sorrend nem változott, a tavaly tavaszi rangsorhoz képest több figyelemre méltó elmozdulás történt: az ATE három helyet javított, míg a Corvinus az ötödik helyre csúszott vissza. A BME stabilan tartja harmadik pozícióját, az ELTE most is a negyedik lett, míg az SZTE és a Debreceni Tudományegyetem helyet cserélt egymással. 

Az UNI in&out 2025 Nyár összesített intézményi rangsorának első 10 helyezettje  

  1. Semmelweis Egyetem (SE) 
  1. Állatorvostudományi Egyetem (ATE) 
  1. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) 
  1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) 
  1. Budapesti Corvinus Egyetem (Corvinus) 
  1. Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 
  1. Debreceni Egyetem (DE) 
  1. Óbudai Egyetem (OE) 
  1. Pécsi Tudományegyetem (PTE) 
  1. Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)  

A kiadvány elérhetősége 

Az UNI in&out 2025 Nyár országszerte elérhető az Inmedio- és a Relay-hálózat üzleteiben, a legtöbb Auchan és Interspar áruházban, valamint fesztiválokon, rendezvényeken és online, az uniside.hu webshopjában

A kiadvány ajánlott olvasmány mindazoknak, akik az egyetemválasztás, a karriertervezés és az önfejlesztés metszetében keresnek inspirációt és támpontokat. 

Kép: UniSide

KAPCSOLÓDÓ: 

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat