Chipháborúk: ismét egymásnak ugrott Washington és Peking – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Chipháborúk: ismét egymásnak ugrott Washington és Peking 

Nem sok idő telt el a vámfegyverszünet megkötése óta, Peking és Washington között megint áll a bál. A perpatvar kirobbantó oka ezúttal és ismét a chipipari verseny. Amerika tiltana, Kína fenyeget.  

Még két hét sem telt el az Egyesült Államok és Kína közötti abszurd vámháborúban kötött 90 napos fegyverszünet kezdete óta, máris újabb konfliktusba keveredett egymással a két szuperhatalom. A perpatvar ezúttal (már megint) a Huawei legfejlettebb chipjei miatt tört ki: a washingtoni kormányzat figyelmeztette a globális vállalatokat, hogy a kínai vállalat legerősebb, Ascend félvezetőinek használata sérti az amerikai exportellenőrzési szabályokat. 

A Fehér Ház idegessége érthető: az Ascend a Huawei legsikeresebb terméke, amelyet mesterségesintelligencia-modellek betanítására használnak, nem mellesleg hamarosan hadat üzennek vele a még mindig globális dominanciával rendelkező chipgigásznak, az amerikai Nvidia vállalatnak. A Huawei innovációs törekvései ráadásul a részét képezik annak a Hszi Csin-ping elnök által meghirdetett folyamatnak, amelyet Kína a saját, szuverén kapacitás kiépítése és az Egyesült Államoktól való esetleges kereskedelmi leválás érdekében indított el.A washingtoni fenyegetésre válaszul Kína egyoldalú zaklatással, diszkriminatív intézkedésekkel, szándékos piactorzítással és protekcionizmussal vádolta az Egyesült Államokat, amely „visszaél az exportkorlátozásokkal Kína elnyomása érdekében”. A kereskedelmi tárca közleményében azt is hozzátette, hogy a chipháború új fejezete súlyosan aláássa a Svájcban megkötött, a vámháború szüneteltetéséről hozott konszenzust.  

Peking azon túl, hogy felszólította Washingtont az iránymutató dokumentum haladéktalan visszavonására, figyelmeztetést adott ki a globális vállalatoknak: jogi és akár szankciós lépéseket tesz mindenki ellen, aki segíti az Egyesült Államokat a fejlett kínai chipek használatának globális betiltására irányuló terveiben. „Kína szorosan figyelemmel kíséri az amerikai intézkedések végrehajtását, és határozott lépéseket fog tenni jogai és érdekei védelme érdekében” – tette hozzá. 

 

Egy dühös amerikai 

A vámháború és a chipek körül tomboló kereskedelmi konfliktus kapcsán ismét megszólalt a chipipar világelsője is. Jensen Huang, az amerikai Nvidia főnöke szerint az Egyesült Államok chipháborúja Kína ellen „teljes kudarc”, miután az exportkorlátozások arra ösztönzik a kínai riválisokat, hogy felgyorsítsák a saját termékeik fejlesztését.  

Nem ez az első eset, hogy a chipcsászár hevesen bírálja az amerikai kormányzatot a hibás kereskedelmi politikája okán. Két évvel ezelőtt a Biden-adminisztrációt ostorozta ugyanilyen vehemensen az akkori exporttilalmak miatt. Mint mondta, a rendelkezések célja a kínai csúcstechnológiai folyamatok lassítása lett volna, ám a döntés több szinten is kontraproduktív. Egyfelől Peking máris belekezdett a csúcsfinanszírozású fejlesztésbe a saját chipgyártásában, másrészt megköti az amerikai gyártók kezét, hogy a globális chipkereskedelem legnagyobb piacát ne használják. „Kínából nincs másik, Kína csak egy van” – tette hozzá. 

Huang pontosan ugyanezért háborog most is: Washington döntése, miszerint betiltja a kifejezetten a kínai piacra tervezett Nvidia chipet, újabb csapást jelent a vállalat számára, miközben a Huawei kutatás-fejlesztési részlege újabb lökést kap a harcban.  

Négy évvel ezelőtt az Nvidiának 95 százalékos volt a piaci részesedése Kínában. Ma ez az arány csak 50 százalék. A többi kínai technológia 

– mondta az Nvidia vezére, hozzátéve: a kínai vállalatok nagyon elszántak, az exportkorlátozások csak motiválták őket, a kormányzati támogatás pedig felgyorsította a fejlődésüket. 

Azzal, hogy Washington áprilisban betiltotta az Nvidia számára a H20, egyébként a korábbi exportkorlátozó intézkedéseknek megfelelően „lebutított” mesterségesintelligencia-alapú chip forgalmazását, a vállalatnak 5,5 milliárd dolláros bevitelkieséssel kell számolnia. Huang számításai szerint a kínai piac értéke jövőre már elérheti az 50 milliárd dollárt is. „Kár lenne, ha nem tudnánk élni ezzel a lehetőséggel, adóbevételeket hozni az Egyesült Államokba, munkahelyeket teremteni és fenntartani az iparágat. Úgy vélem, az amerikai kormánynak lehetővé kellene tennie, hogy az amerikai technológia jelen legyen és versenyezzen a kínai piacon” – mondta. 

*** 

Kapcsolódó: 

 

Fotó: Jensen Huang (Flickr) 

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat