Az európai földgáztárolók töltöttsége 2022 óta nem volt ilyen alacsony, mint most. A tárolókapacitásokhoz kötődő előírások és a növekvő ázsiai kereslet okozta piaci torzulások, valamint áremelkedés miatt idén sokba kerülhet majd, hogy ne fázzunk télen és az energiaellátás is megfizethető maradjon.
Az ukrajnai háború 2022-es kitörését követően az Európai Unió tagállamai kötelességet vállaltak arra, hogy minden év november 1-jére 90 százalékig feltöltik a földgáztárolókat a hidegebb hónapokban jelentkező esetleges fennakadások elkerülése érdekében. Azóta az idei volt az első hidegebb tél, így a töltöttségi szint márciusban csupán a kapacitások egyharmadát érte el, ami – főleg a piaci és gazdasági trendeket figyelembe véve – jelentős pluszköltségeket vetít előre.
A számítások szerint idén 10 milliárd euróval drágább lesz a tárolókapacitások felpumpálása mint tavaly, amikor 16 milliárd euróból 99 százalékos töltöttséget sikerült biztosítani. Most viszont körülbelül 26 milliárd euró kell ahhoz, hogy a tagállamok elérjék az elvárt 90 százalékos kapacitást.
A hideg tél mellett a szélcsendes időszakok megnövekedése is szerepet játszott a mostani helyzet kialakulásában, ugyanis a megújulók termelésének visszaesése miatt gyakrabban kellett a földgázhoz nyúlni mint alternatív energiaforrás. Emellett január óta Ukrajnán keresztül nem érkezik orosz földgáz sem, ami további nyomást helyezett a gáztározókra. Nem segít az sem, hogy az energiainfrastruktúra és annak konnektivitása még mindig számos hiányossággal rendelkezik Európában.

Az EU ezen a télen sokkal gyorsabban használta fel földgázkapacitásait, mint korábban. Az ábrán az látható, hogy a tárolók hány százaléka volt igénybevéve január óta idén, tavaly és 2023-ban.

Az európai földgáztárolók töltöttségi szintje 2022 óta a legalacsonyabb (zöld vonal).
A másik probléma a földgázárak tekintetében jelentkezik. Az EU gáztározókhoz kapcsolódó elvárásai és politikája ugyanis különböző torzulásokhoz vezetett a piacon, felhajtva az árakat a nyári időszakban, ezzel akadályozva az utánpótlást. Az, hogy az államoknak kevesebb idejük van feltölteni a tárolóikat és megszabott határidőig kell teljesíteni a kitűzött kapacitási arány biztosítását, tovább nehezíti a helyzetet, hiszen így sokan akarnak egyszerre vásárolni. Ez tovább fokozza az árak emelkedését. Az Argus üzleti információs ügynökség szerint január végére a földgáz prémium ára meghaladta a 6 euro/MWh-t, ami a valaha mért legmagasabb szint.
Segíthet a földgázpolitika újragondolása
Az Európai Bizottság május 21-én bejelentette, hogy nagyobb mozgásteret biztosítana a tagállamok számára a földgáztározók feltöltését illetően. Úgy fogalmaznak,
a rugalmasabb töltési módok a Bizottság támogatásával segíthet csökkenteni a rendszerre nehezedő nyomást és elkerülni a földgáztárolók újratöltéséhez kapcsolódó piaci torzulásokat, támogatva a kedvezőbb beszerzési feltételeket és az ellátás biztonságát”.
Az Eurogas jelezte, hogy a Bizottság részérő „világos és korai kommunikációt” van szükség az intézkedésekkel kapcsolatban. Hozzátették, hogy „a tárolási kötelezettségek [ilyen szinten való fenntartása] azzal a kockázattal jár, hogy elhúzódnak a magas és ingadozó nagykereskedelmi földgázárak okozta problémák”.
Azon tagállamok, amelyek derogációval éltek és egyéni kapacitáscélokat tűzhetnek ki átlagfogyasztásuk alapján, mint például Ausztria és Csehország, kevésbé érintettek, de mások számára a piaci helyzet nagy bizonytalanságot jelent.
Németországban például törvényileg előírt, hogy november 1-re 90 százalékos földgáztároló-töltöttséget kell biztosítani, a BDEW német energia- és vízügyi érdekszervezet azonban azt kérte, hogy 80 százalékra csökkentsék az előírást. Ezt azzal indokolták, hogy „a gáztárolókra vonatkozó szintcélok a 2022-es orosz agressziós háborút követő sajátos válsághelyzetben indokoltak voltak, de a helyzet mára enyhült. A jogi követelmények nagy hatással vannak a piaci magatartásra, és hamis ösztönzést jelentenek a szezonális lefedettségre”. Szerintük a normatívacsökkentés segítene megnyugtatni a piacot.
Az ázsiai kereslet és az LNG-igény is nehezíti a helyzetet
Jelenleg a földgázkereskedők még nem sietnek a tárolók feltöltésével, mivel sokan közülük abban bíznak, hogy a következő hónapokban az árak csökkenni fognak. Amennyiben azonban fennmaradnak az elvárások, a nyár végén árnövekedésre lehet számítani, hiszen ekkor nagyobb nyomás helyeződhet a piacra.
A Morgan Stanley elemzői szerint
a földgázárak körülbelül 10 százalékkal fognak emelkedni a nyár folyamán, ráadásul Európának a cseppfolyósított földgáz (LNG) importját a tavalyihoz képes 45 százalékkal szintén növelnie kell
még a 80 százalékos töltöttség eléréséhez is. Tavaly az unió körülbelül 100 milliárd eurót költött földgáz- és LNG-importra.
Peder Bjorland, a legnagyobb európai földgázszolgáltató alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Európának magasabb árakat kell fizetnie, ha a nyár folyamán szeretné felvenni a forrásokért folytatott versenyt Kínával és más ázsiai importőrökkel. „Szerintem az ár a legfontosabb tényező ebben a játszmában. Kína visszatér és versenyképes” – tette hozzá az Equnior szakembere.
Kína a világ legnagyobb LNG-vásárlója, a kedvezőbb időjárás és a szerényebb gazdasági kilátások miatt az elmúlt időkben azonban visszafogták a földgázbeszerzést. Az USA-val folytatott kereskedelmi háborúban nemrégiben megkötött tűzszünet viszont fellendítheti az ország gazdasági aktivitását és földgázigényét is. Ha ez valóban így lesz, illetve Ázsia más államaiban is növekszik a kereslet, az szűkítheti a piacot, ezzel magasabb árakhoz vezetve – mutatott rá a Morgan Stanley egy kutatásában.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Marcin Bielecki