Kínai hekkerek lehetnek felelősek a cseh külügyminisztérium elleni kibertámadásért? – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Kínai hekkerek lehetnek felelősek a cseh külügyminisztérium elleni kibertámadásért? 

Pekinghez köthető hackercsoport törte fel a prágai külügy hálózatát – állítja a cseh kormány. 

A cseh külügyminisztérium 2022 óta célpontja volt egy államilag támogatott kibertámadási kampánynak, amely mögött a prágai kormány szerint a kínai APT31 csoport áll. A szervezetet egyes nyugati elemzők a kínai Állambiztonsági Minisztériumhoz kötik, és véleményük szerint korábban több nyugati országban is feltételezhetően végrehajtott támadásokat. 

Jan Lipavský cseh külügyminiszter a közösségi médiában közölte, hogy az ügy miatt bekérette Kína nagykövetét. 

Bár a támadás pontos hatását nem részletezték, annyit közöltek, hogy a külügyminisztérium azóta új kommunikációs rendszert vezetett be. A NATO közleménye szerint a kiberakció károkat és fennakadásokat okozott. 

Az APT31 – más néven Judgment Panda – egy Vuhanhoz köthető hackercsoport, amelyet a nyugati médiában több alkalommal is Kína által megrendelt kémkedési műveletekkel hoztak összefüggésbe. Az amerikai és brit hatóságok szerint a csoport felelős a washingtoni Capitolium, a brit Választási Bizottság, valamint több brit parlamenti képviselő elleni támadásért is. Rajtuk kívül a kínai Hajnan tartományból működő APT40 csoportot is kormányzati intézmények, egyetemek és vállalatok elleni támadásokkal vádolják az Egyesült Államokban, Kanadában, Európában és a Közel-Keleten. 

A támadás geopolitikai kontextusa is fontos: Csehország az elmúlt években egyre határozottabban kiállt Tajvan mellett. 2023-ban Petr Pavel cseh elnök megválasztása után elsőként beszélt Tajvan akkori elnökével, Caj Jing-vennel – ez példátlan lépés volt az európai vezetők körében, és erőteljes jelzés Kína irányába. 

A Financial Times szerint a kiberakció után az EU és a NATO is elítélte a támadást. Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint „a prágai akció a nemzetközi normák egyértelmű és elfogadhatatlan megsértése”. Hozzátette, hogy az EU már több alkalommal is felvetette ezeket az aggodalmakat a Pekinggel folytatott kétoldalú megbeszéléseken, és ezt a jövőben is folytatni kívánják. 

Mark Rutte, a NATO főtitkára kiemelte, hogy a szövetség „szolidaritást vállal Csehországgal a feltételezetten Kínához köthető kibertámadást követően”. Hangsúlyozta: „Aggodalommal figyeljük a Kínából származó kibertámadások egyre növekvő számát.” 

Kína prágai nagykövetsége egyelőre nem kommentálta az esetet. Peking korábban a hasonló vádakat határozottan visszautasította. Lukáš Kintr, a cseh kiber- és információbiztonsági hivatal vezetője szerint az APT31 csoport által elkövetett támadás  

„a kínai hekkercsoport ismétlődő, káros tevékenységét tükrözi, amely már korábban is célba vette szövetségeseinket”.  

A cseh hatóságok az incidens részleteit megosztották az EU- és NATO-partnereikkel, valamint az indiai- és csendes-óceáni térség kulcsszereplőivel. 

Kapcsolódó:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat