Az Egyesült Államok riválisai egyöntetűen provokációként fogják fel Trump nagyszabású védelmi rendszerének terveit, amely szerintük háborús hadszíntérré változtathatja a világűrt.
Donald Trump a közelmúltban rántotta le a leplet a Golden Dome védelmi rakétarendszer terveiről, amely egy olyan, az egész Egyesült Államokat lefedő műholdakból és fegyverrendszerekből álló pajzs lesz, amelynek létfontosságú elemei a világűrbe lesznek telepítve. Az ötlet, ha valóban gyakorlatba is ültetik, valóban átírhatja a világ vezető űrhatalmai közötti kapcsolatokat és hatalmi pozíciókat.
Az elnök kritikusai szerint a terv (amely szerint a Golden Dome képes lesz a világ bármely pontjáról kilőtt bármilyen típusú rakéta elfogására Amerika területe fölött) önmagában nem elvetendő, ugyanakkor erősen kérdéses, hogy valóban biztonságot nyújt-e, vagy éppen ellenkezőleg: növelni fogja a globális fegyverkezési versenyt, illetve az űrbe telepített fegyverrendszerek számát.
„Önelégültség és arrogancia”
Az Egyesült Államok három legnagyobb, atomfegyverrel is rendelkező riválisa különböző stílusban ugyan, de osztják az aggodalmat. A Time beszámolója szerint Észak-Korea a tervet „az Egyesült Államok egypólusú dominanciastratégiáját támogató, világűrbeli nukleáris háborús forgatókönyvnek” titulálta, amely az „America First tipikus terméke, az önelégültség, az arrogancia és az önkényes viselkedés netovábbja”. Phenjan szerint a Golden Dome csupán ürügy arra, hogy Washington megkísérelje militarizálni a világűrt.
Ami Moszkvát és Pekinget illeti, a Golden Globe még csak pletykaszinten keringett a köztudatban, amikor már közös nyilatkozatot adtak ki. Ebben a programot „súlyosan destabilizálónak” nevezték, amely egy kísérlet arra, hogy a világűrt háborús területté alakítsa – ez ellen azonban Kína és Oroszország közös erővel fog fellépni. Amikor Donald Trump a nyilvánosság előtt is bemutatta tervét, a Kreml már békülékenyebb hangnemet ütött meg. A hivatalos moszkvai vélemény szerint a projekt az Egyesült Államok szuverén ügye. Dmitrij Peszkov szóvivő azt is hozzátette: „Ha az Egyesült Államok rakétafenyegetéstől tart, akkor természetesen ki fog fejleszteni egy rakétavédelmi rendszert”. Az orosz kormány ezt csupán annyival egészítette ki: tulajdonképpen mindegy, milyen pajzsot fejleszt az Egyesült Államok maga fölé, az orosz stratégiai fegyverek bármilyen légvédelmi rendszeren át tudnak törni.
Az Egyesült Államok hírszerzése szerint 2035-re Oroszország akár 1000 hiperszonikus fegyverrel, mintegy 5000 szárazföldi támadó cirkálórakétával és körülbelül 400 interkontinentális ballisztikus rakétával is rendelkezhet.
Kína nem volt ennyire engedékeny, és a bejelentés óta ingerülten bírálja a Golden Dome tervét. A külügyminisztérium szerint „a projekt növeli annak kockázatát, hogy a világűr háborús övezetté válik, űrfegyverkezési verseny alakul ki és aláássa a nemzetközi biztonsági és fegyverzet-ellenőrzési rendszert”. Ami azt illeti, Trump elsősorban éppen Peking miatt pörgette fel a védelmi képességek kiépítését. Egy 2024-es jelentés szerint Kína birtokolta a világ legtöbb hiperszonikus rakétaarzenálját több mint 600 nukleáris robbanófejjel és mintegy 400 interkontinentális ballisztikus rakétával.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Kreml