A CPAC Hungary nyitónapján Orbán Viktor és több közép-európai vezető a patrióta politika szükségességét hangsúlyozta, bírálva az EU-t, a Green Dealt és a migrációs politikát – új korszakot hirdetve Európa jövőjéért.
Az idei CPAC-et szokás szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök nyitotta meg, az első napon beszédet tartott többek között Herbert Kickl, az osztrák FPÖ elnöke, a Nemzeti Tanács tagja, a lengyel Mateusz Morawiecki, az ECR elnöke, korábbi miniszterelnök és Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Orbán Viktor: kisiklatták az európaiak jövőjét
A magyar miniszterelnök szerint míg Donald Trump tavaly novemberi győzelme az USA számára azt jelenti, hogy megmenekülhet, addig az Európai Unió kisiklatta az európaiak álmát: a Green Deal az európai gazdaság kerékkötője, tönkremennek az európai vállalkozások, és nem képesek kereskedelmi megállapodást kötni Washingtonnal. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a csatákat először mindenkinek odahaza kell megnyernie, hiszen matematikailag a három Néppárttól jobbra álló frakció (ECR, PfE, ESN) együttesen nagyobb, mint az EPP. A miniszterelnök szerint Trump után a lengyeleken, a cseheken, a magyarokon és a franciákon van a sor, ezt követően lehet az EU intézményi megújításáról beszélni.
Herbert Kickl: Magyarország az ellenállás jelképe
Az FPÖ ugyan megnyerte a tavaly ősszel tartott parlamenti választást, de a mintegy féléves koalíciós tárgyalásokat követően végül hárompárti koalíció alakult (néppárt, szociáldemokraták, liberálisok), kizárva a győztes FPÖ-t. A rendezvényen Kickl elmondta, hogy szerinte most a patriótákon a sor, hogy megvédjék nemzeti közösségeiket. Hozzátette, hogy az FPÖ már ősszel megmutatta az erejét: harcol a mainstream médiumok és az illegális migráció ellen, emellett Ausztriában ők fordulnak egyedül az emberek felé. Elmondta azt is, hogy a digitális diktatúra kiterjesztése folyik Európában, ami ellen harcolnak, a céljuk pedig a szabadság megvédése. Szerinte arról kell dönteni, hogy Európa Európa marad-e, és néhány év múlva még tényleg európai nagyváros lesz-e Berlin, London vagy Párizs.
Mateusz Morawiecki: Európa skanzen lesz, ha nem vált időben
Az egykori lengyel miniszterelnök a regionalizmust éltette beszédében, és ennek kapcsán leszögezte, hogy a szuverenitás védelmezőinek fel kell emelniük a hangjukat. Szerinte a küszöbön áll a protekcionizmus kora: a globális déli országok csoportját Kína dominálja, míg a fejlett világban hanyatlik a globalizáció. Elmondta, hogy egy 30 éves időszak zárul most le a korábbi piacok, határok megnyitása miatt, amiből problémák sokasága keletkezett. A világ jó része ugyanis ráébredt, hogy a határokat le kell zárni, és meg kell őrizni a szuverenitást. Morawiecki úgy vélte, hogy ez utóbbi az EU deregulációját is jelenti, és egy paradoxonra is felhívta a figyelmet: az MI-vel kapcsolatban az EU-ban a legszigorúbbak a szabályok, mikor Európában nincs is saját fejlesztésű MI, ami a bürokratikus akadályoknak köszönhető. Beszédét három kihívás felvázolásával zárta: a biztonság megteremtésének képessége, a Green Deal és a jóléti államok fenntartása.
Robert Fico: az európai projekt vége
A szlovák miniszterelnök annak ellenére szólalt fel a konferencián, hogy szociáldemokrata, de ebben a minőségében korábban az USA-ban is tartott beszédet hasonló rendezvényen. Fico szerint a politikájuk alapja, hogy semmiképp sem engedik el a történelmi hagyományaikat, valamint alkotmánymódosítást is kezdeményeztek arról, hogy házasság csak férfi és nő között jöhet lére, illetve hogy csak két nem létezik. Kijelentette, hogy Orbán Viktorral együtt küzdenek az illegális migráció visszaszorítása ellen, valamint a nukleáris energia mellett. Úgy vélte, hogy ha a migráció és Ukrajna kapcsán valaki mást gondol, mint az európai fősodor, akkor azt kiközösítik, amire Friedrich Merz kancellársága már mutat intő jeleket. Elmondta, hogy Szlovákiában betartják a jogállamiság szabályait, viszont amikor az előző kormány tagjait letartóztatták, akkor az EU-nak nem volt problémája a jogállamisággal. Végül az uniós tagországok vétójogának megszüntetése kapcsán kijelentette, hogy az EU ezzel a szuverén nemzetállamok döntési jogkörének eltörlését fenyegeti, ami az európai projekt tényleges végét jelenti.
Kapcsolódó:
Borítókép: Wikimedia Commons