Gyorsan jött, gyorsan megy: Musk otthagyta az amerikai kormányzatot – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Gyorsan jött, gyorsan megy: Musk otthagyta az amerikai kormányzatot 

A milliárdos néhány hónapig dolgozott Donald Trumpnak – nem éppen a legeredményesebben. Cserébe a vállalatai zuhanórepülésbe kezdtek, ő maga pedig közutálat tárgya lett.  

Elon Musk bejelentette, hogy befejezte a kormányzati hatékonyságért felelős hivatal (DOGE) élén végzett munkáját, így a Trump elnök mellett betöltött tanácsadói szerepe is véget ért. A törvény a különleges kormánytisztviselőkről külön rendelkezik, ez alapján Musk munkája május 30-án úgyis véget ért volna, a Tesla-főnök távozását azonban mindenki önálló, Trumppal egyetértésben meghozott döntésnek tartja. A búcsúban közrejátszott az is, hogy a minap élesen bírálta az energiaadó-jóváírások megszüntetését, valamint az elnök adócsökkentő javaslatát, mondván, azzal éppen növelik majd az államadósságot és a költségvetési hiányt a csökkentés helyett. „Őszintén szólva csalódott voltam a hatalmas kiadási tétel láttán, ami növeli a költségvetési hiányt, nem pedig csökkenti, és aláássa a DOGE-csapat munkáját” – mondta, majd fogta a kalapját. Távozásával a Fehér Ház egyik leggyűlöltebb figurájának pozíciója üresedik meg. Az amerikai kormányzat méretének csökkentésére irányuló Musk-munka valóban sokkoló volt a szövetségi alkalmazottak számára: egyes szervezeteket teljesen felszámoltak, több tízezren pedig kénytelenek voltak új állás után nézni.  

A milliárdos aktívan segítette Trump újraválasztási kampányát, az elnök pedig nem maradt adósa: eskütétele után rábízta a DOGE vezetését, amelynek egyetlen célja, hogy a kormányzati kiadásokat racionalizálja, illetve olyan mértékben csonkolja, hogy a folyamat végén 2 ezermilliárd dollár szabaduljon fel a költségvetésből. Musk 150 milliárdig jutott (ez alapján tíz év alatt sem végzett volna a feladattal), a munkát azonban biztosan nem ő fogja befejezni.  

Szerepe a Fehér Házban rendkívül ellentmondásos volt: az elnöki tanácskozáson rendszeresen részt vett, ugyanakkor soha nem kellett megjelennie az elméletileg kötelező szenátusi meghallgatáson. Kritikusai szerint ráadásul többet foglalkozott a vállalatai érdekében kormányzati szerződésekért folytatott lobbival, mint a DOGE alaprendeltetésével. (Amerikai elnök nem gyakran tesz olyasmit, mint amit Trump, amikor sajtótájékoztatón mutatott be egy Teslát.)  

Sajtóértesülések szerint az elnök és Musk viszonya drasztikusan megromlott, ennek ellenére mindkét fél tartózkodik attól, hogy a nyilvánosság előtt kritizálja a másikat. Musk szerint a DOGE idővel csak erősödni fog, a feladata ugyanis inkább „életforma”, semmint egy szimpla munka. Utódjáról ugyanakkor egyelőre nincs információ: sem Trump, sem ő maga nem válaszol az ilyen jellegű kérdésekre.  

Döcögő szekér 

A DOGE intézkedései valóságos percunamit idéztek elő a kormányzat ellen. A bíróságra citálásnak volt is némi alapja: valójában még az sem volt száz százalékig tisztázott, hogy Musk milyen hatáskörben hoz döntéseket – ráadásul kiderült, hogy a költségmegtakarítási eredményeket bivalyerősen kozmetikázta (volt, hogy milliárdokkal mondott többet a valós számoknál). Erre rakódott rá vállalatai révén az összeférhetetlenség vádja, minden adott volt tehát ahhoz, hogy az üzletember ne érezze magát otthonosan új munkakörében.  

Ami a cégbirodalmat illeti, Musk kormányzati munkája rendkívül negatív hatással volt a vállalataira: politikai szereplése hatalmas népszerűségi zuhanást okozott, ami főként a Tesla bukdácsolásán jelentkezett kézzelfoghatóan. A tulajdonos megítélésének hatásai a befektetői bizalom csökkenésén túl a járműeladásokban is azonnal jelentkeztek: az első negyedévben a Tesla-vásárlások hároméves mélypontra zuhantak – a részvények pedig követték ezt a mozgást. A Musk iránt megnyilvánuló gyűlölet azonban drasztikusabb formában is megmutatta magát: vandalizmus, bemutatótermek megrongálása, Teslák felgyújtása jelezte, mennyire eltévedt a milliárdos, amikor aktív politikai szerepet vállat Trump oldalán. 

Musk a búcsúja előtt elismerte, hogy döntésében jelentős szerepet játszottak a vállalatainál tapasztalt nehézségek. További DOGE-szerepvállalása már kockázatot jelentene cégei pénzügyi és piaci helyzetére. Ez alapján a távozása elsősorban nem politikai döntés volt, hanem stratégiai visszavonulás a gazdasági kárának minimalizálása érdekében. Igaza volt: amint kifejtette, hogy számára most már a Tesla az elsődleges, a részvényárak azonnal emelkedni kezdtek. Nehéz négy hónap áll a háta mögött, eredménytelenségével, túlzott elvárásaival ráadásul csak saját magának ártott mind pénzügyi, mind brandszemszögből.  

*** 

Kapcsolódó:  

 

Fotó: MTI/EPA/Sipa USA pool/Samuel Corum 

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat