Pénz, ami dolgozhatna: milyen a magyar cégvezetők viszonya a pénzhez?
2025. június 24., kedd

Pénz, ami dolgozhatna: milyen a magyar cégvezetők viszonya a pénzhez? 

A Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Balogh Pétert, a STRT Holding vezérigazgatóját és Siklós Bencét, a Peak tanácsadóját fogadta. A műsorban a kkv-vezetők pénzügyi szokásai voltak a figyelem középpontjában.  

A pénzügyi tudatosság még mindig hiánycikk 

Balogh Petya szerint a magyar cégvezetők túlnyomó többsége nem pénzügyi szakemberként kezdte: szakikból lettek vállalkozók. Remek szakemberek, viszont nem pénzügyi szakértők, nem tanulták meg kezelni a céges költségeket, így az gyakran parlagon hever – szó szerint. 

Kétféle baj van a pénzzel: amikor nincs és amikor van.” 

Miközben sok vállalkozás kemény munkával eljut oda, hogy jelentős tartalékot halmozzon fel, ez a pénz általában nem dolgozik, csak ül a bankszámlán, inflálódik és elveszti az értékét. A legtöbben még egy egyszerű, rövid távú állampapírba sem helyezik, nemhogy komolyabb, de biztonságos befektetési formába. 

A biztonság illúziója 

Sok vállalkozó szerint a pénz akkor van biztonságban, ha látható helyen, elérhető módon ott van a számlán, és nem kell hozzányúlni. Csakhogy ez nem valódi biztonság: a forint hosszú távon évi 2,5–3,5 százalékot veszít az értékéből például az euróhoz vagy a dollárhoz képest. 

Minden kollégádtól elvárod, hogy dolgozzon. A pénzedtől miért nem?” 

Petya szerint a céges pénznek ugyanúgy „dolgoznia” kellene, mint bármelyik kollégának. Már az is versenyelőnyt jelenthet egy kkv számára, ha egyszerű pénzpiaci eszközökbe fekteti a rövid távú tartalékait – például olyan euró- vagy dolláralapú pénzpiaci alapokba, amelyek alacsony kockázat mellett is értelmezhető hozamot biztosítanak. 

Hol kezdje egy kkv? 

Sokan azért nem lépnek, mert a hazai banki kínálat rugalmatlan és elavult. Ahogy elhangzott: „egy nagybank treasuryszolgáltatását papíron kell intézni, faxon vagy szkennelt dokumentumokkal”. Ez 2025-ben elfogadhatatlan. 

Ezért is jelent meg új szereplőként a Lightyear Treasury, amely digitális felületen, okoseszközről kezelhető vállalati vagyonkezelési megoldásokat kínál – alacsony kockázattal, likviden, a kkv-szektornak is hozzáférhető módon. Míg egy hagyományos banknál gyakran 50 millió forintos összeg alatt „szóba sem állnak”, a digitális (fintech-) vagyonkezelőknél általában nincs minimum-összeghatár. 

Hol a lélektani határ? 

A kkv-cégvezetők gyakran nem mozdulnak egy 2-3 százalékos hozamért – pedig ez már önmagában több kolléga éves bérét fedezheti egy nagyobb tartalékállomány esetében. A kulcs az edukáció, illetve annak felismerése, hogy a pénz kezelése stratégiai kérdés. 

A jól kezelt céges vagyon nemcsak likviditást és stabilitást ad, hanem lehetőséget a fejlődésre, új befektetésekre, akvizíciókra. Sőt: idővel akár a cégvezető személyes pénzügyi szabadságának az alapját is képezheti. 

Nem a gyors meggazdagodásban hiszek, hanem a nagyon meggazdagodásban.” 

– mondta Petya. 

Siklós Bence kiemelte: a Peaknél évek óta próbálnak segíteni a kkv-knak abban, hogy jobb szolgáltatásokhoz férjenek hozzá, mivel a hazai pénzintézeti szektor sokszor nem kínál valódi megoldást a kisebb cégeknek. 

Balogh Petya ehhez kapcsolódva bejelentette, hogy oktatási sorozatot indít a Lightyearrel együttműködésben, kifejezetten a kkv-vezetők pénzügyi edukációja céljából. 

Nemcsak a milliárdos forgalmú cégeket érinti a kérdés. Már pár millió forinttól érdemes foglalkozni a pénz hatékony kezelésével. A digitális megoldások pedig lehetővé teszik, hogy a kisvállalkozók is átlépjék a saját komfortzónájukat – anélkül, hogy bonyolult banki ügyintézésbe keverednének. 

A teljes adás az alábbi Spotify-linken visszahallgatható. 

 

Címlapfotó: Fintech Világa

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat