A Hyundai georgiai Metaplant-gyára a jövő autógyártását testesíti meg: robotkutyák, humanoidok és mesterséges intelligencia forradalmasítja a termelést.
A Hyundai Motor Group új Metaplant-üzeme Ellabellben, Georgia államban a jövő amerikai autógyártásának mintapéldája. Az itt bemutatott Ioniq9 – egy három üléssoros elektromos SUV – akár 530 kilométeres hatótávot kínál, fejlett technológiával és a Tesla-töltőkkel kompatibilis NACS-csatlakozóval felszerelve.
A modell sikerét igyekszik kihasználni a 7,6 milliárd dolláros beruházással megvalósult Metaplant, amely 2024 októberében gördítette le első 2025-ös Ioniq5 modelljét a gyártósorról. Az Egyesült Államokban gyártott, és észak-amerikai akkumulátorokat használó elektromos járművek után járó 7500 dolláros adókedvezmény is elérhető ezeknél a modelleknél. A gyárat nem érintik a vámintézkedések, ami komoly előnyt jelent a versenytársakkal szemben.
A gyár mérete impozáns: 11 óriási épület összesen 697 ezer négyzetméteren, amelynek évi 500 ezer jármű – Hyundai, Kia és Genesis modellek – a gyártási kapacitása. Ez több, mint a Tesla texasi gigagyárának 375 ezres adata. A Hyundai vezetői szerint ez Észak-Amerika legautomatizáltabb üzeme, az MI és a robotika bemutatóterepe.
Zöldgyártás és intelligens logisztika
A létesítmény a környezettudatosság terén is példamutató. A dolgozók – akiket a Hyundai meta próknak nevez – közel 1900, napelemes tetővel fedett parkolóhelyet használhatnak, amelyek akár az energiaigény 5 százalékát fedezik. A cél a teljes megújulóenergia-használat. A szállításban is úttörők:
a világ első, kereskedelmi forgalomban kapható hidrogénüzemű nyergesvontatói, az Xcient modellek 21 darabos flottája szállít ide alkatrészeket, zéró károsanyag-kibocsátással.
A kész autók többségét pedig vasúton viszik tovább, ami szintén csökkenti a karbonlábnyomot. A hidrogénes teherautók által ideszállított alkatrészek kirakodását a gyár 850 robotja közül néhány már most is elvégzi. Emellett 300 automata jármű – AGV – közlekedik az üzemben sínek nélkül, amelyek gond nélkül kerülgetik az embereket. Ezek az MI-alapú beszerzési és logisztikai rendszer részeként automatikusan juttatják el az alkatrészeket a megfelelő helyre a megfelelő időben, ezzel megspórolva a készletezéshez szükséges helyet és pénzt.
Jerry Roach, az összeszerelő részleg vezető menedzsere szerint ezek a megoldások leveszik a döntéshozatal terhét az emberekről. Az AGV-k például képesek önállóan felemelni és a parkolóhelyre szállítani a gyártósorról legördülő Ioniqokat, méghozzá emberi beavatkozás nélkül.
Robotkutyák és humanoidok a gyártósoron
A munka során a Boston Dynamics által fejlesztett Spot nevű négylábú robotokat is bevetik: ezek 360 fokos látásukkal pásztázzák a karosszériákat, hegesztési hibák után kutatva. Hamarosan társuk is érkezhet: az Atlas nevű humanoid robot, amely nemcsak mászni és szaltózni képes, bonyolult feladatokat is el tud végezni. A Hyundai szerint
nem céljuk az embereket teljesen leváltani
– bár az Atlas-modellek a jövőben világszerte megjelennek az üzemeikben. Ezek a gépek képesek érzékelni a környezetüket, miközben elkerülik az ütközéseket, sőt komplex gyártási folyamatokban is részt vehetnek.
A hegesztőműhelyben 475 robot dolgozik, és egyetlen percet sem vesztegetnek: a karosszériák vázát gyorsan és pontosan rakják össze. A présüzemben pedig egy robotkarokból álló eszköz gyártja a tetőket, a sárvédőket és a motorháztetőket, amiket automatikusan elhelyeznek a polcokon.
Roach szerint a Metaplant azért is különleges, mert a nulláról tervezték elektromos autók gyártására, szemben a Teslával és a Riviannal, amelyek belső égésű motoros autókat előállító üzemeket alakítottak át.
Az automatizálás természetesen emberi munkahelyeket is kiválthat, de a szakember szerint egyes feladatokat jóval biztonságosabb és hatékonyabb robotokra bízni. Például az ajtók felszerelése precíz és kényes folyamat, amit egy emberrel együttműködő robot végez hibátlanul, minden alkalommal ugyanoda illesztve az elemeket.
Roach szerint ez a precizitás az, amiben a robotok jók. Az emberek pedig maradhatnak a kézügyességet, az előrelátást, az intelligenciát és a szakértelmet igénylő munkáknál.
Beruházás és munkahelyteremtés
A gyár jelenleg 1340 meta prót foglalkoztat, éves szinten átlagosan 58 100 dolláros (kb. 20,7 millió forintos) fizetéssel. A Hyundai éves bérköltsége 497 millió dollár, és az elkövetkező években 8500 közvetlen, valamint további 7000 közvetett munkahely létrehozásával számolnak.
Az akkumulátorok egy részét a Georgia államban lévő SK On cégtől szerzik be, néhányat pedig Magyarországról importálnak. A Metaplant területén azonban 4 milliárd dolláros beruházással már épül a HL-GA nevű akkumulátorgyár az LG Energy Solutionsszel közös vállalkozásban, ahol jövőre megindul a nikkel-kobalt-magnézium cellák előállítása, amelyeket helyben szerelnek majd össze.
Emellett egy 5 milliárd dolláros akkugyár is készül az SK Onnal közösen. Ez része annak a 21 milliárd dolláros amerikai beruházási tervnek, amelyet 2028-ig hajt végre a Hyundai – ez nagyobb összeg, mint amit az 1986-os piacra lépése óta eddig összesen költött.
Kapcsolódó: