Kína technológiai óriásai között egyre élesebb verseny bontakozik ki a mesterséges intelligencia területén, miközben a felhőszolgáltatások és MI-alkalmazások piacán robbanásszerű növekedés tapasztalható.
A kínai technológiai nagyágyúk könyörtelenül versengenek egymással, és ez a dinamika a mesterséges intelligencia (MI) térnyerésével új lendületet kapott. Május 21-én a Baidu, az ország vezető keresőszolgáltatója meglepte az iparági elemzőket: bejelentette, hogy felhőszolgáltatási üzletága éves összevetésben 42 százalékkal növekedett az első negyedévben, messze felülmúlva az előrejelzéseket. Ugyanezen a napon a Tencent – a WeChat nevű alkalmazás fejlesztője – saját felhőkonferenciáján hozta nyilvánosságra a platformfrissítést és az árcsökkentést. Másnap pedig az Alibaba, az ország legnagyobb e-kereskedelmi szereplője globális terjeszkedést jelentette be, és közölte: felhőszolgáltatásai hamarosan több tucat országban lesznek elérhetők.
Az MI új korszakot nyitott a kínai technológiai ipar versenyében. A Baidu, az Alibaba és a Tencent – a BAT-trió – már nem egyedüliként küzdenek a dominanciáért. A TikTokot és kínai megfelelőjét, a Douyint működtető ByteDance az MI egyik vezető szereplőjévé vált. A hardvergyártó Huawei szintén belépett a ringbe, akárcsak a fiatalabb szereplők közé tartozó Meituan és a Pinduoduo. Az eredmény várhatóan egy intenzív innovációs időszak lesz.
Három fronton zajlik a harc
A kínai MI-piacot három fő terület határozza meg: felhő-infrastruktúra, MI-modellek és alkalmazások. A Morgan Stanley szerint
a felhőszolgáltatásokból származó bevételek idén meghaladják az 50 milliárd dollárt, 2027-re pedig közel 80 milliárdra nőnek
– ennek jelentős része pedig az MI iránti keresletnek köszönhető.
A piacot hosszú ideig az Alibaba uralta, amelynek a felhőüzletága 18 százalékos növekedést produkált az első negyedévben. Azonban a versenytársak gyorsan felzárkóznak. A ByteDance 2020-ban indított Volcano Engine nevű felhőszolgáltatása dinamikusan bővül, a Huawei pedig jelentős piaci részesedést szerzett azáltal, hogy az állami vállalatokat célozta meg.
A kínai felhőszolgáltatók saját MI-modellek fejlesztésével is igyekeznek magukhoz vonzani az ügyfeleket. A piacot ugyan megzavarta a DeepSeek kínai startup, amely ingyen elérhetővé tette csúcstechnológiájú modelljeit, de néhány szereplő specializált megközelítéssel próbál érvényesülni. A Baidu például robotikai cégeket igyekszik bevonzani egy „multimodális” MI-rendszerrel, amely ötvözi a nyelvi és képi modelleket.
Külön utakon az alkalmazások piacán
A technológiai óriások az MI monetizálását illetően eltérő kiindulóhelyzetből és stratégiával indulnak. A legjobb pozíció a Tencenté. A WeChat, amelynek 1,4 milliárd aktív felhasználója van, messze több, mint egy üzenetküldő és fizetési platform: több millió minialkalmazást kínál, amelyek segítségével a felhasználók vásárolhatnak, ételt rendelhetnek és egyebeket intézhetnek. A Tencent már beépített MI-funkciókat, például keresést és képgenerálást a saját és a DeepSeek modelljeit használva. Most pedig ügynökszerű szolgáltatásokat fejleszt, amelyek képesek vásárolni és más, félautonóm műveleteket elvégezni a felhasználók nevében.
A cég figyelmeztetett: bár ezek a szolgáltatások egyre hasonlóbbak lesznek, abban bízik, hogy a WeChat ökoszisztémájába már beágyazott felhasználók és cégek versenyelőnyt biztosítanak a számára.
Az Alibaba erőssége másban rejlik. Az egyik legnagyobb globális e-kereskedelmi piactér üzemeltetése hatalmas mennyiségű fogyasztói adatot biztosít, amelyek MI-modellekbe táplálva pontosabb termékajánlásokat és hatékonyabb hirdetéseket eredményeznek.
A Baidunak hozzájuk képest nincs olyan erős, beágyazott felhasználói bázisa, és az ingyen elérhető Ernie chatbotja kannibalizálja a keresési üzletágát. Míg a Tencent hirdetési bevételei 20 százalékkal nőttek az első negyedévben, addig a Baidué 6 százalékkal csökkentek. Áprilisban a keresési eredményeinek harmada már generatív MI-n alapult – az év elején ez még csak 20 százalék körül volt. Ugyanakkor más területeken halad előre: a világ egyik legnagyobb önvezető taxiflottáját működteti, amelyhez szintén MI-technológiát használ.
Új kihívók bukkantak fel
A jövőben a mesterséges intelligencia tovább gyengítheti a BAT-trió uralmát a kínai internet felett. A Pinduoduo, amely évek óta az Alibaba e-kereskedelmi pozícióját veszélyezteti, saját MI-modelleken dolgozik, a Meituan, amely ételkiszállítóból nőtt szuperalkalmazássá, szintén belépett a fejlesztők közé, míg a Huaweinek több százmillió felhasználója van az okostelefonjai és egyéb eszközei révén – számukra is kínálhat MI-alapú szolgáltatásokat.
A legnagyobb fenyegetést azonban a ByteDance jelentheti. A cég ugyanis az általa működtetett TikTok révén hatalmas mennyiségű adatot birtokol a felhasználók videónézési szokásairól, és az egyre gyorsabban növekvő e-kereskedelmi részlege révén vásárlási mintázataikról is. Ellentétben a legtöbb kínai techvállalattal, a ByteDance-nek meghatározó a nemzetközi jelenléte, ami hozzáférést biztosít számára a legkorszerűbb MI-fejlesztésekhez, -tehetségekhez és -félvezetőkhöz.
A kínai MI-háború tehát még csak most kezdődik.